Аппій Клавдій Пульхр (консул 38 року до н. е.)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Аппій Клавдій Пульхр
Народився 75 до н. е.[1]
Стародавній Рим
Помер не раніше 21 до н. е.
невідомо
Країна Стародавній Рим
Діяльність давньоримський політик, давньоримський військовий
Знання мов латина
Членство Арвальські брати
Суспільний стан патрицій[d][1] і нобілітет[1]
Посада давньоримський сенатор[d][2] і консул[2]
Рід Claudii Pulchrid
Батько Гай Клавдій Пульхр
Мати невідомо
Брати, сестри Аппій Клавдій Пульхр
У шлюбі з невідомо
Діти Марк Валерій Мессала Барбат Аппіан і Appia Claudiad

Аппій Клавдій Пульхр (75 до н. е. — після 21 до н. е.) — політичний та військовий діяч Римської республіки, консул 38 року до н. е.

Життєпис

[ред. | ред. код]

Походив з патриціанського роду Клавдіїв. Син Гая Клавдія Пульхра, претора 56 року до н. е.

У 58 році до н. е. Пульхр мав намір притягнути до суду Квінта Цицерона за його дії у провінції Азія. У 52 році до н. е. разом з братом звинувачував Тита Аннія Мілона у вбивстві свого дядька Публія Клодія й незаконному здобутті посади, домігся його засудження і відмовився від винагороди, належної Аппію за законом.

У 50 році до н. е. Аппій Клавдій привів з Галлії два легіони, переданих Гнею Помпею Гаєм Цезарем. Поширював неправдиві чутки про низьку популярність Цезаря в армії.

З початком громадянської війни поміж Цезарем та Помпеєм, Клавдій у 49 році до н. е. приєднався до Помпея й разом з ним вирушив до Епіру. Про долю Аппія Клавдія Пульхра під час диктатури Цезаря нічого не відомо. Після вбивства Цезаря у 44 році до н. е. підтримав Марка Антонія, розраховуючи з його допомогою домогтися повернення батька з вигнання. Після поразки Антонія під м. Мутиною звернувся до Цицерона з проханням про захист. Цицерон, у свою чергу, написав Дециму Юнію Бруту рекомендаційний лист на захист Аппія Клавдія Пульхра.

У 38 році до н. е. був прихильником тріумвірів й отримав за це консульську посаду разом з Гаєм Норбаном Флаком. У 36 році до н. е. під час Сицилійської війни з Секстом Помпеєм обіймав посаду промагістрата або префекта флоту. У липні Пульхр командував ар'єргардом флоту Октавіана на шляху з Путеол до Сицилії, але мав деякі втрати через шторм. У 35 році до н. е. увійшов до складу колегії септемвірів епулонів. У 34 році до н. е. Клавдія призначено проконсулом Іспанії, а у 33 році до н. е. відсвяткував тріумф. У Римі побудував театр у Геркуланумі. З 29 року до н. е. став членом колегії арвальських братів.

Родина

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Friedrich Münzer: Claudius 298). In: Paulys Realencyclopädie der classischen Altertumswissenschaft (RE). Band III,2, Stuttgart 1899, Sp. 2853—2854.
  • Fast. Mag. Vic., Degrassi, 282 f., 287
  • Fast. Barb., Degrassi, 342f., 570
  • Fast. Biond. Degrassi, 291 f.