Арава (долина)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Координати: 30°25′01″ пн. ш. 35°09′05″ сх. д. / 30.41694° пн. ш. 35.15139° сх. д. / 30.41694; 35.15139

Проходження холодного фронту над Ваді Араба, Йорданія.

Арава або Гаарава (івр. הָעֲרָבָה‎, HaArava; араб. وادي عربة‎, Wādī ʻAraba) — рифтова долина на Близькому Сході, частина Великої рифтової долини, розташована між Мертвим морем на півночі і затокою Акаба на півдні. По долині проходить державний кордон між Ізраїлем на заході і Йорданією на сході.

Довжина долини близько 166 км. Топографічно ця область поділена на три частини. Від затоки Акаба на півночі поверхня долини поступово здіймається протягом 77 км, досягаючи висоти 230 м над рівнем моря, у точці вододілу Мертвого і Червоного моря. Далі на північ рельєф поступово знижується до 0 м над р.м. за 15 км на південь від Мертвого моря. З цієї точки починається різкий нахил до Мертвого моря, яке на 417 м нижче рівня моря і є найнижчою точкою суші на землі.

Клімат Арави є вельми спекотним і сухим, тому долина мало населена. Згідно з даними йорданської адміністрації району Ваді-Араба, населення цього району становить 6 775 осіб[1]. Тут мешкає 5 великих племен, що утворюють 8 постійних поселень на Йорданському боці. Це племена: Al-S'eediyeen (араб. السعيديين‎), Al-Ihewat (الإحيوات), Al-Ammareen (العمارين), Al-Rashaideh (الرشايدة), and Al-Azazmeh (العزازمة), а також дрібні племена Al-Oseifat (العصيفات), Al-Rawajfeh (الرواجفة), Al-Manaja'h (المناجعة), й Al-Marzaqa (المرزقة). Провідними видами економічної діяльності для мешканців Арави є сільське господарство, зокрема випас овець, ремесла та обслуговування Арабської Йорданської армії.

На ізраїльському боці існує кілька кібуців. Найстарішим кібуцем долини є Йотвата (івр. יָטְבָתָה‎), заснований в 1957 році. Йотвата було названо на честь древнього міста в долині, що згадується в Біблії. Кібуц Лотан (івр. לוֹטָן‎), який є одним з новітніх ізраїльських кібуцев, має центр спостереження за птахами.

У біблійні часи цей район був центром виробництва міді; цар Соломон ймовірно, мав тут копальні. На теренах Арави в давні часи розташовувалась держава Ідумея, а схід долини був родиною набатеїв, будівельників міста Петра.

Долина вельми мальовнича; для неї характерні барвисті та гострі скелі. Ізраїльський парк Тімна відомий своїми доісторичними наскельними малюнками, найдавнішими мідними рудниками у світі і звивистою скелею, що називається стовпами царя Соломона. Місцевість Ваді-Рум на йорданському боці всесвітньо відома серед альпіністів, туристів і любителів природи. Також дуже відомий екологічний готель Ваді-Файнан, відкритий Фейнані в 2005, Королівським товариством охорони природи (RSCN)[2]

Уряди Йорданії та Ізраїлю активно сприяють розвитку регіону. Існує план скидати воду з Червоного моря в Мертве море через канал (Канал Двох морів), який прямуватиме цією долиною. Щодо маршруту, проте, існують суперечки між двома країнами, в остаточному варіанті було вирішено, що роботи повинні початися з Йорданського боку.

Саму в цій долині 26 жовтня 1994 року був підписаний Ізраїльсько-Йорданський мирний договір.

Посилання[ред.ред. код]

Ресурси Інтернету[ред.ред. код]