Армія Галлера

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Армія Галлера
Польська армія у Франції
Вояки «Блакитної армії» вітають нового командувача Юзефа Галлера. 6 жовтня 1918 р.
На службі 19171919
Країна Франція Франція
Польща Польща
Чисельність 50 000 - 80 000
Війни/битви Перша світова війна, Польсько-українська війна (1918—1919), Польсько-радянська війна (1919)
Командування
генерал Луї Аршинар (1917-1918)
генерал Юзеф Галлер (1918-1919)
Визначні
командувачі
Домінік Одри, Луї Моделон, Андре Масене,

Commons-logo.svg Армія Галлера у Вікісховищі

Армія Галлера  (також Польська армія у Франції або Блакитна армія)— польське військове об'єднання, сформоване країнами Антанти за ініціативою польських емігрантських кіл з польських військовополонених та добровольців. За попередніми планами мала використовуватися у бойових діях проти Німеччини та її союзників на боці держав Антанти. Після капітуляції Німеччини мала використовуватися для боротьби з більшовиками. У другій половині травня, а також наприкінці червня - на початку липня 1919 року використовувалася польським урядом у війні проти ЗУНР та для окупації Східної Галичини. У вересні 1919 року розформована як бойове з'єднання, а підрозділи, що входили до її складу, передано до Війська Польського.

Створення Польської армії у Франції[ред.ред. код]

Формування армії розпочалося у Франції влітку 1917 року. Тодішній французький президент Раймон Пуанкаре у відповідь на ініціативу польських емігрантських кіл видав декрет від 4 червня «Акт створення польської армії»[1]. У ньому зазначалося

«
Утворити у Франції на період війни самостійну польську армію, яка перебуватиме під началом вищого французького командування та воюватиме під польським прапором.
»

Відповідальність за створення польської армії покладалася на уряд Франції. Формування армії передбачалося: з поляків, які служили у французькій армії, та польських добровольців з інших країн. Більшу частину армії (близько 35 000 осіб) склали французькі вояки польського походження та польські військовополонені з Німеччини та Австро-Угорщини, які перебували у країнах Антанти. Крім того, у США, Канаді, Бразилії та інших країнах, де існувала польська діаспора, були розвернуті вербувальні пункти. Понад 22 000 добровольців записалися до лав новостворюваної армії у США. Ще понад 300 добровольців з числа польської діаспори записалися до армії у Бразилія. Решту збирали по всьому світу — у Канаді, серед членів польських спортивних та парамілітарних товариств і навіть вояків російського експедиційного корпусу.

Участь у військових діях[ред.ред. код]

Західний фронт[ред.ред. код]

Починаючи з липня 1918 року у бойових діях проти Німеччини на Західному фронті у Шампані та Вогезах брав участь 1 перший полк польських стрільців (1 Pułk Strzelców Polskich). У жовтні Перша стрілецька дивізія Польської армії у Франції у повному складі взяла участь у військовій кампанії на території французьких комун Рамбервілле та Раон-л'Етап.

Повернення до Польщі[ред.ред. код]

Участь у польсько-українській війні[ред.ред. код]

Травнева кампанія[ред.ред. код]

Окупація Східної Галичини[ред.ред. код]

Розформування[ред.ред. код]

Склад армії[ред.ред. код]

Визначні командири[ред.ред. код]

Першим командиром Польської армії у Франції у 1917-1918 роках був французький генерал Луї Аршинар. Офіцерські посади також обіймали французи. Після того, як у 1918 році політичний контроль над армією перебрав Польський національний комітет на чолі з Романом Дмовським, Аршинара було усунуто з посади, а його місце посів польський генерал Юзеф Галлер.

Однією з умов переїзду Армії Галлера до Польщі була неучасть її у війні проти ЗУНР. Проте 15 травня 1919 польський уряд скерував Армію Галлера на українсько-польський фронт у Галичині й Волині, що дало змогу його військам перехопити ініціативу в боях із УГА.

Під час Чортківської офензиви Армія Галлера зазнала значних втрат. Однак, отримавши допомогу від Антанти, війська Польщі витіснили УГА за річку Збруч. Після окупації східної Галичини і Волині Армія Галлера була розформована.

Походження назви[ред.ред. код]

Офіційною назвою формування була «Польська армія у Франції». Разом з тим, у документах та спогадах це військове формування значно частіше називали «Армією Галлера» за прізвищем її другого командувача Юзефа Галлера. Ще одна поширена назва формування - «Блакитна армія» пов'язана із блакитним кольором французьких одностроїв, які отримали вояки Армії Галлера.

Примітки[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]