Арт Блейкі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Арт Блейкі

Арт Бле́йкі (англ. Art Blakey; *11 жовтня 1919 — †16 жовтня 1990) — американський джазовий барабанщик, представник стилю «хард-боп». Він з тих, хто формував обличчя джазу впродовж другої половини XX століття. З ім'ям Арт Блейкі і з його ансамблем «Jazz Messengers» зв'язано ще і уявлення про особливий вид джазу, що відрізняється від традиційного «хард-бопа». Багато, особливо ранні, записи «Jazz Messengers» відрізняються своєю близькістю до музики «соул» і навіть «фанкі» з характерними гармонійними оборотами, ритмічними малюнками і самою енергетикою виконання. Його біографія надзвичайно багата подіями, що увійшли до історії джазу. Він переграв зі всіма найвідомішими зірками, і ті, хто працював з ним, можуть цим гордитися.

Арт Блейкі народився 11 жовтня 1919 року. У школі навчався на фортепіано, але потім перейшов не барабани. Перший час він знаходився під впливом одного з популярних барабанщиків 30-х років Чік Вебба. Починаючи з 1942 року, Блейкі потрапляє в професійне джазове середовище високого рівня. Він грає у складі відомої піаністки Мері Лу Вільямс, потім в бендах Флетчера Гендерсона і Біллі Екстайна. Пройшовши в цих відомих біг-бендах відмінну школу свінгу, Арт Блейкі осідає в Нью-Йорку, де зароджується новий вигляд модерну-джазу — «бібоп». Він входить в круг таких новаторів як Чарлі Паркер, Діззі Гіллеспі і Майлз Девіс та стає бопером. Перший склад, з яким Арт почав створювати свою програму, називався «Seventeen Messengers», але незабаром він перейменував його в «Jazz Messengers», колектив став історичним ансамблем на довгі часи. У 1955 році Блейкі став тісно співпрацювати з піаністом і композитором Горасом Сілвером, новатором в області «фанкі-джазу». У той період їхній спільний склад був відомий як «Horace Silver and the Jazz Messengers».

Розійшовшись з Сілвером, Блейкі залишався лідером власного ансамблю до кінця своїх днів — до 16 жовтня 1990 року. Він продовжував грати до глибокої старості, абсолютно глухим, використовуючи слуховий апарат. Арт Блейкі був справжнім посланцем джазу (англ. messenger — означає «посланник»). Його гастролі по всіх країнах світу сприяли зародженню і подальшому розвитку цього виду музики в найвіддаленіших куточках Земної кулі. Зокрема, в Японії, після гастролей «Jazz Messengers» джаз отримав досить широке визнання, наслідком чого було відкриттям там філіалів відомого нью-йоркського джаз-клуба «Blue Note». Вплив музики його ансамблю випробували на собі і багато провідних джазменів СРСР. Один з вітчизняних музикантів — сурмач Валерій Пономарьов, що емігрував в США в 1973 році, грав у складі «Jazz Messengers» в період з 1977 по 1979 рік. Його змінив там Вїнтон Марсаліс.

Важко згадати всіх, хто виступав разом з Арт Блейкі. Перерахуємо лише частину з них: — Лі Морган, Вейн Шортер, Freddie Hubbard, Джонні Гріффін, Джекі Мак-Лін, Дональд Берд, Bobby Timmons, Cedar Walton, Бенні Голсон, Joanne Brackeen, Billy Harper, Bill Pierce, Branford Marsalis, James Williams, Кіт Джарретт, Chuck Mangione і багато інших. Музика, що виконувалася Арт Блейкі і його «Jazz Messengers», завжди була життєрадісною, доброю і могутньою. Він був дійсним соул-барабанщиком.

Посилання[ред.ред. код]