Архіваріус

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Архіваріус
Зображення
Сфера діяльності архівознавство, long-term preservationd, sector of archivesd і archival appraisald
Код професії ISCO-08 2621
Код заняття ISCO 2431
CMNS: Архіваріус у Вікісховищі
Архіва́ріус

Архіва́ріус — працівник, який проводить роботу з архівами[1].

Етимологія[ред. | ред. код]

В українську мову термін «Архіваріус», як похідний від терміну «архів» прийшов через німецьку мову з латинської (лат. archivum походить від гр. ἀρχεĩον «адміністративна установа, відомство», похідного від ἀρχή «влада, правління; початок», пов'язаного з етимологічно неясним дієсловом ἄρχω «починаю; (я) є першим; керую»)[2]

Завдання та обов'язки[ред. | ред. код]

Проводить роботу з ведення архівної справи на підприємстві. Організовує і забезпечує зберігання документів, які надійшли до архіву. Приймає та реєструє документи, які надійшли на зберігання, від структурних підрозділів підприємства, роботу з якими у діловодстві закінчено. Бере участь у розробленні номенклатури справ, перевіряє правильність формування та оформлення справ під час їх передавання до архіву.

Згідно із чинними правилами шифрує справи. Систематизує і розміщує справи, веде їх облік. Готує зведені описи справ постійного і тимчасового термінів зберігання, а також акти для передавання справ на державне зберігання, на списання і знищення матеріалів, строки яких минули. Бере участь у роботі з експертизи наукової та практичної цінності архівних документів.

Стежить за станом документів, їхнім своєчасним відновленням, дотриманням у приміщеннях архіву умов, необхідних для забезпечення їхнього збереження. Контролює додержання правил протипожежного захисту в приміщеннях архіву. Видає архівні копії та документи, готує необхідні довідки на основі відомостей, які є в документах архіву, веде їхній облік. Готує необхідні дані для складання звітності щодо роботи архіву. Вживає заходів щодо використання в роботі сучасних технічних засобів.

Повинен знати: нормативні правові акти, положення, інструкції, інші керівні матеріали та документи з ведення архівної справи на підприємстві; порядок зберігання і використання архівних документів; державну систему діловодства; порядок оформлення справ і підготовки їх до зберігання та користування, складання описів справ постійного і тимчасового терміну зберігання, актів про видалення та знищення документів та справ; порядок ведення обліку і складання звітності, структуру підприємства; основи організації праці, правила експлуатації технічних засобів; основи законодавства про працю; правила протипожежного захисту.

Примітки[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Sabine Brenner-Wilczek, Gertrude Cepl-Kaufmann, Max Plassmann: Einführung in die moderne Archivarbeit. Wissenschaftliche Buchgesellschaft, Darmstadt 2006, ISBN 3-534-18190-5.
  • Julia Brüdegam: Auswahlverfahren im Staatsarchiv Hamburg. In: Archivar. Jg. 61, 2008, Heft 1, S. 45–47, ISSN 0003-9500.
  • Norbert Reimann (Hrsg.): Praktische Archivkunde. Ein Leitfaden für Fachangestellte für Medien- und Informationsdienste, Fachrichtung Archiv. 3. überarbeitete Auflage, Ardey-Verlag, Münster 2014, ISBN 978-3-87023-366-2.

Посилання[ред. | ред. код]