Антуан де Бурбон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Антуан де Бурбон
фр. Antoine de Bourbon
Antoine-de-bourbon.jpg
Народився 22 квітня 1518(1518-04-22)
Ла-Фер
Помер 17 листопада 1562(1562-11-17) (44 роки)
Лез-Анделі
смертельне поранення
Поховання collégiale Saint-Georges de Vendôme[d]
Громадянство Flag of France.svg Франція
Національність француз
Ім'я при народженні Antoine de Bourbon
Діяльність політик, військовий очільник
Титул аристократ, герцог де Вандом
Посада король
Звання генерал-лейтенант королівства
Термін 1561—1562
Конфесія католицтво
Рід Бурбони
Батько Карл IV де Бурбон, герцог Вандом
Мати Франсуаза Алансонська
Родичі Валуа
Брати, сестри
Дружина Жанна III, королева Наварри
Діти 4 сини та 2 доньки

Антуан де Бурбон (*22 квітня 1518 — †17 листопада 1562) — французький аристократ, 2-й герцог Вандом, 10-й герцог Бурбон, принц-консорт королівства Наварра (як Антуан I).

Життєпис[ред.ред. код]

Молоді роки[ред.ред. код]

Походив з молодшої гілки роду Бурбонів. Син Карла, герцога Вандом та Франсуази Алансонської. Отримав домашню освіту. Дитиною отримав титули графа Бомона та Мальського. У 1527 році, після смерті Карла III де Бурбона, батько Антуана домігся від короля Франциска I титула герцога де Бурбона. Втім Карлу де Вандому не було передані землі родини Бурбон. У 1537 році, після смерті батька, Антуан успадковує усі його титули та землі. Він стає герцогом Вандомом та герцогом Бурбоном, а також голову роду Бурбонів.

Повсякчас думки Антуана були спрямовані на збільшені своїх володінь. Цьому сприяв король, який вирішив одружити спадкоємецю Наваррського трону з династії Альбре з вірним союзником. Зрештою вибір пав на Антуана де Бурбона з огляду на слабкі позиції останнього у Франції, неможливість створити потужну опозицію королю. Втім проти цього шлюбу виступав батько Жанни — Генріх II д'Альбре, який вів тонку гру між Іспанією та Францією, сподіваючись повернути південну Наварру. Втім Франциск I змусив дати згоду на шлюб, який відбувся 20 жовтня 1548 року у Мулені. З цього моменту Антуан де Бурбон стає принцом-консортом.

Політичні справи[ред.ред. код]

Деякий час Антуан перебував у Наваррі. Втім стосунки з тестем не склалися. До того розсерджений шлюбом Жанни Наваррської король Іспанії та імператор Карл V оголосив свого сина та спадкоємця Філіпа королем Наварри. Антаун намагався виправити становище, деякий час вів перемовин з Карлом V щодо можливого переходу на бік Іспанії в обмін на Наварру, але ці перемовини виявилися безрезультатними. У 1550 році повертається до Парижу. Втім внаслідок слабкодухості та поганої вдачі не відіграє важливої ролі при дворі. Він бере участь у військових діях короля Генріха II у Лотарингії та південних Нідерландах, зокрема захоплює фортецю Еден. У відповідь на це імператор Карл V конфіскує прибутки з володінь Антана де Бурбона у Нідерландах.

Після приходу до влади в Іспанії Філіпа II у 1556 році де бурбон поновлює перемовини, під час яких обіцяє перейти на бік Іспанії та відмовитися від усієї Наварри в обмін на королівство Сардинію. У відповідь у 1559 році намагається відвоювати південну Наварру, проте марно. Проте й ця спроба здобути самостійне володіння виявилася невдалою. Після смерті французького короля Генріха II почалося сумяття поміж католиками та протестантами. Дружина Антуана — Жанна Наваррська — підтримала кальвіністів. Втім Антан залишився на боці католицизму й підтримав регентку Катерину Медичі. За це він отримав посаду генерал-лейтената королівства. До того ж йому доручили почесне завдання — супроводжувати Єлизавету Валуа, доньку Катерини Медичі до її майбутнього чоловіка Філіпа II, короля Іспанії, що чекав у місті По. Виконавши цю місію, Антан де Бурбон почав активно приборкувати виступи кальвіністів на півночі Франції. У 1562 році він рушив проти повсталого Руана. Під час облоги де Бурбона було смертельно поранено (13 листопада), від чого він помер 17 листопада 1562 року.

Родина[ред.ред. код]

1. Дружина — Жанна III д'Альбре (1528–1572), королева Наварри

Діти:

  • Генріх (1551–1553), граф Бомон
  • Генріх (1553–1610), король Франції з 1589 до 1610 року
  • Людовик (1555–1557), граф Мальський
  • Магдалена (1556)
  • Катерина (1559–1604), дружина Генріха II, герцога Лотаринзького

2. Коханка — Луїза де лаБередьє дю Рош

Діти:

  • Карл (1554–1610), архієпископ Руанський

Джерела[ред.ред. код]

  • Holt, Mack P., The French wars of religion, 1562–1629, Cambridge University Press: New York, 2005.
  • Jean-Claude Pasquier, Le Château de Vendôme, 2000