Арафурське море

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Арафурське море
Locatie Arafurazee.PNG
Розміри 1 290×560 км
Площа дзеркала 1 017 тисяч км²
Найбільша глибина 3 680 м
Середня глибина 50—80 м
 

Арафу́рське мо́ре (англ. Arafura Sea) — окраїнне море на сході Індійського океану, між Австралією, островами Танімбар, Кай і Новою Гвінеєю. На сході сполучається Торесовою протокою з Кораловим морем, на заході межує з Тиморським, на північному заході з морем Серам і Банда. За однією з версій, топонім виник з Halefuru, що мовою галела означає «незаліснений край». За іншою версією, назва походить з малайського малай. alifura — «дикі, язичники» або малай. alfuren — «лісові люди». У всіх цих випадках назва спершу була найменуванням населення або місцевості, а потім була застосована для означення моря.

Площа 1 017 тисяч км² (1 290 х 560 км). Найбільш мілке і тепле серед морів Індійського океану. Геологічна формація Сахул (англ. Sahul). Глибини пересічно 50—80 м, до 3 680 м на заході (западина Ару). Середня температура води від 25 до 28°C. Солоність 34—35‰. Припливи нерправильні, подобові (2,5—7,6 м).

В водах моря почасти зароджуються тропічні тайфуни. Узбережжя малозаселене. Найбільша затока — Карпентарія. Великих гаваней немає, порт Уейпа (Flag of Australia.svg Австралія). Коралові рифи. Розвинений вилов устриць та підводне рибальство.

Арафурське море досліджене мало. Є частиною так званого Австрало-Азійського Середземного моря.

Література[ред.ред. код]


Земля Це незавершена стаття з географії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.