Анфемій Траллський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Анфемій Траллський
Народився 474[1]
Tralleisd, Мідія[2]
Помер 534[1]
Константинополь
Країна  Візантійська імперія
Національність греки[1]
Діяльність математик, фізик, архітектор, інженер, скульптор
Знання мов давньогрецька
Magnum opus Софійський собор
Брати, сестри Alexander of Trallesd, Olympios of Trallesd, Metrodorusd і Dioscorus of Trallesd

Анфемій (474—558) — візантійський архітектор, інженер і математик часів імператора Юстиніана I, спроєктував Собор Святої Софії у Константинополі.

Життєпис[ред. | ред. код]

Народився у місті Тралли (сучасний Айдин, Туреччина) у родині Стефана, місцевого лікаря. На відміну від батька та братів став інженером та архітектором. Був викладачем у Константинопольській вищій школі.

Для ліпшої розробки архітектурних конструкцій церков зайнявся геометрією. Був новатором в архітектурній справі. У 532—537 роках спроектував та побудував разом з Ісидором Мілетським Старшим новий собор Святої Софії (він стоїть й донині) замість старої церкви. Особливою спеціалізацією була будівнича механіка. Він часто експериментував — у соборі Святої Софії зробив крону центрального куполу досить низько, так що торкався конструкцій, що висіли. Це не принесло гарного результату. Конструкція виявилася нестійкою. В 554 році внаслідок землетрусу — завалилася.

Анфемій усі свої доробки записував у трактати, які були досить популярні й у подальшому як у середньовічних європейських, так й арабських майстрів, зокрема твір Анфемія «Про дивовижні машини».

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • G L Huxley, Anthemius of Tralles (Cambridge, Mass., 1959).