Археанактіди

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search

Археанактіди — династія правителів стародавньої Боспорського держави, що правили з початку V століття — бл. 438 до н. е. [1]

Самі Археанактіди називали себе царями, а античні автори — тиранами, династами, царями, підкреслюючи їх одноосібну владу і право її успадкування. Родоначальником династії був, мабуть, Археанакт — представник знатного грецького роду, що переселився з Мілета в місто Пантікапей. Незабаром він став його архонтом і зміг об'єднати під своєю владою всі інші грецькі міста Боспора Кіммерійського.

Археанакт очолив об'єднання самостійних грецьких колоній (полісів), розташованих по обидва боки Боспору Кіммерійського (Керченська протока), які і стали ядром Боспорської держави. Проте деяким членам колишньої військової федерації боспорських міст, наприклад місту Німфей, вдалося зберегти певну міру незалежності. Близько 438 до н. е. династію Археанактідів змінила династія Спартокідів, родоночальником якої був якийсь фракієць Спарток I. Спартокіди об'єднали всі грецькі міста. Про невдалий опір Німфея і Феодосії відомо з промов афінсораторів.

Див.також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  1. Діодор Сицилійський повідомляє, що Археанактіди царювали на Боспорі 42 роки з 480/79 р. до н. е. (Діодор, XII, 31, 1)

Література[ред.ред. код]