Архангельськ—Астрахань (лінія)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Архангельськ—Астрахань (нім. AA-Linie) — планований східний рубіж Третього райху, який мав би встановитися в разі перемоги Вермахту над Червоною Армією в результаті операції «Барбаросса», військова мета цієї операції.

Загальні відомості[ред. | ред. код]

Лінія пролягала від північного російського порту Архангельськ, уздовж Волги через Казань і Сталінград до порту Астрахань (єдине відхилення — генеральна округа німців Поволжя із її заволзькими територіями). На схід від неї мали знаходитися території ослабленого СРСР[1], куди передбачалося виселити «надлишки» радянських громадян з окупованих територій. З німецької сторони кордону містилися б райхскомісаріати Московія, ​​Україна (межі якої доходили б на сході до нижньої Волги, включаючи генеральні округи Саратов і Царицин, та навіть заходили за Волгу, як у випадку з генеральною округою поволзьких німців), а також Кавказ (що включав би Астрахань — адміністративний центр німецької Калмикії). На лінії передбачалося створити потужний оборонний вал — «загороджувальний бар'єр проти Азійської Росії». Більшість Червоної Армії мала бути розгромлена на захід від цієї лінії до настання зими 1941—1942 рр. у ході швидкої військової кампанії[2]. Німецький Вермахт припускав, що більшість радянських військових запасів і основна маса продовольства та левова частка потенціалу населення Радянського Союзу містилися на захід від передбачуваної лінії А—А[2]. Якби цього рубежу було досягнуто, СРСР був би також позбавлений близько 86 % своїх запасів нафти (нафтові промисли Кавказу). Демаркаційну лінію А-А як кінцеву мету військових дій військові планувальники обрали спеціально, бо повне знищення всього Радянського Союзу за одну військову кампанію вважалося фізично неможливим з огляду на його географічні розміри. Радянські промислові центри, що залишалися на схід від майбутньої лінії, підлягали знищенню шляхом авіанальотів углиб країни, для чого виділялося ціле авіаційне з'єднання (нім. Luftflotte)[2].

Згодом передбачалося остаточно «добити» СРСР і зімкнутися з Японською імперією по річці Єнісей[3], а на щойно загарбаній території утворити три нові райхскомісаріати[4]:

У роки Німецько-радянської війни Вермахту вдалося вийти на цей рубіж лише у Сталінграді.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. [Генштаб - Окупована Москва (рос.). Архів оригіналу за 2 травня 2013. Процитовано 18 квітня 2013. Генштаб — Окупована Москва (рос.)]
  2. а б в Rich, Norman (1973). Hitler's War Aims: Ideology, the Nazi State, and the Course of Expansion, pp. 210—212. W. W. Norton & Company Inc., New York.
  3. План, який провалився (рос.). Архів оригіналу за 28 вересня 2007. Процитовано 18 квітня 2013.
  4. Operation Barbarossa [Архівовано 2 квітня 2013 у Wayback Machine.](англ.)