Арена (комплекс активного захисту)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Арена
Схема бойового перехоплення Арени
Схема бойового перехоплення Арени
Тип активний захист
Походження Росія
Історія використання
Оператори  Росія
Історія виробництва
Розробник Коломенське конструкторське бюро машинобудування
Розроблено 1993
Вартість одиниці US$300,000
Варіанти Арена-Е (експорт)
Характеристики
Вага 1100 кг

«Арена» — комплекс активного захисту (КАЗ) танка. Призначений для захисту танків від протитанкових кумулятивних зарядів (ПТКР і снарядів).

Розроблено в СРСР в 1980-х рр. Головний розробник Коломенське конструкторське бюро машинобудування. Головний конструктор — Гущин Микола Іванович.

Танк Т-80УМ-1 з КАЗ «Арена» було вперше публічно продемонстровано в Омську восени 1997 року. Базова вартість комплексу для Південної Кореї з урахуванням націнок і витрат становить 300 000 доларів США за станом на 2006 рік[1].

Принцип дії[ред. | ред. код]

Складається з багатофункціональної радіолокаційної станції (РЛС) з «миттєвим» оглядом простору у всьому секторі який захищається і високою перешкодозахищеносттю, бортового обчислювача, пульта управління, двох блоків перетворення, розподільної коробки, комплекту кабелів, захисних боєприпасів в установчих шахтах. Для прицільного ураження ракет і гранат супротивника застосовуються захисні боєприпаси вузьконаправленної дії, що володіють дуже високою швидкодією і розміщені по периметру башти танка в спеціальних установчих шахтах (танк несе 26 таких боєприпасів).

Послідовність роботи комплексу наступна: після його включення з пульта управління командира танка всі подальші операції виконуються в автоматичному режимі. РЛС забезпечує пошук цілей, що підлітають до танка. Потім, станція переводиться в режим автосупровождення, виробляючи параметри руху цілі і передаючи їх в комп'ютер, який вибирає номер захисного боєприпасу і час його спрацьовування. Захисний боєприпас утворює пучок вражаючих елементів, що знищують ціль на підльоті до танка. Час від виявлення цілі до її ураження — не більше 0,07 сек. Через 0,2-0,4 сек після захисного пострілу комплекс знову готовий «розстріляти» чергову ціль. Кожен захисний боєприпас обстрілює свій сектор, причому сектора близько розташованих боєприпасів перекриваються, що забезпечує перехоплення декількох цілей, що наближаються з одного напрямку. Комплекс є всепогодним і «загальнодобовим», він здатний працювати при русі танка, при повороті башти. Важливою проблемою, яку вдалося успішно вирішити розробникам комплексу, стало забезпечення електромагнітної сумісності декількох танків, оснащених «Ареною» які діють у єдиній групі.

Комплекс практично не накладає обмежень на формування підрозділів танків за умовами електромагнітної сумісності. «Арена» не реагує на цілі, що знаходяться на відстані більше 50 м від танка, на цілі малого розміру (кулі, осколки, малокаліберні снаряди), що не представляють безпосередньої загрози для танка, на цілі які віддаляються  від танка (в тому числі і власні снаряди), на предмети з малою швидкістю (птиці, грудки землі тощо). Вжито заходів для забезпечення безпеки піхоти яка супроводжує танк: небезпечна зона комплексу (20-30 м) — відносно мала, при спрацьовуванні захисних снарядів не утвориться побічних забійних осколків. є зовнішня світлова сигналізація, що попереджає піхотинців, які перебувають за танком, про включення комплексу.

Оснащення танка Т-80 «Ареною» дозволяє підняти виживаність танка при проведенні наступальних операцій приблизно в два рази. При цьому вартість втрат танків, оснащених КАЗ, зменшується в 1,5-1,7 разів. Його застосування особливо ефективно в умовах локальних конфліктів коли протиборча сторона має на озброєнні лише легкі протитанкові засоби.

Тактико-технічні характеристики[ред. | ред. код]

 • Діапазон швидкостей слабости цілей: 70-700 м/с
 • Сектор захисту по азимуту: 270°
 • Дальність виявлення цілей на підльоті: 50 м
 • Час реакції комплексу: 0,07 с
 • Кількість захисних боєприпасів: 22
 • Розмір небезпечної зони для піхоти супроводу: 30 м
 • Енергоспоживання: 1 кВт
 • Напруга живлення: 27 Вн
 • Маса комплексу: 1100-1300 кг
 • Обсяг апаратури комплексу всередині башти: 30 дм³

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

 • Ефремов А. С. Использование комплекса активной защиты «Арена» на танках Т-80 // Техника и вооружение вчера, сегодня, завтра. — 2013. — № 03 (березень). — С. 3-7.

Посилання[ред. | ред. код]