Арем-арем

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Арем-Арем (індонез. arem-arem) - страва індонезійської кухні. Є щільною ковбаскою з рису або, значно рідше, з кукурудзи з начинкою, зварена в обгортці з бананового листя. Начинка може складатися як з одного, так і з декількох інгредієнтів. Найчастіше для неї використовуються рубані овочі, темпе, курятина або абон різних видів.

Кулінарний спеціалитет яванців. Є популярною стравою вуличної кухні, особливо на Центральній Яві.

Походження та поширення[ред. | ред. код]

Варка рису в обгортці з бананового листя є одним з традиційних способів приготування цієї основної зернової культури Південно-Східної Азії на значній частині Малайського архіпелагу. В індонезійській кухні здавна існує кілька страв подібного типу, що розрізняються за формою, розміром та нюансам кулінарного процесу. Арем-арем по-суті є модифікацією іншої, більш поширеної індонезійської страви - лонтонга. На відміну від останнього, арем-арем містить начинку, в силу чого його іноді називають «лонтонг з начинкою» (індонез. lontong isi) [1] [2].

Арем-арем є традиційним спеціалітетом яванської кухні. Ця страва широко відомо в столиці Індонезії - Джакарті, в провінціях Західна Ява та Центральна Ява [1]. Серед яванців існує думка, що батьківщиною цієї страви є невелике центральнояванське місто Кебумен, з якого воно нібито з часом поширилося по всій Яві. У будь-якому випадку, в сучасному Кебумені Арем-арем виробляється з найрізноманітнішими начинками і користується винятковою популярністю. Взагалі, ця страва займає досить вагоме місце в кулінарних традиціях мешканців всієї Центральної Яви, а також особливого округу Джок'якарта [3] [4].

Приготування та різновиди[ред. | ред. код]

При безсумнівному схожості з лонтонгом арем-арем має певні відмінності від нього - не тільки за рахунок наявності начинки - і з кулінарної точки зору є більш складною стравою. Якщо лонтонг робиться переважно з клейкого рису, то для приготування арем-арему використовується в основному рис звичайних сортів. Крім того, арем-арем як правило має помітно меншу довжину - як правило, не більше 15 см і, в той же час, може бути трохи товще лонтонга [4] [5].

Готовий арем-арем

Рис, призначений для арем-арема, вариться зазвичай до напівготовності, рідше - до повної готовності. У воду при цьому нерідко додають кокосове молоко, а іноді - невелику кількість спецій. Варений рис ділиться на порції, кожна з яких розпластується на банановому листі. На середину кожної порції закладається начинка, після чого вони за допомогою бананового листя скручуються в довгасті ковбаски - подібно до того, як за допомогою бамбукової циновки скручуються японські роли. Зазвичай такі ковбаски мають досить правильну циліндричну форму, але іноді злегка сплющені по вертикалі. Після цього обгортки з бананового листя щільно закріплюються: традиційно для їх стяжки на Яві використовувалися пальмові волокна, проте наразі широко застосовуються натуральні або синтетичні нитки або мотузки , а також зубочистки та скріпки [6] [7].

Згортки арем-арем варяться на пару або, рідше, у воді. В останньому випадку вони іноді закладаються в спеціальні дірчасті контейнери циліндричної форми - металеві або пластикові - які дозволяють забезпечити більш рівну форму і стандартний розмір готових виробів [6].

Іноді замість рису для приготування цієї страви використовується кукурудза, а іноді - суміш рису і кукурудзи [5]. У деяких рецептах до рису або кукурудзі додається тапіока. Існують також рецепти, які передбачають ліплення арем-арем з рисової або пшеничної локшини [8].

Різноманіття видів арем-арема полягає перш за все в начинці, яка може бути однокомпонентною, але частіше складається з декількох інгредієнтів. Для її приготування можуть використовуватися найрізноманітніші продукти, які дрібно нарізують і зазвичай обсмажують з неабиякою кількістю спецій та приправ, як правило, з додаванням кокосового молока або соєвого соусу. З продуктів рослинного походження найчастіше використовуються морква, ріпчаста і зелена цибуля, картопля, смердюча квасоля, овочевий перець, паростки бамбуку та сої, банан, темпі, тофу, гриби. З продуктів тваринного походження в якості начинки для арем-арема найбільш популярна курятина, до якої зазвичай домішують якісь овочеві добавки. Дещо рідше використовується м'ясо, яйця, риба, морепродукти, а також різні види абона [3] [4] [5] [8] [9].

Подача та вживання[ред. | ред. код]

На Яві арем-арем часто подається за домашніми трапезами - особливо за сніданком, а також в ході святкових застіль [7] [10] [11]. При подачі до столу він зазвичай нарізається шматочками - іноді в розгорнутому вигляді, а іноді прямо в обгортці з пальмового листя, що надає йому певну схожість з японськими ролами. До арем-арему можуть подавати солоний або солодкий соєвий соус, перцева паста самбал або арахісовий соус [1]. Крім того, цю страву, приготовлена ​​в домашніх умовах, нерідко беруть з собою на роботу або в дорогу, чому сприяють його щільна упаковка і зручна форма [3] [4].

При цьому чи не більшою популярністю він користується у якості вуличної страви: його продають в придорожніх забігайлівках, на традиційних ринках, а також з візків вуличних торговців. У багатьох місцевостях Центральної Яви арем-арем служить звичним фаст-фудом, яким можна швидко перекусити стоячи, на ходу або в транспорті. Облатка з пальмового листа в цих випадках може розгортатися повністю і перетворюватися на подобу тарілки, а може лише відкриватися з одного кінця, перетворюючись на подобу ріжка, з якого виїдається вміст[3][4][11].

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б в Arem-arem, Jajanan Pasar Penawar Lapar di Pagi Hari (id). Indonesia Kaya. Процитовано 2020-03-06. 
 2. Lontong & Ketupat, 2008, с. 3-4
 3. а б в г Arem-Arem, Jajanan yang Kini Jadi Idola di Jombang (id). Faktual News. 2018-12-15. Процитовано 2020-03-04. 
 4. а б в г д Tantri Setyorini (2019-10-16). Cara Membuat Arem-Arem Isi Ragout Ayam Wortel Pedas dengan Magicom (id). Merdeka. Процитовано 2020-03-04. 
 5. а б в 1010 Resep, 2008, с. 231-232
 6. а б Lontong & Ketupat, 2008, с. 5-6
 7. а б Resep Arem-Arem Sambal Goreng Krecek, Menu Sarapan Favorit Keluarga di Rumah (id). Tribun Solo. 2020-01-28. Процитовано 2020-03-06. 
 8. а б Sisca Susanto, 2013, с. 21
 9. Fauziah Muhlisah, 2000, с. 16- 18
 10. поворожити, 2012
 11. а б Arem–arem (en). Процитовано 2020-03-06.