Артемідор Далдіанський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Артемідор Далдіанський
Народився наприкінці I або на початку II століття
Ефес
Помер II ст.
Діяльність письменник
Знання мов давньогрецька
Батько Фока
Діти 1 син

Артемідор Далдіанський (дав.-гр. Ἀρτεμίδωρος ὁ Δαλδιανός; I-II століття) — давньогрецький письменник часів Римської імперії. Походив з м. Ефес, проте названий Далдіанським за містом народження його матері — Далдом у Лікії (Мала Азія). Народився наприкінці 90-х років н. е. або у перші роки II ст. Тривалий час подорожував азійськими провінціями Римської імперії, Грецією та Італією, збираючи матеріали для своїх робіт. Помер на початку правління імператора Коммода.

Творчість[ред. | ред. код]

Основними темами розвідок Артемідора було тлумачення снів та ворожба. Цьому він присвятив найвідоміший свій твір «Снотлумач», де розповідається про усі види та типи снів й що вони віщують хазяїну у майбутньому. Загалом дається опис 3 тисячі снів. Ця книга цікава також тим, що відбиває уявлення людей того часу, їхнє соціальне життя, вірування.

Іншим значним твором є книга, присвячена пташиному польоту, ворожбі за рухом птахів («Птахотлумач»). Втім ця праця дотепер не збереглася. У доробку Артемідор є праця «Хіромантія», яка теж не збереглася. Втім з інших джерел відомо, що автор вороже ставився до цієї ворожбі по руці.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Roger A. Pack (Hrsg.): Artemidori Daldiani Onirocriticon libri V. Teubner, Leipzig 1963. (лат.)
  • Smith, William (ed.). A Dictionary of Greek and Roman biography and mythology (en anglès). Boston: Little, Brown and Co., 1867, p. Vol I. pàg. 373—374 (англ.)