Аппатов Семен Йосипович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Семен Йосиповича Аппатов
Народився 24 січня 1930(1930-01-24)
Первомайськ, Миколаївської обл., СРСР СРСР
Помер 26 березня 2003(2003-03-26) (73 роки)
Цинцинаті, штат Огайо, Flag of the United States.svg США
Діяльність політолог
Сфера інтересів історія, політологія
Заклад Одеський державний університет
Вчене звання професор
Науковий ступінь Доктор історичних наук

Семен Йосипович Аппатов (24 січня 1930, Первомайськ, Миколаївської обл. — 26 березня 2003 р., Цинцинаті, штат Огайо, США) — історик-міжнародник, політолог. Доктор історичних наук (1981), професор (1982), заслужений діяч України (1993), член Національного союзу журналістів України (1964).

Біографія[ред. | ред. код]

Народився 24 січня 1930 р. в місті Первомайськ Миколаївської області в родині лікаря. Під час війни батько воював, а С. Й. Аппатов з матір'ю перебував в евакуації у м. Ірбіт Свердловської області. Після визволення Одеси від загарбників повернувся в місто.

Із золотою медаллю закінчив одеську середню школу № 50, у 1947 р., та вступив до Київського університету на факультет міжнародних відносин. У 1952 р. — закінчив університет, отримавши дипломом з відзнакою та спеціальність історика-міжнародника, референта-перекладача. Після чого повернувся до Одеси.

Працював лектором товариства «Знання» (1952-1954). Навчався в Одеському педагогічному інституті іноземних мов (1956-1960). Водночас працював в Одеському обласному комітеті профспілки працівників освіти (1954-1958). Викладав історію та економічну географію на англійській мові в Одеській спецшколі-інтернаті № 2 та викладачем та директором Одеських трирічних курсів іноземних мов (1958-1966), викладав історію міжнародних відносин та зовнішньої політики СРСР в вечірньому Університеті марксизму-ленінізму (1961-1966).

В 1966 р. без відриву від праці та навчання в аспірантурі захистив кандидатську дисертацію в Московському державному інституті міжнародних відносин.

З 1966 р. — асистент, старший викладач, з 1967 — доцент кафедри нової та новітньої історії Одеського державного університету (нині — Одеський національний університет імені І. І. Мечникова).

У 1980 р. у Інституті загальної історії АН СРСР успішно захистив докторську дисертацію, присвячену аналізові американської історіографії політики США в Європі.

У січні 1985 р. в результаті багаторічних зусиль С. Й. Аппатова на базі міського Будинку вчених був утворений семінар з теорії, історії та історіографії міжнародних відносин.

У 1994 р. завдяки особистим зусиллям С. Й. Аппатова у рамках ІСН ОНУ було відкрито відділення міжнародних відносин і, згодом, створена кафедра міжнародних відносин, яку він очолював.

У червні 1992 р., разом з колегами, С. Й. Аппатов при ІСН ОНУ створив Центр міжнародних досліджень (ЦМД) та був його першим директором (1992-1999).

У кінці 1990-х рр. С. Й. Аппатову було присвоєне звання академіка Української академії політичних наук і почесне звання заслуженого діяча науки і техніки України.

З 1996 р. — завідувач кафедрою міжнародних відносин Одеського державного університету, директор Центру міжнародних досліджень.

З 1999 р. перебував у США.

Помер у Цинцінаті, штат Огайо, 26 березня 2003 р.

Наукова діяльність[ред. | ред. код]

Історик-міжнародник, політолог, основні наукові інтереси — вивчення зовнішньої політики США та американських зовнішньополітичних концепцій. С. Аппатов уперше в Україні ще в радянські часи перевів вивчення історіографії політики США з площини пропагандистської критики в площину наукового аналізу, а також приділяв вивченню процесу формування національних інтересів України на міжнародній арені, відносин молодої держави з провідними країнами світу.

У 1986 р. у рамках фулбрайтівської програми міжнародних наукових обмінів він прочитав курс лекцій у Тафтському університеті в США. Окрім читання лекцій у Тафтсі, брав участь також у наукових конференціях у Гарвардському університеті, а також і в університетах — Нью-Йорку, Вашингтоні. Того ж, 1986 р., С. Й. Аппатов став членом американських наукових товариств: Асоціації міжнародних досліджень і Товариства істориків американської зовнішньої політики.

Праці[ред. | ред. код]

  • Американская историография германской проблемы / С. И. Аппатов. — М. : Междунар. отношения, 1966.
  • Американская историография внешней политики США / С. И. Аппатов, Г. Н. Севастьянова. — М. : Наука, 1972.
  • США и Восточная Европа: общие проблемы амер. континент. политики / С. И. Аппатов. — М. : Мысль, 1979.
  • Школы и направления в американской историографии послевоенных международных отношений / С. И. Аппатов // История и историки. — М., 1980.
  • Критический анализ американской буржуазной историографии: концепции восточноевропейской политики США / С. И. Аппатов, И. Н. Коваль. — Киев ; Одесса: Вища шк., 1984.
  • США: современная внешнеполитическая мысль: аназиз концепций американской политологии 1980-х гг. / С. И. Аппатов. — Одесса: Логос, 1992.
  • Американские ученые о независимой Украине / С. И. Аппатов // Український історичний журнал. — 1995. — № 2.
  • Украина и проблемы европейской безопасности / С. И. Аппатов. — Лондон ; Нью-Йорк: Макмиллан-Пресс, 1998. — Англ. яз.

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Енциклопедія Сучасної України 

Одеський національний університет імені І. І. Мечникова