Аптамер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Структура РНК-аптамерів специфічнИХ для біотину. Поверхня аптамерів і хребет показані жовтим кольором. Біотин (сфера) щільно входить в порожнину поверхні РНК

Аптаме́р (англ. aptamer) — у комбінаторній хімії — олігонуклеотид, який може специфічно зв'язуватись з протеїном або іншою ціллю, часто відібраний шляхом повторення циклів збагачень. Приєднаний аптамер дезактивує протеїн, приводячи таким чином до активації чи дезактивації гена. У біохімії використовується при встановленні функцій окремих ділянок протеїнів.

Застосування

[ред. | ред. код]

Аптамери можуть бути використані в наступних дослідницьких, діагностичних і терапевтичних завданнях[1]:

  1. Для детекції різних молекул — мішеней, як в наукових, так і в діагностичних завданнях. Вони можуть замінити антитіла в Вестерн-блот, у флуоресцентній гібридизації in situ і в методі ELISA.
  2. Перспективним для діагностики форматом є створення чіпів з безліччю Аптамерів і можливістю одночасної детекції багатьох білків.
  3. Для афінного очищення молекул-мішеней.
  4. Для ефективного і специфічного інгібування білків-мішеней. Таке інгібування може бути використано як в дослідницьких цілях, так і для створення нових ліків. Деякі такі ліки вже знаходяться на стадії клінічних випробувань.
  5. Перспективним напрямком використання Аптамерів є спрямований транспорт ліків. Аптамери в цьому випадку визначають адресність доставки (targeting ligands).

Джерела

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Кушниров В. В., Митькевич О. В., Ураков В. Н., Тер-Аванесян М. Д.|заглавие = АПТАМЕРЫ И ИХ ИСПОЛЬЗОВАНИЕ В БИОЛОГИИ И МЕДИЦИНЕ/ Успехи современного естествознания|2013. Архів оригіналу за 22 січня 2021. Процитовано 16 січня 2021.