Арабелла Гантінгтон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Арабелла Гантінгтон
Псевдо Арабелла Дюваль Яррінгтон «Белл» Гантінгтон
Народилася 1 червня 1850(1850-06-01)[1]
Ричмонд, США
Померла 16 вересня 1924(1924-09-16) (74 роки)
Нью-Йорк, штат Нью-Йорк, США
Поховання Гантінгтонська бібліотека
Країна  США
Діяльність колекціонер мистецтва
Відома завдяки Друга дружина Колліса П. Гантінгтона та друга дружина Генрі Е. Гантінгтона
Родичі Анна Хаятт Гантінгтон (невістка)
У шлюбі з Collis Potter Huntingtond
Діти (1) Арчер Мілтон Гантінгтон (син)

Арабелла Дюваль Гантінгтон (до шлюбу Яррінгтон; прибл. 1850/1851 — 16 вересня 1924) — американська філантропка та колекціонерка мистецтва, колись відома як найбагатша жінка країни. Ініціаторка створення колекції мистецтв, яка зберігається в Гантінгтонській бібліотеці в Каліфорнії, фундаторка першого у США фонду з досліджень раку.

Біографія[ред. | ред. код]

Пам'ятник Арабеллі Гантінгтон на кладовищі Вудлон, Бронкс, Нью-Йорк

Інформації про молодість Арабелли Яррінгтон збереглося мало. Відомо, що вона народилася під у 1850 або 1851 році, ймовірно, у Річмонді, штат Вірджинія (див. Wark, стор. 312). У списку пасажирів судна Аквітанія 1921 року, що прямував із Шербур-Октевіль до Нью-Йорка, вона вказала, що народилася 9 лютого 1851 року в Мобілі, штат Алабама.[2]

Вона переїхала на північ з містером Воршемом, який також народився у Вірджинії і, як кажуть, був одружений і мав дітей. Він помер незабаром, залишивши Арабеллу з їхнім маленьким сином Арчером, який народився приблизно в 1870 році. Деякі джерела припускають, що пара ніколи не була одружена[3]. У 1877 році вона придбала нерухомість у Нью-Йорку, яку пізніше продала Джону Девісону Рокфеллеру.[3]

У Нью-Йорку вона працювала, доглядаючи за хворою дружиною Колліса П. Гантінгтона, багатого промисловця та залізничного магната, якого вона, можливо, зустріла в Річмонді. Існує припущення, що батьком її сина був Колліс Гантінгтон[3].

Дружина Колліса Гантінгтона померла в 1884 році в Нью-Йорку. У тому ж році Яррінгтон одружилася з Коллісом П. Гантінгтоном, у Сан-Франциско. Чоловік усиновив її 14-річного сина Арчера. Помер у 1900 році, Арабелла і Арчер успадкували від нього гроші. Кажуть, що спадок становив більше 50 мільйонів доларів.

У 1913 році вона пошлюбила овдовілого племінника колишнього чоловіка Генрі Е. Гантінгтона (1850—1927), який також був залізничним магнатом у районі Лос-Анджелеса. Він заснував Гантінгтонську бібліотеку, художній музей і ботанічний сад у Сан-Марино, Каліфорнія. Пара була разом до її смерті.

Арабелла Гантінгтон померла в Нью-Йорку 16 вересня 1924 року. Вона похована в Мавзолеї Гантінгтонської бібліотеки в Сан-Марино, Каліфорнія. Її чоловіка Генрі Гантінгтона поховали там через три роки після його смерті, освятивши меморіал Арабеллі Гантінгтон, встановлений у західному крилі будівлі бібліотеки.

Її син Арчер Мілтон Гантінгтон поділяв любов матері до мистецтва та культури. Він був великим другом неприбуткових організацій, а особливо музеїв, а також став одним із провідних світових експертів іспанської поезії та засновником Іспаномовного товариства Америки в Нью-Йорку.

