Ану Іффліс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Печера Ану Іффліс
Розташування Алжир, провінція Тизі-Узу
Глибина 1170 м
Довжина 1,8 м
Рік відкриття 1980
Геологія карст у вапняках
Кількість входів 1
Ану Іффліс. Карта розташування: Алжир
Ану Іффліс
Ану Іффліс (Алжир)


Ану Іффліс (фр. Anou Ifflis, Anu Ifflis тобто «печера леопарда» або «печера плямистої гієни»)[1] — вертикальна карстова печера на півночі Алжиру. Розташована в південній частині провінції Тизі-Узу, на території національного парку Джурджура. Карстова порожнина у вапняковому масиві приморського гірського хребта фр. Djurdjura, що належить до низки горних хребтів Тель-Атлас. Відкрито в 1980 р., досліджувалась французькими і іспанськими спелеологами. Довжина печери становить понад 1800 м, глибина досягає 1170 м, що робить її найглибшою печерою в Африці[2]. Печера має один вузький вхід, що знаходится на висоті 2160 м над рівнем моря, біля основи найвищого урвища на гребені, приблизно в 3 км на північний схід від міста Тикжда фр. Tikjda. Вхід веде до системи вертикальних колодязів (глибиною до 90 м), які чергуються з горизонтальними і похилими ділянками. Глибше 200 м печера обводнена, потік до 100 л/с[3]. В інтервале 200–530 м глубини стіни печери всіяні різнобарвними плямами, утвореними прожилками золотоносних руд, які формують візерунок, що нагадує шкіру плямистої гієни або леопарда[4]. На глибині 975 м печера переходить у сифон, першим до цього місця дійшов французький спелеолог Люк-Анрі Фаге фр. Luc-Henri Fage в 1983 p.[5][1].

Примітки[ред.ред. код]

  1. а б Історія дослідження печери Ану Іффліс (фр.)
  2. National Park Service, U.S. Interior Departement (ред.). Deepest caves in the world. Архів оригіналу за 2012-09-01.  (англ.)
  3. Словарь современных географических названий. — Екатеринбург: У-Фактория. Под общей редакцией акад. В. М. Котлякова. 2006.
  4. Erikas Laiconas. Leopardo praraja. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. XIII (Leo-Magazyn). V.: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2008, 19 psl. (лит.)
  5. Офіційний сайт Люка-Анрі Фаге (фр.)