Арапахо

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Табір арапахо, приблизно р. 1870
Арапахо
Flag of Arapaho Nation.svg
прапор нації Арапахо
Загальна кількість 5000
Найбільші розселення Flag of Oklahoma.svg Оклахома
Flag of Wyoming.svg Вайомінг
Близькі етнічні групи Гровантри
Мова англійська, Арапахо
Релігія християнство, анімізм
Паршивий Бик, вождь арапахо

Арапахо (самоназва — Hinóno'éíno ", " наш народ ") — індіанський народ в штатах Вайомінг і Оклахома. Чисельність — 7 тис. людей. Серед віруючих є євангелісти, католики, баптисти, меноніти, послідовники традиційної релігії арапахо і Церкви корінних американців.

Мова[ред.ред. код]

Мова арапахо відноситься до Алгонкінський мовної сім'ї. Належить до західної (рівнинній) групі. В даний час краще зберігся у північних арапахо, які проживають в резервації Уїнд-Рівер у Вайомінгу.

Число носіїв понад 1 000 чоловік.[1] Велика частина арапахо говорить тільки по-англійськи.

Історія[ред.ред. код]

Згідно з легендами арапахо, вони раніше вели осілий спосіб життя і займалися землеробством, імовірно на території сучасних штатів Міннесота і Північна Дакота. Перейшовши через річку Міссурі вони мігрували на Великі рівнини.

Під час міграції від них відділилися Гровантри, які пішли на північ рівнин і стали союзниками чорноногих. Сталося це в XVIII століття. Після того, як Арапахо перетнули Міссурі вони попрямували на захід і південь. У XIX столітті Арапахо підрозділялися на північних і південних.

Північні арапахо кочували в районі витоків річки Норт-Платт, інша група продовжувала йти на південь, до річки Арканзас.

Традиційні заняття — ручне землеробство, лісова охота. У XVIII–XIX столітті були витіснені у район Великих рівнин, де перейшли до кінної полювання на бізонів.

У XX столітті е частина з них перейшла до фермерства, тваринництва, а також роботі за наймом. За договором 1867 південні арапахо були поселені в резервацію на Індіанської Території разом з південними Шайєнн. Північні арапахо отримали власну резервацію лише в 1876 році, коли їх під військовим конвоєм доставили в агентство східних шошонів, Уїнд-Рівер індіанська резервація. Нині північні арапахо адміністративно об'єднані з східними шошоніт, південні — з південними Шайєнн.

Населення[ред.ред. код]

Льюїс і Кларк в 1805 році нарахували приблизно 1500 арапахо, з яких 400 були чоловіками.

У 1823 році їх чисельність визначили в 1300 людей. У 1854 році Джон Уітфілд, індіанський агент, нарахував 260 тіпі. У 1904 році північні арапахо налічували 889 осіб, південні — 859.

Нинішня чисельність північних арапахо становить 6000 осіб, загальна чисельність південних арапахо і південних шайеннов — 11 000 чоловік.

Примітки[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  • . Стукалін Ю Хороший день для смерті. — 384 с. — ISBN 5-8189-0323-0.
  • Енциклопедія «Народи та релігії світу». * М:. Велика Російська енциклопедія, 1998. — 928 с. — ISBN 5-85270-155-6.

Ссылки[ред.ред. код]


Етнологія Це незавершена стаття з етнології.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
США Це незавершена стаття про Сполучені Штати Америки.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.