Антон Гансен Таммсааре

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Антон Гансен Таммсааре
Anton Hansen Tammsaare
Nikolai Triik TKM 1549B.jpg
Антон Гансен Таммсааре
Ім'я при народженні Антон Гансен
Псевдонім Таммсааре
Народився 18 (30) січня 1878(1878-01-30)
Албу, Ярвамаа, Естонія
Помер 1 березня 1940(1940-03-01) (62 роки)
Таллінн, Естонія
Поховання
Країна Flag of Russia.svg Російська імперія
Flag of Estonia.svg Естонія[1]
Національність естонець
Діяльність прозаїк, поет
Alma mater Гімназія Гуґо Треффнера і Тартуський університет
Мова творів естонська
Напрямок критичний реалізм
Жанр повість, роман, роман-епопея
Magnum opus «Правда і справедливість» (1926–1933)

CMNS: Антон Гансен Таммсааре у Вікісховищі

А́нтон Га́нсен Та́ммсааре (ест. Anton Hansen Tammsaare; 18 (30) січня 1878(18780130), волость Албу, тепер повіту Ярвамаа, Естонії — 1 березня 1940, Таллінн) — естонський письменник, представник критичного реалізму.

Біографія[ред. | ред. код]

Народився 30 січня 1878 року на хуторі Таммсааре-Пих'я у волості Албу в селянській родині. Незадовго до цього батьки купили хутір у борг, на виплату якого пішло кілька років. Назва рідного хутора пізніше стала літературним псевдонімом письменника. Двоє з дванадцяти дітей у сім'ї померли в дитинстві. Антон народився четвертим.

Батьки з раннього дитинства приділяли багато уваги релігійному вихованню і музичній освіті дітей. У матері був гарний голос, вона знала чимало народних пісень. Діти навчалися грі на кантеле. Антон виявився здібним до музики і батько купив йому скрипку. Деякий час майбутній письменник навіть мріяв стати професійним музикантом.

У восьмирічному віці Таммсааре вступив до волосної школу в Пріюмлі за десять кілометрів від хутора. Його вчителем став Антс Тис, людина надзвичайно працьовитий, що намагалася передати своїм учням усі знання, якими володів. Того часу Антон Гансен почав писати вірші.

У 1892 році Антон продовжив освіту у парафіяльній школі в Вяйке-Маар'я, яку очолював поет і перекладач Якоб Тамм. Він подарував усім своїм учням збірку своїх віршів «Пробуджені голоси». Багато віршів з цієї збірки Антон вивчив напам'ять. Він на все життя запам'ятав літературні настанови свого вчителя: писати ясно, природно і просто. У Вяйке-Маар'я Антон Гансен познайомився також з багатьма іншими поетами, що сприяло тому, що інтерес Гансена до літературної творчості став переростати в стійке захоплення.

У 1898 році, закінчивши школу, Гансен відправився в Юр'єв (нині Тарту), щоб продовжити навчання в гімназії Хуго Треффнера. Це училище було цікаве тим, що туди можна було вступити в будь-якому віці й з будь-якою підготовкою. У гімназії був численний і строкатий склад учнів: там вчилися як багаті, так і бідні. Це була направду рідкісна галерея типів для майбутнього письменника, згодом Таммсааре зобразив її у другому томі своєї епопеї «Правда і справедливість».

Щоб мати можливість платити за навчання, Антон виконував різні роботи по дому, на кухні, а також проводив уроки в підготовчому класі. Випускні іспити на атестат зрілості Антон Гансен здавав у 1903 році в Нарвської гімназії. До цього часу він вже опублікував 20 своїх творів.

Творчість[ред. | ред. код]

Почав друкуватися з 1900 року. Автор творів:

 • повістей:
  • «Два подружжя і одинокий» (1902),
  • «Старики і молоді» (1903),
 • романів:
  • «Господар з Кирбоя» (1922) — про життя естонських селян;
  • «Новий Нечистий з Пекла» (1939) — сатиричний роман на соціальну тематику;
 • «Правда і справедливість» (1926—1933) — 5-ти томної епопеї;
 • «Королю холодно» (1936) — п'єси-памфлета;
 • «Хлопчик і метелик» — збірка казок .

У доробку письменника також численні переклади та літературно-критичні статті.

Українські переклади[ред. | ред. код]

На українську мову перекладено роман Таммсааре «Новий нечистий із самого пекла» (О. Завгородній, 1978)[2].

Примітки[ред. | ред. код]

 1. LIBRIS — 2012.
 2. Таммсааре А. Х. Новий нечистий із самого пекла: Роман / Перекл. з ест. О. Завгороднього. — К.: Дніпро, 1978, — 206 с.

Джерела[ред. | ред. код]