Артур Конан Дойл

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Артур Ігнатіус Конан Дойл
Arthur Ignatius Conan Doyle
Conan doyle.jpg
Народився 22 травня 1859(1859-05-22)
Единбург, Шотландія
Помер 7 липня 1930(1930-07-07) (71 рік)
Windlesham Manord, Кроуборо, Велика Британія[1]
·зупинка серця[2]
Поховання
Громадянство Велика Британія Велика Британія
Національність ірландці
Діяльність проза, поезія, драматургія, історія
Alma mater Stonyhurst Saint Mary's Halld (1870)[1], Stonyhurst Colleged (1875)[1], Stella Matutinad (1876) і Медична школа Единбурзького університетуd (1881)[1]
Мова творів англійська[4]
Жанр детектив, фантастика, пригоди, містика, історичний роман, вірш
Magnum opus твори про Шерлока Холмса
Партія Liberal Unionist Partyd
Конфесія католик, що не сповідує віруd і cпіритизм
Батько Чарльз Алтамонт Дойл[1]
Мати Mary Foleyd[1]
У шлюбі з Louisa Hawkinsd[1] і Jean Elizabeth Leckied[1]
Діти Mary Louise Conan Doyled, Alleyne Kingsley Conan Doyled, Денис Конан Дойлd[5][1], Адріан Конан Дойль[5][1] і Jean Conan Doyled[5][1]
Автограф Arthur Conan Doyle Signature.svg
Нагороди
орден святого Джона лицар-бакалавр орден Меджида Королівська медаль Південної Африки орден Корони Італії
Сайт: conandoyleestate.com
sirconandoyle.com

CMNS: Артур Конан Дойл у Вікісховищі
Q:  Висловлювання у Вікіцитатах
S:  Роботи у  Вікіджерелах

Сер А́ртур Ігна́тіус Ко́нан Дойл (англ. Sir Arthur Ignatius Conan Doyle; 22 травня 1859 — 7 липня 1930) — шотландський[6] письменник, відомий насамперед своїми детективними творами про Шерлока Холмса. Також відомі його науково-фантастичні твори про професора Челленджера, історичні романи. Крім того, він писав п'єси та вірші.

Справжнє прізвище письменника — Дойл, Конан — його середнє ім'я, що стало прибраним другим прізвищем (частиною подвійного). Також зустрічаються варіанти написання Конан-Дойль, а також Конан Дойль, Конан-Дойл.

Біографія[ред. | ред. код]

Сер Артур Конан Дойл народився 22 травня 1859 року в шотландському місті Единбург, у сім'ї Чарльза Алтамонта Дойла — архітектора і художника. Велику роль у житті Конана Дойла відіграла його мати Мері Фолі. Від неї він успадкував свій інтерес до рицарських традицій, подвигів і пригод. Конан Дойл казав: «Справжня любов до літератури, схильність до письменництва йде в мене, я вважаю, від матері».

Шкільне життя письменника пройшло в «похмурих баштах і стінах» підготовчої школи Годдера, а потім єзуїтського коледжу Стонігерст (графство Ланкашир) (18691876). Зі шкільних років у Конана Дойла буквально «заговорив» розповідач. Почуте від матері, гра уяви, що прокинулася, все це стало матеріалом для усних розповідей, якими він бавив своїх знайомих.

Усидливий студент за книгами — такий портрет Конана Дойла в Единбурзькому університеті, 18761881. У жовтні 1879-го з'явилася його розповідь «Таємниця Сесасської долини» (англ. «The Mystery of Sasassa Valley»). Йому пощастило, канікули передостаннього року навчання в університеті він провів у плаванні. На судні він був корабельним лікарем і побував в арктичних водах. 1881 року Конан Дойл отримав університетський диплом, став M. B. (англ. bachelor of medicine) бакалавром медицини і магістром хірургії. Тоді він намалював карикатуру, зобразивши на ній себе з дипломом і підписав її «Ліцензія на вбивство»[7]. Упродовж 18821890 років займався лікарською практикою. 1882 року він знов у плаванні, цього разу південному. Він побачив Західну Африку.

1891 року Конан Дойл залишив діяльність лікаря. Література стала для нього професією.

1885-го Конан Дойл одружився з Луїзою Гокінс, яка хворіла на туберкульоз і померла 1906 року. 1907-го Дойл одружився з Джині Лекі, котру знав із 1897 року. Дойл мав п'ятеро дітей: двох від першої дружини — Мері й Кінгслі, і трьох від другої — Джин, Деніса і Адріана.

Конан Дойл помер від серцевого нападу 7 липня 1930 року в своєму будинку в Кроуборо (англ. Crowborough (Сассекс).

Син письменника Адріан написав біографію свого батька під назвою «Справжній Конан Дойл». Він писав: «Уже сама атмосфера будинку дихала лицарським духом. Конан Дойл навчився розбиратися в гербах набагато раніше, ніж познайомився з латинським відмінюванням».

