Анімотерапія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Анімотерапія (грец. anima — тварина) — це метод психотерапії, де тварин використовують для лікування людських хвороб.

Функції анімотерапії[ред.ред. код]

  • Психофізіологічна функція.

Спілкування з тваринами може знімати стрес, нормалізувати роботу нервової системи.

  • Психотерапевтична функція.

Взаємодія людей із тваринами сприяє гармонії міжособистісних відносин.

  • Реабілітаційна функція.

Контакти з тваринами сприяють психічній та соціальній реабілітації.

  • Функція спілкування.

Одна з найважливіших функцій, яку можуть здійснювати тварини у процесі взаємодії людини з ними.

Історія виникнення методу[ред.ред. код]

Вперше цей метод спробував лікар із Нью-Йорка Баррі Льовінсон, що написав на цю тему дві книги («Дитяча психотерапія з використанням домашніх тварин», «Домашні тварини і розвиток людини»).

Як окремий напрям у медицині лікування за допомогою тварин стало популярним у середині 50-х років ХХ ст.

Види анімотерапії[ред.ред. код]

Неспрямована анімотерапія − взаємодія з тваринами у домашніх умовах без усвідомлення їх терапевтичного значення.

Спрямована анімотерапія − цілеспрямоване, усвідомлене використання тварин для лікування. Цей вид анімотерапії використовує спеціальних тварин. Спрямована анімотерапія поділяється на види залежно від того, які саме тварини використовуються: іпотерапія, дельфінотерапія, каністерапія, фелінотерапія та ін.

Собаки[ред.ред. код]

Собаки − ефективні «ліки» від гіподинамії, спричиненої малорухливим способом життя. Прогулянки з собакою знижують імовірність серцево-судинних захворювань.

Спілкування із собаками допомагає при психічних розладах, позитивно впливає на настрій хворих дітей, дорослих і людей похилого віку.

Щоденні прогулянки із собакою полегшують стан при атеросклерозі, надмірній вазі, хворобах серця і кровообігу, ревматизмі. Собака не тільки зігріває, але й зніме біль при радикуліті та остеохондрозі.

У штаті Вашингтон (США) навчають собак, котрі стають поводарами для сліпих, а також епілептиків. Вони починають гавкати, перш ніж їхній господар відчує про небезпеку ( відбувається це за 30−60 хв.) Так само гостро собаки відчувають наближення захворювання господарів на цукровий діабет.

Кішки[ред.ред. код]

Докладніше: Фелінотерапія

Фелінотерапія — лікування за допомогою котів. Доведено ефективність фелінотерапії при таких статевих захворюваннях, як артрит, цистит, запалення придатків та інших. Кішка легко знімає стрес і запобігає його наслідкам, нормалізуючи артеріальний тиск. Учені визначили, що кішки різних порід лікують різні захворювання. Якщо людина має проблеми з печінкою, нирками, хворіє на гастрит чи коліт, краще мати короткошерстого або лисого улюбленця. Вважають, що кішки краще лікують недуги нервового походження, а коти — усі інші.

Коні[ред.ред. код]

Докладніше: Іпотерапія

Іпотерапія (від грецького слова «гіппос» — кінь) — лікування з виконанням гімнастичних вправ на коні. Про сприятливий вплив верхової їзди на хворих і поранених свідчать записи у працях античних лікарів. Іпотерапія лікує шлунково-кишкові захворювання, хвороби і травми опорно-рухового апарату, серцево-судинні захворювання. Лікування на коні використовують після хірургічних операцій, при наслідках поліомієліту, простатитах, гінекологічних захворюваннях, сколіозах і остеохондрозах. Іпотерапія рекомендована пацієнтам із неврологічними порушеннями або розсіяним склерозом. Особливо ефективність іпотерапії проявляється у реабілітаційній практиці з дітьми, які страждають на дитячий церебральний параліч, ранній дитячий аутизм та олігофренію.

Позитивний вплив іпотерапії на здоров’я людини виявляється завдяки тому, що їзда верхи вимагає постійного тренування базових рефлексів, що передбачають відповідну участь м'язів тіла, а це відіграє велику роль у лікуванні пацієнтів, котрі страждають на порушення функцій опорно-рухової системи.

Температура тіла коня вища від температури людини на 1,5–2 °С. М'язи спини розігрівають і масажують м'язи ніг вершника, нормалізують м'язовий тонус і підсилюють кровообіг у кінцівках. Кінь чинить на хворого потужний емоційний вплив, що дозволяє використовувати іпотерапію для лікування психічних розладів, фобій та інших порушень психіки.

Акваріумні рибки[ред.ред. код]

Акваріумні рибки добре знімають будь-яку психічну напруженість. Спостереження за рибками допомагає також в лікуванні нейродерміту (свербіж). Вони відволікають хворого від постійних проявів свербіння, тому той менше розчісує шкіру. Плавні рухи різнокольорових акваріумних рибок знімають стрес. Вони можуть лікувати застуду та астму.

Присутність акваріума у будинку робить повітря вологішим, що дуже добре для слизової оболонки порожнини носу та для органів дихання.

Акваріумні рибки[ред.ред. код]

Акваріумні рибки добре знімають будь-яку психічну напруженість. Спостереження за рибками допомагає також в лікуванні нейродерміту (свербіж). Вони відволікають хворого від постійних проявів свербіння, тому той менше розчісує шкіру. Плавні рухи різнокольорових акваріумних рибок знімають стрес. Вони можуть лікувати застуду та астму.

Присутність акваріума у будинку робить повітря вологішим, що дуже добре для слизової оболонки порожнини носу та для органів дихання.

Дельфінотерапія[ред.ред. код]

Докладніше: Дельфінотерапія

Дельфінів дуже часто використовуються у медицині та психотерапії. Спілкування з дельфінами допомагає стабілізувати емоційний стан людини, зняти психологічне напруження.

Дельфінотерапія — ефективна психологічна реабілітація для людей, що потрапили в екстремальні умови: пережили землетруси, урагани, аварії чи інший сильний стрес.

Пацієнтами дельфінів є підприємці, люди творчих професій, діти із захворюваннями нервової системи. У списку захворювань, при яких можна звертатися за допомогою до унікального створіння природи, сьогодні 165 назв, серед яких ДЦП (дитячий церебральний параліч), шизофренія, синдром Дауна, невроз, розлад пам'яті тощо.

Посилання[ред.ред. код]