Фонд Гантінгтон з дослідження раку[ред. | ред. код]

У 1902 році в пам'ять про другого чоловіка Арабелла Гантінгтон виділила 100 000 доларів Генеральній меморіальній лікарні для заснування першого фонду з дослідження раку у США, Фонду Гантінгтона з досліджень раку. Лікарня розвивалася як Меморіальний онкологічний центр імені Слоуна — Кеттерінга в Нью-Йорку.[4][5]

Мистецька колекція[ред. | ред. код]

Протягом свого життя Арабелла Гантінгтон колекціонувала мистецтво, ювелірні вироби, антикваріат та інші предмети розкоші. Вона мала особливий інтерес до старих майстрів, релігійних зображень періоду середньовіччя і відродження, а також меблів і декоративного мистецтва Людовика XIV — Людовика XV.

Після її смерті весь її статок і колекції перейшли синові, Арчеру Мілтону Гантінгтону. Він подарував багато її картин музею мистецтв Метрополітен в Нью-Йорку. Серед них дві роботи Рембрандта ван Рейна, Ян Вермера і кілька сотень інших картин, більшість з яких належали її чоловікові Коллісу. Більшість вмісту її основної резиденції на West 57th Street у Нью-Йорку, включаючи більшість творів мистецтва, було відправлено на аукціон. Багато інших речей родини, включаючи одяг, меблі, гобелени та порцеляну, було заповідано іншим установам, зокрема Єльському університету в Нью-Гейвені, штат Коннектикут, і художньому музею Каліфорнійського палацу Почесного легіону в Сан-Франциско.

Деякі предмети зберігаються в колекціях Гантінгтонської бібліотеки. Вони були відібрані для виставки про Арабеллу Гантінгтон навесні 2006 року під назвою «Красуня Сан-Марино». Лише невелика колекція живопису періоду середньовіччя та ренесансу в Гантінгтонській бібліотеці була у власній приватній колекції Арабелли. Генрі Гантінгтон придбав її після смерті власниці на аукціоні, організованому її сином Арчером.

Решту об'єктів у «Меморіальній колекції Арабелли» в Гантінгтоні були придбані після її смерті Генрі Гантінгтоном. Вони представляють типи об'єктів її колишнього володіння, але не є тими самими об'єктами.[6]

Див. також[ред. | ред. код]

Список літератури[ред. | ред. код]

  1. Find a Grave — 1996.
  2. «List of United States Citizens (for the Immigration Authorities)», S.S. Aquitania sailing from Cherbourg 15 Oct 1921/ Arriving at New York 21 Oct 1921, Available via Ancestry.com
  3. а б в His mother's son. New York Social Diary VI. October 5, 2006. Архів оригіналу за 22 жовтня 2006. Процитовано 18 жовтня 2006. 
  4. Bennett, Shelley M. (May 1, 2013). The Art of Wealth: The Huntingtons in the Gilded Age. San Marino, CA: Huntington Library Press. с. 350. ISBN 978-0-87328-253-6. 
  5. Historical Timeline. Memorial Sloan-Kettering Cancer Center. Архів оригіналу за 28 липня 2014. Процитовано 25 червня 2014. 
  6. Watters, Sam (14 травня 2011). Lost L.A.: Huntington's private tribute to wife Arabella. Los Angeles Times. Архів оригіналу за 29 квітня 2014. Процитовано 28 квітня 2014. 

Подальше читання[ред. | ред. код]

  • Robert W. Wark. «Arabella Huntington and the Beginnings of the Art Collection.» (="Арабелла Гантінгтон і початок художньої колекції") The Founding of the Henry E. Huntington Library and Art Gallery. San Marino, CA: Huntington Library, 1969.
  • Wilson. The Mauseoleum of Henry and Arabella Huntington (=Мавзелей Генріха та Арабелли Гантінгтонів). Berkeley, CA: University of California Press, 2005.