Анфемій Траллський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Анфемій Траллський
Народився 474 або 464
Tralleis[d], Мідія[1]
Помер бл. 534[2] або 534[3]
Константинополь, Візантійська імперія
Громадянство
(підданство)
Byzantine imperial flag, 14th century, square.svg Візантійська імперія
Діяльність математик, фізик, архітектор, інженер, скульптор
Magnum opus Софійський собор
Брати, сестри  • Alexander of Tralles[d]

Анфемій (474–558) — візантійський архітектор, інженер та математик часів імператора Юстиніана I, спроектував Собор Святої Софії у Константинополі.

Життєпис[ред. | ред. код]

Народився у місті Тралли (сучасний Айдин, Туреччина) у родині Стефана, місцевого лікаря. На відміну від батька та братів став інженером та архітектором. Був викладачем у Константинопольській вищій школі.

Для ліпшої розробки архітектурних конструкцій церков зайнявся геометрією. Був новатором в архітектурній справі. У 532–537 році спроектував та побудував разом з Ісидором Мілетським Старшим новий собор Святої Софії (він стоїть й до нині) замість старої церкви. Особливою спеціалізацією була будівнича механіка. Він часто експериментував — у соборі Святої Софії зробив крону центрального куполу досить низько, так що торкався конструкцій, що висіли. Це не принесло гарного результату. Конструкція виявилася нестійкою. В 554 році внаслідок землетрусу — завалилися.

Анфемій усі свої доробки записував у трактати, які були досить популярні й у подальшому як у середньовічних європейських, так й арабських майстрів, зокрема твір Анфемія «Про чудесні машини».

Джерела[ред. | ред. код]

  • G L Huxley, Anthemius of Tralles (Cambridge, Mass., 1959).
  • Анѳимій // Энциклопедический лексиконСанкт-Петербург: 1835. — Т. 2. — С. 396–397.
  • Архів історії математики Мактьютор
  • http://digitale.beic.it/primo_library/libweb/action/search.do?fn=search&vid=BEIC&vl%283134987UI0%29=creator&vl%28freeText0%29=Anthemius%20Trallianus