Апофеоз долара

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
«Апофеоз долара»
Apofeose of dollar Salvador Dali.jpg
кат.
ісп.
Творець: Сальвадор Далі
Час створення: 1965
Розміри: 300 × 400 см
Висота: 300 см
Ширина: 400 см
Матеріал: олія на полотні
Техніка: живопис
Зберігається: Фігерас, Іспанія
Музей: Театр-музей Сальвадора Далі

«Апофео́з до́лара» — картина Сальвадора Далі, написана у 1965 році. Зберігається у Театрі-музеї Сальвадора Далі у Фігерасі, в залі ювелірних робіт.

Опис[ред. | ред. код]

В цьому полотні, як і в своєму Театрі-музеї, Далі виразив усі тенденції, міфи та нав'язливі ідеї, котрим віддавав данину усе своє життя. Перелічені лише деякі з них: Марсель Дюшан, в лівій частині картини, в костюмі Людовика XIV, з лютнистом Ватто на голові; фігура гофмаршала Хосе Ньєто в образі квартирмейстера з «Лас Менінас» Веласкеса написана тут тричі. Поруч із Дюшаном-Людовиком — профіль Гермеса роботи Праксителя, в тіні носа Гермеса ховається фігура Гете, а в кутку рота — портрет Вермеєра Делфтського. В правій частині картини Далі, подібно Веласкесу, зображує себе, працюючого над портретом Гала, а поруч із нею подвійний образ — дантівська Беатриче, в якій водночас можна побачити уклінного Дон Кіхота. Зверху ми бачимо розбиту армію Наполеона, а в лівому верхньому куті чітко розрізняємо учасників «Битви при Тетуані» (в першій групі помітна схожість з роботами Мейсоньє, а в другій — з Фортуня).

Джерела[ред. | ред. код]

  • Антони Пичот, Монсе Агер, Жорж Пуч. Театр-музей Дали в Фигерасе // Фонд «Гала-Сальвадор Дали», «Триангле посталс» (рос.)