Арка Тіта

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Координати: 41°53′27″ пн. ш. 12°29′19″ сх. д. / 41.890717° пн. ш. 12.488585° сх. д. / 41.890717; 12.488585

Тріумфальна Арка Тіта

Тріумфальна арка Тіта — однопрогонова арка, розташована на давній Священній дорозі (Via Sacra) на південний схід від Римського форуму. Побудована Доміціаном незабаром після смерті Тіта в 81 році н. е. в пам'ять про взяття Єрусалиму в 70 році н. е. Послужила моделлю для багатьох тріумфальних арок Нового часу. Існувала також інша, арка Тита з трьома проходами, споруджена Сенатом у 81 році н. е. на сході іподрому Циркус Максимус.

Опис[ред.ред. код]

Висота монумента становить 15,4 м, ширина 13,5 м, глибина прольоту 4,75 м, ширина прольоту — 5,33 м вибудований з пентельского мармуру, що видобувається в Аттиці. Напівколони, якими декорована арка, є першим відомим прикладом композитного ордера. У кутах біля прольоту арки висічені чотири крилатих Вікторії. Всередині прольоту знаходяться два барельєфа: хода з трофеями, захопленими в Єрусалимі (особливо виділяється менора), і імператор Тіт, керуючий квадригою. Статуя Тіта на квадризі також знаходилася на вершині арки, проте до наших днів не збереглася. На софіті знаходиться барельєф із зображенням апофеозу (набуття божественної сутності) імператора.

Галерея[ред.ред. код]

Присвята[ред.ред. код]

Посвячувальний надпис

Посвячувальний напис на аттику говорить:
SENATVS POPVLVSQVE · ROMANVS DIVO · TITO · DIVI · VESPASIANI · F (ILIO) VESPASIANO · AVGVSTO
«Сенат і люди Риму (присвячують або спорудили цю арку) божественному Тіту Веспасіану Авґусту, синові божественного Веспасіана»
В середні віки арка Тіта була включена в фортечну споруду, пізніше її частина виявилася знищеною. У 1821 за папи Пія VII Джузеппе Валадьє провів реставрацію монумента. Щоб відзначити відтворені їм елементи, Валадье виконав їх з травертину, а не мармуру, а також спростив їх форму. На іншій стороні від стародавньої присвяти Пій VII накреслив нове:
INSIGNE · RELIGIONIS · ATQVE · ARTIS · MONVMENTVM VETVSTATE · FATISCENS PIVS · SEPTIMVS · PONTIFEX · MAX (IMVS) NOVIS · OPERIBVS · PRISCVM · EXEMPLAR · IMITANTIBVS FVLCIRI · SERVARIQVE · IVSSIT ANNO · SACRI · PRINCIPATVS · EIVS · XXIIII
«Цей монумент, чудовий з позицій як віри, так і мистецтва, занепав з часом. Пій VII, великий понтифік, новими роботами за стародавніми зразками наказав зміцнити і зберегти його. У рік 24-й Священного правління »

Посилання[ред.ред. код]