Належачи до покоління Оскара Вайлда, Дж. Б. Шоу, Джозефа Конрада, Джерома К. Джерома, Редьярда Кіплінга, Герберта Веллса і Дж. Голсуорсі, Конан Дойл проте не потрапив до розряду «серйозних літераторів», а вважався «розважальним».

Історичний цикл[ред. | ред. код]

Артур Конан Дойл. 1893

У лютому 1888 року А. Конан Дойл завершив роботу над романом «Пригоди Міка Кларка», оповідав про Повстання Монмута (1685), метою якого було повалення короля Якова II. Роман побачив світ у листопаді й був тепло зустрінутий критикою. Починаючи з цього моменту в творчому житті Конан Дойла виник конфлікт: з одного боку, публіка і видавці вимагали нових творів про Шерлока Холмса; з другого — сам письменник дедалі більше прагнув отримати визнання як автор серйозних романів (насамперед історичних), а також п'єс і віршів.

Першим серйозним історичним твором Конан Дойла вважається роман «Білий загін». У ньому автор звернувся до критичного етапу в історії феодальної Англії, узявши за основу реальний історичний епізод 1366 року, коли в Столітній війні настало затишшя і стали виникати «білі загони» добровольців і найманців. Продовжуючи війну на території Франції, вони при цьому відіграли вирішальну роль у боротьбі претендентів за іспанський престол. Конан Дойл використав цей епізод для своєї художньої мети: він воскресив побут і звичаї того часу, а головне — представив у героїчному ореолі лицарство, котре до того часу вже перебувало в занепаді. «Білий загін» друкувався в журналі Cornhill (видавець якого Джеймс Пенн оголосив його найкращим історичним романом після «Айвенго», а окремою книжкою вийшов 1891 року. Конан Дойл завжди казав, що вважає його одним зі своїх найкращих творів.

Із деяким допущенням до розряду історичних можна віднести і роман «Родні Стоун» (1896): дія тут відбувається на початку XIX століття, згадуються Наполеон і Нельсон, драматург Шерідан. Спочатку цей твір замислювався як п'єса з робочою назвою «Будинок Темперлей» і писався під відомого на той час британського актора Генрі Ірвінга. Під час роботи над романом письменник простудіював масу наукової та історичної літератури («Історія флоту», «Історія боксу» тощо).

Наполеонівським війнам, від Трафальгара до Ватерлоо, Конан Дойл присвятив «Подвиги бригадира Жерара» і «Пригоди бригадира Жерара». Народження цього персонажа припадає, мабуть, на 1892 рік, коли Джордж Мередіт вручив Конану Дойлу тритомні «Мемуари» Марбо: останній і став прототипом Жерара. Перше оповідання нової серії, «Медаль бригадира Жерара», письменник уперше прочитав зі сцени 1894 року під час поїздки до Сполучених Штатів. У грудні того ж року розповідь надрукував Strand Magazine, після чого роботу над продовженням автор продовжив у Давосі. З квітня по вересень 1895-го «Подвиги бригадира Жерара» друкувалися в Strand. Тут же вийшли вперше і «Пригоди» (серпень 1902 — травень 1903 року). Хоча сюжети оповідань про Жерара фантастичні, історична епоха виписана з великою вірогідністю. «Дух і перебіг цих оповідань чудові, точність у дотриманні імен і назв сама по собі демонструє масштаби витраченої вами праці. Мало хто зміг би відшукати тут хоч якісь помилки. А я, володіючи особливим нюхом на всякі промахи, так і не знайшов нічого за нікчемними винятками», — писав Дойлу відомий британський історик Арчибальд Форбс.

1892 року були закінчені «франко-канадський» пригодницький роман «Вигнанці» та історична п'єса «Ватерлоо», головну роль у якій зіграв відомий у ті роки актор Генрі Ірвінг (котрий придбав у автора всі права).

Шерлок Холмс[ред. | ред. код]

Доктор Ватсон і Шерлок Холмс. Малюнок Сідні Педжета
Пам'ятник Шерлоку Холмсу в Единбурзі, зведений навпроти будинку, де народився письменник. Будинок був знесений 1970 року

«Скандал у Богемії», перше оповідання із серії «Пригоди Шерлока Холмса» був надрукований у журналі Strand 1891 року. Прототипом головного героя, котрий став невдовзі легендарним детективом-консультантом, був Джозеф Белл, професор Единбурзького університету, який славився здатністю по найдрібніших деталях вгадувати характер і минуле людини. Протягом двох років Дойль створював розповідь за розповіддю, і врешті-решт почав перейматися власним персонажем. Його спроба «покінчити» з Холмсом у сутичці з професором Моріарті («Остання справа Холмса», 1893 рік) виявилася невдалою: він полюбився читачам і героя довелося «воскресити». Холмсівська епопея увінчалася романом «Собака Баскервілів» (1900), який відносять до класики детективного жанру.

