Аполлодор Дамаський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Аполлодор Дамаський
Apollodorus of Damascus, Greek Architect and Engineer. Pic 01.jpg
Народився 50
Дамаск, Сирія, Римська імперія, Стародавній Рим
Помер 130
Рим, Стародавній Рим[1]
Громадянство
(підданство)
Стародавній Рим
Діяльність архітектор, письменник, інженер, містобудівник
Знання мов давньогрецька
Magnum opus Траянів міст

Аполлодор Дамаський (близько 60 — близько 130) — давньогрецький архітектор та урбаніст, придворний будівничий імператорів Траяна та Адріана. Головна праця Аполлодора — Форум Траяна у Римі, Траянів міст на Дунаї біля Залізних Воріт.

Життєпис[ред. | ред. код]

Народився в Дамаску, Римська Сирія, арамей за походженням[2][3][4][5]. Був улюбленцем Траяна, для якого побудував міст через Дунай (довжина понад 1 км) для кампанії 105–106 років в Дакії. Він також спроектував форум і колону Траяна в Римі, крім інших, менших проектів. Колона Траяна, розміщена в центрі однойменного форуму, відома як перший тріумфальний монумент такого виду. Аполлодор також спроектував тріумфальну арку Траяна в Беневенто і Анконі.

Аполлодор Дамаський вважається творцем римського Пантеону та мосту Алконетар в Іспанії. У 106 році він також завершив або відновив Одеон Доміціана, будівництво якого було розпочато на Марсовому полі у часи Доміціана. Він також написав наукову працю «Облогові механізми» (грец. Πολιορκητικά), яку присвятив Адріану.

За часів правління Адріана, якого він образив насмішкою над його діяльністю в ролі артиста і архітектора (за плани імператора Адріана для храму Венери), Аполлодор був засланий і незабаром, будучи звинуваченим у вигаданих злочинах, засуджений до смерті (Діон Кассій, LXIX, 4). Кілька моментів у цій історії не узгоджується, і багато вчених заперечують її історичність, наприклад, Р. Т. Ріддлі у роботі «Аполлодор з Дамаска» (1989).

На честь Аполлодора названий кратер на Меркурії.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Зведений список імен діячів мистецтва — 2010.
  2. Encyclopaedia Britannica, Apollodorus of Damascus, «Greek engineer and architect who worked primarily for the Roman emperor Trajan.»
  3. George Sarton (1936), «The Unity and Diversity of the Mediterranean World», Osiris 2: 406–463 [430]
  4. Giuliana Calcani, Maamoun Abdulkarim (2003). Apollodorus of Damascus and Trajan's Column: From Tradition to Project. L'Erma di Bretschneider. с. 11. ISBN 8882652335. «…focusing on the brilliant architect Apollodorus of Damascus. This famous Syrian personage represents…» 
  5. Hong-Sen Yan, Marco Ceccarelli (2009). International Symposium on History of Machines and Mechanisms: Proceedings of HMM 2008. Springer. с. 86. ISBN 1402094841. «He had Syrian origins coming from Damascus» 

Посилання[ред. | ред. код]