Арменакан

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Арменакан

вірм. Արմենական կուսակցություն
Країна Flag of the Ottoman Empire (1844–1922).svg Османська імперія
Голова партії Мкртич Портуґалян
Дата заснування 1885
Дата розпуску 1921
Штаб-квартира Ван
Ідеологія націонализм
Кількість членів  до 2000 членів
Друкований орган Armeniad

Арменакан - перша національно-політична партія вірмен [1] . Заснована восени 1885 в Вані однодумцями Мкртич Портуґалян [2] . У 1921 р об'єдналася з лівими гнчакістамі і Рамкавар в партію Рамкавар-Азатакан Арменакан [3].

Історія[ред. | ред. код]

У 1860-70-х роках вірменська суспільно-політична еліта з увагою ставилася до політичного, економічного та культурного розвитку вірменського народу, розділеного між трьома імперіями [4] . Підсумки чергової російсько-турецької війни, яка завершилася Берлінським конгресом, привели до надії розвитку Батьківщини. Переконавшись, що реформи в вірменських вилайетах, передбачені ст.61 Берлінського договору не втілюються у життя, вірмени приступили до створення таємних товариств і гуртків, які поширювали ідеї національно-визвольної боротьби.

Мкртич Хрімян ще у 1876 і 1877 роках у своїх творах писав про те, щоб країна готувалася до боротьби. Під керівництвом Мкртич Хрімяна, Мкртич Португаляна і Костянтина Камсаракана наприкінці 1879 року в Вані була створена національно-визвольна організація «Чорний Хрест». Діяльність організації поступово зійшла нанівець, коли османський уряд вислав Португаляна і Хрімяна, а Камсаракан був переведений по роботі до іншого місця [5] .

Обкладинка газети «Вірменія»

Мкртич Портуґалян оселився в Марселі і з 20 липня 1885 року розпочав видавати газету «Вірменія».

Колишні члени «Чорного Хреста» знову почали зустрічатися. Спочатку ці зустрічі організовували брати Григоріс і Мкртич Терлемезян Фанос Погосович. Восени 1885 року було створено першу вірменська політична партія. За назвою газети М.Португаляна партія була названа «Арменакан».

Ядром партії стали випускники Центрального ліцею Вана, заснованого М.Портуґаляном [6] .

В установчих зборах партії взяли участь Гевонд Ханджян, Григір Аджемян, Григоріс і Мкртич Терлемезян Фанос Погосович, Рубен Шатворян, Григір Пьозікян, Геворг Отян, Макнос Барутчян і Гарегін Багешцян. Пізніше до партії вступили Арменак Екарян, Панос Терлемезян Фанос Погосович, Айрапетов Джанікян, Армен Шітанян, Артак Дарбинян, Мікаел Натанян та інші [5].

Програма партії передбачала звільнення Західної Вірменії від османського деспотизму.

Для досягнення цієї мети визнавалися прийнятними як збройна боротьба, так і підкупи або дипломатичні шляхи. М. Португалян мав певні надії і на реформи, які могли бути здійснені османським урядом [1] .

Партія мала осередки в Васпуракані (вілайєт Ван), Муше, Бітлісі, Трабзоні і Стамбулі. Місцеві партійні організації були також створені в інших районах Західної Вірменії, на Кавказі, а також в Болгарії, Єгипті, США, містах Персії Сельмас і Тебріз.

Ідеї партії привели до створення в Лондоні «Вірменського патріотичного суспільства Європи», який прагнув «завоювати для вірмен право правити самими собою шляхом революції».

Під час масових вбивств вірмен у 1890-х роках Мкртич Терлемезян Фанос Погосович керував оборонними боями Вана. Йому вдалося об'єднати навколо себе дашнаків і гнчакістів. Партія також взяла участь в Ванській самообороні 1915 року.

Група арменаканів, що врятувалася від різанини, об'єдналася з іншими політичними силами і створила партію Рамкавар-Азатакан Арменакан [6] .

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б АРМЕНАКАН КАЗМАКЕРПУТЮН, ПАРТИЯ. genocide.ru ((рос.)). Архів оригіналу за 2 квітня 2016. Процитовано 19 вересня 2016. 
  2. Институт арменоведческих исследований ЕГУ. Партия Арменакан. Формирование ((рос.)). Архів оригіналу за 27 жовтня 2017. Процитовано 19 вересня 2016. 
  3. Դպրոցական Մեծ Հանրագիտարան, Գիրք II. Архів оригіналу за 1 грудня 2016. Процитовано 4 березня 2019. 
  4. Սիմոնյան Հ. {{{Заголовок}}}.
  5. а б Արմենական կուսակցություն: Ձևավորումը. ԵՊՀ Հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտ. Архів оригіналу за 14 листопада 2016. Процитовано 5 փետրվարի 2016. (вірм.)
  6. а б Сурен Саргсян. .