Аппій Клавдій Пульхр (консул 38 року до н. е.)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Аппій Клавдій Пульхр (75 — після 21 р. до н.е.) — політичний та військовий діяч Римської республіки.

Життєпис[ред.ред. код]

Походив з патриціанського роду Клавдіїв. Син Гая Клавдія Пульхра, претора 56 року до н. е. У 58 році до н.е. Пульхр мав намір притягнути до суду Квінта Цицерона за його дії у провінції Азія. У 52 році до н.е. разом з братом звинувачував Тіта Аннія Мілона у вбивстві свого дядька Публія Клодія й незаконному здобутті посади, домігся його засудження і відмовився від винагороди, належної Аппію за законом.

У 50 році до н.е. Аппій Клавдій привів з Галлії два легіони, переданих Гнею Помпею Гаєм Цезарем. Поширював неправдиві чутки про низьку популярність Цезаря в армії.

З початком громадянської війни поміж Цезарем та Помпеєм, Клавдій у 49 році до н.е. приєднався до Помпея й разом з ним вирушив до Епіру. Про долю Аппія Клавдія Пульхра під час диктатури Цезаря нічого не відомо. Після вбивства Цезаря у 44 році до н.е. підтримав Марка Антонія, розраховуючи з його допомогою домогтися повернення батька з вигнання. Після поразки Антонія під м.Мутиною звернувся до Ціцерона з проханням про захист. Ціцерон, у свою чергу, написав Дециму Юнію Брута рекомендаційний лист на захист Аппія Клавдія Пульхра.

У 38 році до н.е. був прихильником тріумвірів й отримав за це консульську посаду (разом з Гаєм Норбаном Флаком). У 36 році до н.е. під час Сицилійської війни з Секстом Помпеєм обіймав посаду промагістрата або префекта флоту. У липні пульхр командував ар'єргардом флоту Октавіана на шляху з Путеол до Сицилії, але мав деякі втрати через шторм. У 35 році до н.е. увійшов до складу колегії септемвіров епулонов. У 34 році до н.е. Клавдій був призначений проконсулом Іспанії, а у 33 році до н.е. відсвяткував тріумф. У Римі побудував театр у Геркуланумі. З 29 року до н.е. став членом колегії арвальських братів.

Родина[ред.ред. код]

  • Аппій Клавдій Пульхр
  • Марк Валерій Мессала Барбат Аппіан, консул 12 року до н.е.
  • Аппія Клавдя
  • Клавдія

Джерела[ред.ред. код]

  • Friedrich Münzer: Claudius 298). In: Paulys Realencyclopädie der classischen Altertumswissenschaft (RE). Band III,2, Stuttgart 1899, Sp. 2853–2854.
  • Fast. Mag. Vic., Degrassi, 282 f., 287
  • Fast. Barb., Degrassi, 342f., 570
  • Fast. Biond. Degrassi, 291 f.