Аппій Клавдій Пульхр (консул 38 року до н. е.)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Аппій Клавдій Пульхр
Народився бл. 75 до н. е.
Помер не раніше 21 до н. е.
Громадянство
(підданство)
Стародавній Рим
Діяльність політик, військовослужбовець
Членство Арвальські брати
Суспільний стан патрицій
Посада давньоримський сенатор[d][1] і консул[1]
Військове звання Адмірал
Батько Гай Клавдій Пульхр
Діти Марк Валерій Мессала Барбат Аппіан

Аппій Клавдій Пульхр (75 до н. е. — після 21 до н. е.) — політичний та військовий діяч Римської республіки, консул 38 року до н. е.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з патриціанського роду Клавдіїв. Син Гая Клавдія Пульхра, претора 56 року до н. е.

У 58 році до н. е. Пульхр мав намір притягнути до суду Квінта Цицерона за його дії у провінції Азія. У 52 році до н. е. разом з братом звинувачував Тита Аннія Мілона у вбивстві свого дядька Публія Клодія й незаконному здобутті посади, домігся його засудження і відмовився від винагороди, належної Аппію за законом.

У 50 році до н. е. Аппій Клавдій привів з Галлії два легіони, переданих Гнею Помпею Гаєм Цезарем. Поширював неправдиві чутки про низьку популярність Цезаря в армії.

З початком громадянської війни поміж Цезарем та Помпеєм, Клавдій у 49 році до н. е. приєднався до Помпея й разом з ним вирушив до Епіру. Про долю Аппія Клавдія Пульхра під час диктатури Цезаря нічого не відомо. Після вбивства Цезаря у 44 році до н. е. підтримав Марка Антонія, розраховуючи з його допомогою домогтися повернення батька з вигнання. Після поразки Антонія під м. Мутиною звернувся до Цицерона з проханням про захист. Цицерон, у свою чергу, написав Дециму Юнію Бруту рекомендаційний лист на захист Аппія Клавдія Пульхра.

У 38 році до н. е. був прихильником тріумвірів й отримав за це консульську посаду разом з Гаєм Норбаном Флаком. У 36 році до н. е. під час Сицилійської війни з Секстом Помпеєм обіймав посаду промагістрата або префекта флоту. У липні Пульхр командував ар'єргардом флоту Октавіана на шляху з Путеол до Сицилії, але мав деякі втрати через шторм. У 35 році до н. е. увійшов до складу колегії септемвірів епулонів. У 34 році до н. е. Клавдія призначено проконсулом Іспанії, а у 33 році до н. е. відсвяткував тріумф. У Римі побудував театр у Геркуланумі. З 29 року до н. е. став членом колегії арвальських братів.

Родина[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Friedrich Münzer: Claudius 298). In: Paulys Realencyclopädie der classischen Altertumswissenschaft (RE). Band III,2, Stuttgart 1899, Sp. 2853–2854.
  • Fast. Mag. Vic., Degrassi, 282 f., 287
  • Fast. Barb., Degrassi, 342f., 570
  • Fast. Biond. Degrassi, 291 f.
  1. а б Thomas Robert Shannon Broughton The Magistrates of the Roman RepublicSociety for Classical Studies, 1951. — ISBN 0-89130-812-1, 0-89130-811-3