Аптечка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Аптечка французької армії
Лейкопластир — один із засобів для надання першої допомоги

Апте́чка — набір лікарських засобів, інструментів та приладів, які призначені для надання першої медичної допомоги. Аптечкою також називають ящик, сумку, в якій знаходяться лікарські засоби та інструменти. Вміст і розмір залежить від передумов надання допомоги, характеру захворювань та травм, а також кількості чоловік, яким може бути потрібна допомога.

Для забезпечення надання першої медичної допомоги усьому особовому складу під час ведення бойових дій видають засоби індивідуального медичного оснащення: аптечку індивідуальну, індивідуальний перев'язувальний пакет (бинт із прикріпленою до нього ватно-марлевою подушечкою).

Типологія аптечок

[ред. | ред. код]
Індивідуальна аптечка (СРСР)
Індивідуальна аптечка «Народного тилу»
 1. Медична індивідуальна — для надання першої медичної допомоги в польових умовах, наприклад при виконанні бойових дій.
 2. Військова[1][2]— для надання першої медичної допомоги при пораненнях екіпажів бойових транспортних засобів колісних або гусеничних (склад: лікарські та перев'язувальні засоби, для 3-4 людей, прикріплена на бойовій машині постійно):
  • Індивідуальна — призначена для попередження або зниження дії факторів сучасної зброї, а також для надання першої медичної допомоги, являє собою пластикову коробку з наведеним переліком засобів та призначенням препаратів, вага 100 г. Серед вмісту присутні наступні лікарські засоби: засіб при отруєнні фосфоорганічними речовинами (ускладнене дихання, поява слини, порушення зору); протибольовий засіб (профілактика травматичного, або опікового шоку; радіозахисний засіб; протибактеріальний засіб (для профілактики раневої інфекції, опіках, пораненнях); протиблювотний засіб.
  • Десантна — призначена для надання першої медичної допомоги у вигляді само- і взаємодопомоги при пораненнях особового складу аеромобільних військ і морського десанту. До складу входять таблетки знезаражувальні, індивідуальний перев'язувальний пакет, джгут.
 3. Автомобільна аптечка — для надання першої медичної допомоги при ДТП та аваріях на дорозі. Є а.а. для легкових автомобілів[3], вантажних та пасажирського транспорту[4].
 4. Аптечка бортова літальних апаратів — присутня у літальному апараті і призначена для однієї чи трьох людей.
 5. Аварійна — для надання першої медичної допомоги пораненим після вимушеної посадки військових, військово-повітряних сил.
 6. Для обслуговування авіаційних літальних апаратів — використовується на летовищі, призначена для 5-8 травмованих.
 7. Ветеринарна аптечка — використовується для надання першої медичної допомоги тваринам.

Комплектація

[ред. | ред. код]

Вміст аптечки різниться за сферами застосування, однак існують загальні принципи комплектування. Зазвичай до її складу входить:

Також до складу аптечки можуть входити:

 • Засоби для проведення вентиляції легень.
 • Протишокові набори.
 • Засоби для знезараження води — створені на основі дихлорсульфоамідобензойної кислоти та активного хлору, забезпечує знезараження однієї фляги (800 мл), воду можна вживати через 30-40 хв. після розчинення таблетки

Маркування

[ред. | ред. код]

Аптечка повинна розташовуватися у футлярі з твердими стінками для запобігання пошкодження ліків у скляній тарі. На аптечці повинен бути нанесений спеціальний знак для полегшення пошуку сумки у випадку необхідності. Як такий знак може використовуватися червоний хрест на білому фоні, білий хрест на зеленому фоні та ін. Усі таблетки зберігаються у пеналах, які мають різний колір та форму, що дозволяє знайти потрібний засіб у темряві, а знеболювальні розчини вміщено у шприцах-тюбиках, ковпачки яких мають різні кольори.

Див. також

[ред. | ред. код]
 • Військова аптечка[1]
 • Пілпак[5][6]

Примітки

[ред. | ред. код]
 1. а б Українські ліки на фронті: що можна знайти в аптечках військових та рюкзаках медиків 27 ГРУДНЯ 2022
 2. МОЗ зареєструвало чотири види військових аптечок (СКЛАД). 2014. Архів оригіналу за 19 червня 2016. Процитовано 6 березня 2016.
 3. ДСТУ 3961-2000 Національний стандарт України. Аптечка медична автомобільна. Загальні вимоги. Зміна № 2
 4. Перелік лікарських засобів, які повинні бути у медичних аптечках першої медичної допомоги для пасажирських транспортних засобів з кількістю пасажирів понад 9 осіб (автомобільна аптечка — 2). Архів оригіналу за 8 березня 2016. Процитовано 6 березня 2016.
 5. 14.3 Бойовий набір таблеток 05.10.2022
 6. [неавторитетне джерело]Pill Pack: набір пігулок, що застосовується при отриманні поранення. Topical in Ukraine (укр.). 19 грудня 2023. Процитовано 19 грудня 2023.

Джерела

[ред. | ред. код]
 • Олійник П. В. Комплектно-табельне оснащення військово-медичної служби: навч. посіб. для студ. вищ. фармац. навч. закл. і фармац. ф-тів вищ. мед. закл. IV рівня акредитації / П. Олійник. — Вінниця: Нова книга, 2006. — 368 с.: іл.
 • Пашко К. О. Військово-медична підготовка: підруч. для студ. вищ. мед. закл. освіти І-ІІ рівнів акредитації / К. О. Пашко, І. М. Герасимів. — Тернопіль: Укрмедкнига, 1999. — 323 с.: іл.
 • Екстремальна і військова фармація: навч. посіб. для студ. вищ. мед. і фармац. навч закл. ІІІ-IV рівнів акредитації / В. В.  Трохимчук, П. С. Сирота, І. Г. Гринчук, В. В. Лотоцький ; за ред. В. В. Трохимчука. —Тернопіль: Укрмедкнига, 2003. —332 с.:іл.

Посилання

[ред. | ред. код]
 1. Домашня аптечка [Архівовано 10 листопада 2014 у Wayback Machine.] | Дорожня аптечка [Архівовано 5 березня 2016 у Wayback Machine.]
 2. Наказ МОЗ України від 5 січня 2017 року № 6 «Про затвердження переліків лікарських засобів та медичних виробів, які повинні бути в складі аптечок медичних загальновійськових індивідуальних, аптечки автомобільної загальновійськової, наплічника медичного загальновійськового санітара та наплічника медичного загальновійськового санітарного інструктора»
 3. Складові військової аптечки [Архівовано 10 листопада 2014 у Wayback Machine.]
 4. Мобільна аптечка на випадок військових дій [Архівовано 10 листопада 2014 у Wayback Machine.]
 5. Склад індивідуальної аптечки першого рівня IFAK [Архівовано 7 березня 2016 у Wayback Machine.]
 6. АПТЕЧКА МЕДИЧНА ВІЙСЬКОВА [Архівовано 10 березня 2016 у Wayback Machine.] Фармацевтична енциклопедія