Артезіанський басейн

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Басейн артезіанських вод

Артезіанський басейн (рос. артезианский бассейн, англ. artesian basin, нім. artesisches Becken) — сукупність водоносних горизонтів та комплексів, пов'язаних з від'ємними геологічними структурами (прогинами, западинами), в яких рух підземних вод відбувається під гідростатичним напором.

Артезіанський басейн — гідрогеологічна структура заповнена переважно шаруватими осадовими відкладами, які вміщують пластові артезіанські води. Артезіанський басейн вміщує і горизонти ґрунтових вод, що розповсюджені в межах даної структури.

Характеристика[ред. | ред. код]

В геологічному відношенні в артезіанському басейнах вирізняють чохол і фундамент, які вміщують водоносні пласти. Для верхніх горизонтів характерними є ґрунтові порово-пластові води, а у зонах розломів, інтрузивних тілах і неглибокому фундаменті зустрічаються напірні і жильно-тріщинні води, але переважають напірні пластові води. За водно-колекторними властивостями А.б. є резервуаром пластових вод. Для артезіанського басейна характерна доцентрова спрямованість підземного стоку. Лише на ранніх стадіях розвитку при витисканні порових вод з ущільнених осадових товщ, проявляється протилежний рух підземних вод.

Артезіанські басейни — акумулятори підземних вод. Дренаж, за винятком верхніх горизонтів, є ускладненим і здійснюється локально по гідрогеологічним «вікнам» (тектонічно послабленим зонам, розривним порушенням тощо). У надрах А.б. зосереджені головним чином статичні (геологічні) запаси підземних вод, а динамічні (природні) ресурси мають підпорядковане значення.

Артезіанські басейни на території України належать до платформної та складчастої гідрогеологічних провінцій, займаючи площі відповідно 373 тис. км² і 20 тис. км² (62% і 3% території України). Водовмісні породи представлені поровими та порово-тріщинними колекторами, фільтраційні властивості яких однорідні або зменшуються від периферії до центру. Продуктивність водоносних горизонтів витримана на великих площах. В Україні найбільші Б.а. сформувалися у Дніпровсько-Донецькій улоговині, Донецькому та Передкарпатському прогинах. Виділяють Волино-Подільський, Дніпрово-Донецький і Причорноморський А.б. У складчастій провінції розташовані Передкарпатський та Закарпатський артезіанський басейн, пов'язані з тектонічними прогинами. В А.б. 89,7% ресурсів питних вод України. З ними пов'язані родов. мінер. вод (курорти Моршин, Трускавець, Східниця, Миргород та інш.). В Причорноморському та Закарпатському А.б. вивчаються можливості використання термальних вод для теплопостачання.

Окремі артезіанські басейни[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]