Аркебуза

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Аркебуза

Аркебу́за, аркебу́з[1], гаркебу́з[1] (фр. arquebuse від нім. Hakenbüchse — «гаківниця»; зміна у вимові пояснюється впливом слова arc — «лук»)[2] — ручна вогнепальна зброя. За конструкцією — довга ґнотова дульнозарядна рушниця. Вперше сконструйована в Іспанії у другій половині XV століття. Широко використовувалась у Європі в XVI—XVII сторіччях. В цей же час набула поширення в Україні в шляхетському середовищі та серед козаків, з часом її виготовлення було освоєне місцевими ремісниками. Довжина ствола у різних модифікаціях — від 1,2 до 2,4 м, калібр — 12,5—18,5 міліметрів, дальність польоту кулі — до 250 м. Перші аркебузи використовували для запалювання ґніт, пізніше — колісцевий замок. Проте вони все одно були ненадійними. На середину XVI століття почали входити у вжиток простіші ударно-кремінні пристрої. Іскри в них викрешувалися не при терті коліщатка об кремінь, а при ударі кременя в сталеву пластину-кресало.

Історія застосування[ред. | ред. код]

Демонстрація танегасіми на території Хімедзі.

Аркебузи отримали популярність під час битви при Павії у 1525 році, коли 3 тис. солдатів, озброєних аркебузами, здобули перемогу над 8 тис. французьких лицарів, поклавши таким чином край пануванню лицарських армій в Європі. У ту ж епоху на зміну аркебузі починає приходити мушкет, що має більшу пробивну силу, хоч і важчий. У результаті аркебуза до кінця століття зберігалася як легка, кавалерійська та мисливська зброя, а аркебузири перетворилися у легку піхоту. У XVI столітті також поширилися аркебузи з колісцевими замками та нарізними стволами. Збільшилася довжина ствола, а самі стволи стали виготовляти методом свердління (як і у мушкетів). До початку XVII століття мушкет абсолютно витіснив аркебузу.

Аркебуза з арсеналу фортеці Шафхаузен (1425)

У Японію аркебуза була завезена португальськими торгівцями в 1543; в провінції Сацума починається масове виробництво цієї зброї. Під час сьогунату Токугава використання вогнепальної зброї було заборонено указом сьогуна. У 1575 в битві при Нагасіно Ода Нобунага поставив три лінії озброєних аркебузами асігару за дерев'яний частокіл, що захищав їх від ворожої кінноти. Шикування в три лінії дозволяло стрільцям двох задніх ліній перезаряджати свою зброю, в той час, як перша лінія вела вогонь. Така тактика дозволяла вести безперервну стрільбу, компенсуючи недостатню влучність вогню аркебузи.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Гаркебуз // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
  2. Arquebuse. www.cnrtl.fr. Centre National de Ressources Textuelles et Lexicales. Процитовано 1 січня 2019. 

Джерела[ред. | ред. код]