Арт Блейкі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Арт Блейкі

Арт Бле́йкі (англ. Art Blakey; *11 жовтня 1919 — †16 жовтня 1990) — барабанщик джазу у стилі «хард-боп». Він з тих, хто формував обличчя джазу впродовж другої половини XX століття. З ім'ям Арт Блейкі і з його ансамблем «Jazz Messengers» зв'язано ще і уявлення про особливий вид джазу, що відрізняється від традиційного «хард-бопа». Багато, особливо ранні, записи «Jazz Messengers» відрізняються своєю близькістю до музики «соул» і навіть «фанкі» з характерними гармонійними оборотами, ритмічними малюнками і самою енергетикою виконання. Його біографія надзвичайно багата подіями, що увійшли до історії джазу. Він переграв зі всіма найвідомішими зірками, і ті, хто працював з ним, можуть цим гордитися.

Арт Блейкі народився 11 жовтня 1919 року. У школі навчався на фортепіано, але потім перейшов не барабани. Перший час він знаходився під впливом одного з популярних барабанщиків 30-х років Чик Вебба (Chick Webb). Починаючи з 1942 року, Блейкі потрапляє в професійне джазове середовище високого рівня. Він грає у складі відомої піаністки Мері Лу Вільямс (Mary Lou Williams), потім в бендах Флетчера Гендерсона (Fletcher Henderson) і Біллі Ікстайна (Billy Eckstine). Пройшовши в цих відомих біг-бендах відмінну школу свінгу, Арт Блейки осідає в Нью-Йорку, де зароджується новий вигляд модерну-джазу — «бібоп». Він входить в круг таких новаторів як Чарлі Паркер, Діззі Гіллеспі і Майлз Дейвіс та стає бопером. Перший склад, з яким Арт почав створювати свою програму, називався «Seventeen Messengers», але незабаром він перейменував його в «Jazz Messengers», колектив став історичним ансамблем на довгі часи. У 1955 році Блейкі став тісно співпрацювати з піаністом і композитором Горасом Сілвером (Horace Silver), новатором в області «фанкі-джазу». У той період їхній спільний склад був відомий як «Horace Silver and the Jazz Messengers».

Розійшовшись з Сілвером, Блейкі залишався лідером власного ансамблю до кінця своїх днів — до 16 жовтня 1990 року. Він продовжував грати до глибокої старості, абсолютно глухим, використовуючи слуховий апарат. Арт Блейкі був справжнім посланцем джазу (англ. messenger — означає «посланник»). Його гастролі по всіх країнах світу сприяли зародженню і подальшому розвитку цього виду музики в найвіддаленіших куточках Земної кулі. Зокрема, в Японії, після гастролей «Jazz Messengers» джаз отримав досить широке визнання, наслідком чого було відкриттям там філіалів відомого нью-йоркського джаз-клуба «Blue Note». Вплив музики його ансамблю випробували на собі і багато провідних джазменів СРСР. Один з вітчизняних музикантів — сурмач Валерій Пономарьов, що емігрував в США в 1973 році, грав у складі «Jazz Messengers» в період з 1977 по 1979 рік. Його змінив там Вїнтон Марсаліс (Winton Marsalis).

Важко згадати всіх, хто виступав разом з Арт Блейкі. Перерахуємо лише частину з них: — Lee Morgan, Wayne Shorter, Freddie Hubbard, Johnny Griffin, Jackie McLean, Donald Byrd, Bobby Timmons, Cedar Walton, Benny Golson, Joanne Brackeen, Billy Harper, Bill Pierce, Branford Marsalis, James Williams, Keith Jarrett, Chuck Mangione і багато інших. Музика, що виконувалася Арт Блейкі і його «Jazz Messengers», завжди була життєрадісною, доброю і могутньою. Він був дійсним соул-барабанщиком.

Посилання[ред.ред. код]