Аппатов Семен Йосипович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Семен Йосиповича Аппатов
Народився 24 січня 1930(1930-01-24)
Первомайськ, Миколаївської обл., СРСР СРСР
Помер 26 березня 2003(2003-03-26) (73 роки)
Цинцинаті, штат Огайо, Flag of the United States.svg США
Діяльність політолог[d]
Сфера роботи історія, політологія
Науковий ступінь Доктор історичних наук
Вчене звання професор
Заклад Одеський державний університет
Звання професор

Семен Йосипович Аппатов (24 січня 1930, Первомайськ, Миколаївської обл. — 26 березня 2003 р., Цинцинаті, штат Огайо, США) — історик-міжнародник, політолог. Доктор історичних наук (1981), професор (1982), заслужений діяч України (1993), член Національного союзу журналістів України (1964).

Біографія[ред. | ред. код]

Народився 24 січня 1930 р. в місті Первомайськ Миколаївської області в родині лікаря. Під час війни батько воював, а С. Й. Аппатов з матір'ю перебував в евакуації у м. Ірбіт Свердловської області. Після визволення Одеси від загарбників повернувся в місто.

Із золотою медаллю закінчив одеську середню школу № 50, у 1947 р., та вступив до Київського університету на факультет міжнародних відносин. У 1952 р. — закінчив університет, отримавши дипломом з відзнакою та спеціальність історика-міжнародника, референта-перекладача. Після чого повернувся до Одеси.

Працював лектором товариства «Знання» (1952-1954). Навчався в Одеському педагогічному інституті іноземних мов (1956-1960). Водночас працював в Одеському обласному комітеті профспілки працівників освіти (1954-1958). Викладав історію та економічну географію на англійській мові в Одеській спецшколі-інтернаті № 2 та викладачем та директором Одеських трирічних курсів іноземних мов (1958-1966), викладав історію міжнародних відносин та зовнішньої політики СРСР в вечірньому Університеті марксизму-ленінізму (1961-1966).

В 1966 р. без відриву від праці та навчання в аспірантурі захистив кандидатську дисертацію в Московському державному інституті міжнародних відносин.

З 1966 р. — асистент, старший викладач, з 1967 — доцент кафедри нової та новітньої історії Одеського державного університету (нині — Одеський національний університет імені І. І. Мечникова).

У 1980 р. у Інституті загальної історії АН СРСР успішно захистив докторську дисертацію, присвячену аналізові американської історіографії політики США в Європі.

У січні 1985 р. в результаті багаторічних зусиль С. Й. Аппатова на базі міського Будинку вчених був утворений семінар з теорії, історії та історіографії міжнародних відносин.

У 1994 р. завдяки особистим зусиллям С. Й. Аппатова у рамках ІСН ОНУ було відкрито відділення міжнародних відносин і, згодом, створена кафедра міжнародних відносин, яку він очолював.

У червні 1992 р., разом з колегами, С. Й. Аппатов при ІСН ОНУ створив Центр міжнародних досліджень (ЦМД) та був його першим директором (1992-1999).

У кінці 1990-х рр. С. Й. Аппатову було присвоєне звання академіка Української академії політичних наук і почесне звання заслуженого діяча науки і техніки України.

З 1996 р. — завідувач кафедрою міжнародних відносин Одеського державного університету, директор Центру міжнародних досліджень.

З 1999 р. перебував у США.

Помер у Цинцінаті, штат Огайо, 26 березня 2003 р.

Наукова діяльність[ред. | ред. код]

Історик-міжнародник, політолог, основні наукові інтереси — вивчення зовнішньої політики США та американських зовнішньополітичних концепцій. С. Аппатов уперше в Україні ще в радянські часи перевів вивчення історіографії політики США з площини пропагандистської критики в площину наукового аналізу, а також приділяв вивченню процесу формування національних інтересів України на міжнародній арені, відносин молодої держави з провідними країнами світу.

У 1986 р. у рамках фулбрайтівської програми міжнародних наукових обмінів він прочитав курс лекцій у Тафтському університеті в США. Окрім читання лекцій у Тафтсі, брав участь також у наукових конференціях у Гарвардському університеті, а також і в університетах — Нью-Йорку, Вашингтоні. Того ж, 1986 р., С. Й. Аппатов став членом американських наукових товариств: Асоціації міжнародних досліджень і Товариства істориків американської зовнішньої політики.

Праці[ред. | ред. код]

  • Американская историография германской проблемы / С. И. Аппатов. — М. : Междунар. отношения, 1966.
  • Американская историография внешней политики США / С. И. Аппатов, Г. Н. Севастьянова. — М. : Наука, 1972.
  • США и Восточная Европа: общие проблемы амер. континент. политики / С. И. Аппатов. — М. : Мысль, 1979.
  • Школы и направления в американской историографии послевоенных международных отношений / С. И. Аппатов // История и историки. — М., 1980.
  • Критический анализ американской буржуазной историографии: концепции восточноевропейской политики США / С. И. Аппатов, И. Н. Коваль. — Киев ; Одесса: Вища шк., 1984.
  • США: современная внешнеполитическая мысль: аназиз концепций американской политологии 1980-х гг. / С. И. Аппатов. — Одесса: Логос, 1992.
  • Американские ученые о независимой Украине / С. И. Аппатов // Український історичний журнал. — 1995. — № 2.
  • Украина и проблемы европейской безопасности / С. И. Аппатов. — Лондон ; Нью-Йорк: Макмиллан-Пресс, 1998. — Англ. яз.

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Енциклопедія Сучасної України 

Одеський національний університет імені І. І. Мечникова