Пригодам Шерлока Холмса присвячені чотири романи: «Етюд у багряних тонах» (1887), «Знак чотирьох» (1890), «Собака Баскервілів», «Долина жаху» — і п'ять збірок оповідань, найвідоміші з яких — «Пригоди Шерлока Холмса» (1892), «Записки про Шерлока Холмса» (1894) і «Повернення Шерлока Холмса» (1905). Сучасники письменника були схильні применшувати велич Холмса, вбачаючи в ньому свого роду гібрид Дюпена (Едгара Аллана По), Лекока (Еміль Габоріо) і Каффа (Вілкі Коллінза). У ретроспективі стало зрозуміло, наскільки Холмс відрізняється від попередників: поєднання незвичайних якостей підняло його над часом, зробило актуальним у всі часи. Надзвичайна популярність Шерлока Холмса і його вірного супутника і біографа доктора Ватсона (Уотсона) поступово переросла в галузь нової міфології, центром якої донині залишається квартира в Лондоні на Бейкер-стріт, 221B.

Твори[ред. | ред. код]

Історичні романи[ред. | ред. код]

Інші твори[ред. | ред. код]

Про Шерлока Холмса.

Українські переклади[ред. | ред. код]

Перший переклад-уривок з детективу «Синій карбункул» А. К. Дойла про Шерлока Холмса з'явився на сторінках щоденної газети «Діло» (Львів) у 1903 р. Перекладач — Ярослав Гординський. У 1908 р. у Львові побачила світ книжка А. К. Дойла про Шерлока Холмса «Кривавий шлях» у перекладі Антона Шебця.

У календарі «Запорожець» на 1912 рік, виданому в Коломиї, який уклали К. Трильовський та І. Чупрей, можна побачити рекламу книжок про «Шерлока Гольмса», виданих львівським видавцем Р. Ляндав (Ландау): 1. «Тайна молодої вдови»
2. «Наречена прокуратора»
3. «Кроваві жемчуги»
4. «Злочин в печері гри»
5."Дочка лихваря"
6. «Коронкова сукня королевої»
7. «Пропащий наречений»
8. «Слідчий нюх старшого кельнера»
9. «Крадіж величезного брилянта»
10. «Убійник женщин»
11. «Остров божевільних»
12. «Фальшівник гроший»
13. «Сильце на людий»
14. «Тайна шукача золота»
15. «Торговельники живим товаром»
16. «О каплю чорнила»
17. «Ґеній і божевіллє»
18. «Зловленнє Куби Різуна»
19. «Зрадливий апарат фотоґрафічний»
20. «Тайни каварні». Далі зазначалося, що кожне видання коштує 40 сотиків, тобто крейцерів, а в Америці — 12 центів.

Після Першої світової війни, у 1920-і, відомий коломийський видавець з давньогебрейського роду Яків Оренштайн (1875—1942), який працював у Німеччині, видав два відомі детективи А. К. Дойля: «Знак чотирьох» (1921) та «Пес Баскервілів» (1922).

Перший переклад роману «Пропащий світ» українською мовою виконала Софія Вольська 1922 року у Львові. Твори Конана Дойла про Шерлока Холмса окрім інших українською переклав Микола Дмитренко.

Недавно коломийський письменник Микола Савчук видав повість-детектив «Коломийська історія Шерлока Холмса» (Коломия: Вік, 2016. — 128 с.) з ілюстраціями Миколи Яцурака. У ній ідеться про віднайдену недавно в Лондоні розповідь доктора Ватсона про те, як 1901 р. він з дорогим товаришем Холмсом перебували в Коломиї і розплутували загадкове зникнення анґлійського інженера. Книжка користується попитом читачів і цьогоріч номінована на Літературну премію ім. Тараса Мельничука.[8]

У 2018 році у видавництві КСД вперше було перекладено нон-фікшн роман Дойла «Небезпечна робота. Щоденник арктичних пригод».

Хронологічний список українських перекладів
  • «Небезпечна робота. Щоденник арктичних пригод». — Харків: Клуб сімейного дозвілля, 2018. — 416 с. Переклала Вікторія Зенгва
  • «Нотатки про Шерлока Холмса». — Харків: Клуб сімейного дозвілля, 2018. — 240 с.

Твори в стилі Артура Конана Дойла[ред. | ред. код]

Син Артура Конана Дойла Адріан написав низку розповідей із Шерлоком Холмсом.

Ремінісценції Шерлока Холмса[ред. | ред. код]

К. Карзан. Думай як Шерлок Голмс. — К.: Ранок, 2020. — 96 с.

Автор цієї книги для підлітків вважає, що Шерлок Холмс вже давно припинив бути просто персонажем з книги. Він — взірець логіки, кмітливості та впевненості у собі. Автори аналізує твори Артура Конан Дойла, щоб з'ясувати — як працює мозок Шерлока Холмса.[9].

Екранізація творів[ред. | ред. код]

У серії «Пригоди Шерлока Холмса і доктора Ватсона» з Василем Лівановим і Віталієм Соломіним вийшли такі фільми:

Музеї[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]