Арка дружби народів

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Координати: 50°27′16″ пн. ш. 30°31′48″ сх. д. / 50.45444° пн. ш. 30.53000° сх. д. / 50.45444; 30.53000

Арка дружби народів
Композиція на честь Переяславської Ради. У Центрі — постаті Богдана Хмельницького та московського посла Василя Бутурліна (у якого нині відбито ніс)
Металевий надпис «На ознаменування возз'єднання України з Росією» з постаменту пам'ятника здерто

А́рка дру́жби наро́дів — скульптурна композиція в Києві на території Хрещатого парку на честь т. з. «об'єднання України з Росією». Цим терміном комуністична історіографія називала угоду, прийняту на Переяславській Раді 1654.

Композиція з'явилася 1982 під час підготовки до святкування 1500-ліття Києва, замінивши Літню естраду.

Створення монумента прив'язувалося до ювілею утворення СРСР, проголошеного 30 грудня 1922 року, проте чекати зими не стали і відкрили меморіал напередодні 65-ї річниці Жовтневого перевороту 1917. На церемонії відкриття виступив голова компартії України Володимир Щербицький.

У народі арка зоветься багатьма неофіційними назвами: «Ярмо», «Хомут», «Дуга», «Кайдан», «Бублик», що яскраво відображають ставлення обивателя до офіціозної «дружби народів» — терміну, вигаданому російсько-большевицькою пропагандою для приховування колоніального стану української нації у складі СССР[1][2][3].

Опис[ред.ред. код]

Центральним в композиції є монумент Дружби Народів, присвячений т. з. «об'єднанню України з Росією» (скульптор О. П. Скобликов, архітектори І. Н. Іванов, Сергій Миргородський і Костянтин Сидоров), що виконаний з титанового сплаву, граніту і бронзи і є двохфігурною композицією (висота — 6,2 м) робітників — московіта й українця, що спільно підняли стрічку з орденом «Дружби Народів».

Трохи далі — витягнута по горизонталі стела з багатофігурною групою, в центрі якої — Богдан Хмельницький і боярин Василь Бутурлін — московітський посол. Ця група створена за мотивами Переяславської Ради.

Скульптурні групи зв'язує арка-веселка «Арка Дружби Народів», яка за задумом авторів повинна символізувати «єднання братських народів».

Враження деякої «опереточності» цього монумента посилюється тим, що площа перед монументом має форму амфітеатру. За монументом розташований оглядовий майданчик, з яким відкриваються види на Дніпро і Лівий берег.

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]