Антонін Мркос

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Антонін Мркос
чеськ. Antonín Mrkos
Народився 27 січня 1918(1918-01-27)[1][2][3]
Střemchovíd, Dolní Loučkyd[3]
Помер 29 травня 1996(1996-05-29)[1] (78 років)
Прага, Чехія
Країна  Чехія
 Чехословаччина[3]
Діяльність астроном, відкривач астероїдів
Галузь астрономія
Alma mater Університет Коменського
Знання мов чеська
Заклад Карлів університет, Обсерваторія Скалнате Плесо і Обсерваторія Клеть
У шлюбі з Людмила Пайдушакова
Антонін Мркос

Антонін Мркос (27 січня 1918, Стремчові – 29 травня 1996, Прага) — чеський астроном, полярний дослідник і викладач. Він відкрив багато астероїдів і комет, найвідомішою з яких є комета 45P/Хонди-Мркоса-Пайдушакової.

Біографія[ред. | ред. код]

Народився в селянській родині. Закінчив загальноосвітню школу в Дольніх Лоучках[cs], чотири роки гімназії в Тишнові[cs], а потім учительський інститут у Святому-Яні-під-Скелею[cs]. Почав викладати в Новому Месті-на-Мораві, продовжив у Скрийі та Ждарці[cs].

Після війни вже не вчителював, у 1945–1950 роках працював в астрономічній обсерваторії Скалнате плесо, згодом у 1950–1961 роках в обсерваторії Ломницький Штит у Високих Татрах. У той час він дистанційно вивчав астрономію на природничому факультеті Університету Коменського в Братиславі.

У 1957–1959 та 1961–1963 роках брав участь у двох радянських експедиціях в Антарктиді (третя і сьома).

У третій експедиції під керівництвом Євгенія Толстикова основним завданням Мркоса було фотоелектричне вимірювання світла нічного неба та полярних сяйв. Влітку як штурман і астроном він брав участь у дослідницьких походах. Антонін Мркос став другим чеським полярним дослідником в Антарктиді після Вацлава Войтеха[cs].

У сьому радянську експедицію Чехословацька академія наук направила окрему групу у складі чотирьох вчених. Мркос був керівником групи, іншими членами групи були геофізик Алоїз Кочі та два фізики Павло Чалупка і Ярослав Петровський. Завданням чехословацької експедиції було продовження раніше проведених робіт і, крім того, вимірювання інтенсивності космічного випромінювання і дослідження магнітного поля Землі.

Після повернення з Антарктиди до Словаччини не повернувся, з 1965 року працював завідувачем обсерваторії в Клеті у. Чеські Будейовіце. Свою професійну діяльність він зосередив переважно на спостереженнях малих тіл Сонячної системи, планет і комет. За своє життя він відкрив або співвідкрив загалом 273 планети і 13 комета. Викладав астрономію на педагогічному факультеті Південночеський університет[cs] в Ческе-Будейовіце.

Антонін Мркос був одружений зі словацькою астрономкою Людмилою Пайдушаковою, але їхній шлюб розпався.

Памʼять[ред. | ред. код]

  • На честь науковця названо астероїд 1832 Мркос.
  • 2010 року ім'ям Мркоса названо вулицю в Празі.

Роботи[ред. | ред. код]

Книги[ред. | ред. код]

  • Naši v Antarktidě: vyprávění a snímky československých účastníků třetí, čtvrté a páté sovětské výpravy do Antarktidy (Наші в Антарктиді: розповіді та світлини чехословацьких учасників третьої, четвертої та п’ятої радянських експедицій до Антарктиди) – Antonín Mrkos, Stanislav Bártl, Oldřich Praus, Oldřich Kostka; mapy Pavel Semrád, uspořádal Josef Vávra; předmluva Josef Novák. Praha: Práce, 1963
  • Fotoelektrické, visuální a spektroskopické pozorování polárních září v Antarktidě v r. 1962 (Фотоелектричні, візуальні та спектроскопічні спостереження полярних сяйв в Антарктиді в 1962 р.) B. m.: b. t.,1963

Фотографії до книг[ред. | ред. код]

  • Svět hvězd (Світ зір) – Pavel Petrovič Parenago; z ruského originálu přeložil Jaromír Široký; předmluva k českému vydání Josef Mikuláš Mohr; fotografie Antonín Mrkos. Praha: Nakladatelství ČSAV, 1953
  • V zajetí ledu a hvězd (В полоні льоду і зір)– Antonín Jakeš; fotografie Antonín Mrkos, Ota Sep a Julius Janeba. České Budějovice: Jihočeské nakladatelství, 1983

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б в Czech National Authority Database
  2. The Fine Art Archive — 2003.
  3. а б в Evidence zájmových osob StB

Література[ред. | ред. код]

  • BÁRTL, Stanislav; PRAUS, Oldřich; KOSTKA, Oldřich. Naši v Antarktidě: vyprávění a snímky československých účastníků třetí, čtvrté a páté sovětské výpravy do Antarktidy. Praha: Práce, 1963. 160 s. Předmluva: Josef Novák.

Посилання[ред. | ред. код]