Аньош Єдлик

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Аньош Єдлик
угор. Jedlik István Ányos
Jedlikanyos.jpg
Народився 11 січня 1800(1800-01-11)
Zemné[d], Нове Замки, Нітранський край, Словаччина
Помер 13 грудня 1895(1895-12-13) (95 років)
Дьйор, Győr District[d], Дьйор-Мошон-Шопрон, Угорщина[1]
Громадянство
(підданство)
Flag of Hungary.svg Угорщина
Діяльність фізик, інженер, винахідник, викладач університету, католицький священик
Галузь фізика
Заклад Будапештський університет
Член Угорська академія наук

Аньош Єдлик у Вікісховищі?

Аньош Іштван Єдлик (угор. Jedlik István Ányos; 11 січня 1800 — 13 грудня 1895) — угорський та словацький винахідник, інженер, фізик, бенедиктинський священик, член Угорської Академії наук, а також автор кількох книг. В Угорщині й Словаччині вважається справжнім, хоча й не визнаним батьком динамо-машини та електродвигуна. Сьогодні він є гордістю як словацького та угорського народів.

Єдлик і його двоюрідний брат Gergely Czuczor у Дьйор

Життя[ред.ред. код]

1827 (перший у світі електродвигун)

Аньош Єдлик народився в угорському селі Сімьоо (Szimő), Угорщина, (нині Земне (Zemné), Словаччина). Освіта Єдлика почалася в середніх школах у Надьсомбат (Nagyszombat) (нині Трнава) і Пожонь (нині Братислава). У 1817 році він став бенедиктенцем і з цього часу продовжував навчання у школах цього порядку. Викладав в бенедиктинських школах до 1839, а потім протягом 40 років в Будапештському університеті на кафедрі фізики-механіки. В той час, мало хто здогадувався, що його наукова діяльність буде відігравати настільки важливу роль у вихованні нового покоління фізиків.

У 1845 році почав викладати своїм учням угорською мовою, а не латинською. Його двоюрідний брат Ґерґей Цуцор (Gergely Czuczor) (відомий угорський лінгвіст) залучив до створення першого угорського словника в галузі фізики. Завдяки цьому підручнику, Аньош Єдлик розглядається як один із засновників угорського словника з фізики.

У 1848 Аньош Єдлик став деканом факультету мистецтв, а в 1863 р. він був ректором університету.

З 1858 Єдлик член-кореспондент Угорської Академії наук та з 1873 р. почесний член.

Він значно випереджує сучасників по науковій праці, але не презентує широкій громадськості та науковому товариству свій найважливіший винахід — прототип динамо, з 1856 і аж до 1861, коли він вперше згадав в письмовому вигляді про даний винахід в інвентарному описі університету. Хоча цей документ може бути доказом статусу Єдлика як упорядника, винахід динамо пов'язана з ім'ям Вернер фон Сіменса ", оскільки винахід Єдлика не був відомий у той час.

У 1827 році він почав експериментувати з електромагнітними обертовими пристроями. У 1873 році на ярмарку в Відні продемонстрував систему управління освітленням.

Після виходу на пенсію продовжував працювати і провів останні роки свого життя в повній самоті в монастирі в Дьйор, Австро-Угорщини, де він помер.

«Динамо»-винахід[ред.ред. код]

Найвідомішим винаходом Аньош Єдлика є принцип «Динамо» та застосування самозбудження.

У 1827 році Єдлик почав експериментувати з електромагнітними обертовими пристроями. Він сформулював концепцію самозбудженням динамо близько 1861, за шість років до Вернер фон Сіменса та Чарльза Вітстона.

Примітки[ред.ред. код]