Апартаменти Борджіа

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Лукреція Борджіа в образі св. Катерини Олександрійської

Апартаменти Борджіа італ. Appartamento Borgia) — апартаменти папи Олександра VI (Родріго де Борджіа ), розташовані поверхом нижче станц Рафаеля. Ця частина палацу Миколи V була перебудована в кінці XV ст. під особисті апартаменти Олександра VI і в 1490-х рр. прикрашена розписами Бернардіно Пінтуріккьо і художників його майстерні. Після смерті Олександра VI, папи не захотіли більше жити в цих приміщеннях, і вони були надовго покинуті. У 1816 р. за наказом Пія VII тут розмістили картини, повернуті з Парижу після падіння Наполеона, а при Леві XIII апартаменти були відреставровані та відкриті для публіки.

Зали[ред. | ред. код]

Зали отримали назви за сюжетами розписів: В Залі сивіли (Sala de Sibille) Чезаре Борджіа наказав убити Альфонсо д'Арагонаа, чоловіка його сестри Лукреції, щоб дати їй можливість вийти заміж за герцога Ферарського. Зал знаходиться в Башті Борджіа, прикрашений фігурами Сивіли і пророків, а також астрологічними символами семи планет.

Зал таїнств віри (Sala dei Misteri della Fede): представлено 7 таїнств з життя Христа і Марії. Він прикрашений фресками Благовіщення, Різдва, Поклоніння волхвів, Воскресіння, Вознесіння, Зіслання Святого Духа, Вознесіння Марії.

Зал святих (Sala dei Santi) майже цілком розписаний самим Пінтуріккьо. Сюжети розписів — сцени з життя святих: Відвідування Марії Єлизаветою, Зустріч святих Антонія Абата і Павла пустельника в пустелі, Мучеництво св. Себастьяна, Диспут св. Катерини Олександрійської з філософами перед імператором Максиміліаном, св. Сусанна, Мучеництво св. Варвари. Стеля залу прикрашений сюжетом з міфу про Ізіду, Осіріса і бика Апіса — рідкісна тема в іконографії Ренесансу.

Анфілада кімнат веде до великого і розкішного Залу понтифіків (Sala dei Pontefici), названого так, оскільки раніше його стіни прикрашали портрети пап (не збереглися до наших днів ). Зал був найбільшим приміщенням апартаментів і використовувався для урочистих церемоній.

Зал наук і вільних мистецтв (Sala delle Arti Liberali): Риторика, Граматика, Діалектика, Геометрія, Арифметика, Музика та Астрономія зображені у вигляді дам, в їхньому оточенні діячі мистецтва XV століття: письменника Paolo Cortesi зображено як Цицеронна фресці Риторика; можливо Браманте, схиляючись перед Евклідом, на фресці Геометрія. Цей зал ймовірно був робочим кабінетом пап.

Зал чудес віри (Sala del Credo): також розташований в Башті Борджіа. Тут знаходяться зображення Давида, Соломона, Єремії, Ісаї, Малахія, Цефанії, Михея, Йоїла, а також свята Єпіфанія, Різдво, Благовіщення, Успіння, Вознесіння, Трійця. Стеля апартаментів була побудована з дерев'яних балок які у 1500 році обрушилися в присутності папи Олександра VI, при цьому загинуло багато людей, сам папа дивом уцілів.

До апартаментів Борджіа також відносяться спальня папи і скарбниця. Зараз в апартаментах знаходиться частина колекції сучасного релігійного мистецтва.

Див. також[ред. | ред. код]

Ватиканські музеї