Арудж Барбаросса

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Арудж Барбаросса
араб. عروج بربروس‎, тур. Oruç Reis
Арудж Барбаросса араб. عروج بربروس‎, тур. Oruç Reis
Султан Алжиру
1516 — 1518
Попередник Посаду започатковано
Наступник Муса III Абу Хаммі
Народився 1473(1473)
Мітіліні, Османська імперія[1]
Помер 1518(1518)
Тлемсен, Алжир[1]
Релігія Іслам, сунітського спрямування

Ару́дж (англ. Aruj, тур. Oruç) (прибл. 14731518), відомий також як Баба Арудж (тур. Baba Oruç, батько Арудж), — османський пірат, володар Алжиру.

Біографія[ред. | ред. код]

Прийняв іслам та узяв ім’я Арудж у 16 років, після захоплення турками острова Лесбос, де він жив, та добровільно поступив на турецьке піратське судно. Вже у віці 20 років він відзначався відвагою та безжалісністю. Потрапивши під час бою у полон до християн, був засланий на острів Родос, але невдовзі втік і знову став піратом. Проте, не задовольнившись роллю, а відповідно й долею здобичі рядового пірата, Арудж підмовив команду і, захопивши корабель, став предводителем. Однією з перших операцій, що він здійснив, було зухвале захоплення двох військових галер, що належали папі римському Юлію II.

Уклавши угоду з еміром Тунісу, Арудж отримав у розпорядження острів Джербу, на якому організував базу свого піратського флоту, в обмін на зобов’язання віддавати еміру 20 % захопленої піратської здобичі, однак невдовзі зумів домогтись зменшення долі еміра до 10 %. Піратський флот Аруджа, що поповнювався окрім турків ще й маврами, що тікали зі звільненої християнами Іспанії, тероризував усі порти Середземноморського узбережжя. 1516 року дрібний мавританський султан Селім ат-Тумі, закликавши на допомогу Аруджа, захопив Алжир і проголосив себе еміром Алжиру. Арудж, що мав повну довіру нового еміра, увійшовши до нього в басейн під час купання, власноруч задушив у воді Селіма й проголосив себе владикою Алжиру під ім’ям Барбаросси I. У 15161517 роках Арудж розгромив війська Мулая Абу Абдаллаха, васала іспанського короля, взявши Медею, Тенес та інші поселення.

Після низки ускладнень на суші й на морі з військами та флотом іспанського короля Карла V султан Барбаросса I, втративши значну кількість соратників, був змушений залишити Алжир на свого брата Хайр-ад-Діна та зз загоном лише у 1500 чоловік вирушив за допомогою до марокканського султана. Іспанці наздогнали Барбароссу біля річки Саладо, але він встиг переправитись на інший берег і мав можливість врятуватись, однак, побачивши, як відважно б’ються його товариші, прийняв рішення повернутись до загону й загинув у нерівному бою.

Розповсюджена думка, що Арудж мав прізвисько Барбаросса (тобто «Рудобородий»). Однак у «Британській енциклопедії» сказано:

Барбаросса — ім’я, яке християни дали родині грізних морських розбійників і турецьких адміралів XVI століття — Аруджу (Гаруджу), Хизиру (Хайр ед-Діну, Гайраддіну) й Гасану, сину Гайраддіна. У 1840 році капітан Жан-Луї-Марі-Станіслас Валсін-Естергазі, автор історичного опису правління Османської імперії в Африці, висунув здогадку, що Барбаросса — Рудобородий — було просто перекрученням імені Баба Арудж (батька Арудж). Арабський же часопис цієї епохи, опублікований С. Ренгом та Ф. Денісом у 1837 році, ясно говорить про те, що ім’ям Барбаросса християни називали лише Гайраддіна.

Ймовірно, Аруджа за життя не називали Рудобородим. Вірогідно, це прізвисько дали йому пізніші автори.

У XX столітті ім’ям Аруджа було названо кілька підводних човнів ВМФ Туреччини (субмарини класу «Арудж Раїс»).

Посилання[ред. | ред. код]

  1. а б Національна бібліотека Німеччини, Державна бібліотека в Берліні, Баварська державна бібліотека та ін. Record #1021241059 // Німецька нормативна база даних — 2012—2016.