Архів Львівського університету

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Архів Львівського університету
Архів ЛНУ ім. І. Франка
Dorochenka 41 (1).JPG
Будівля в якій розміщений архів та частина сховищ
Дата відкриття 4 вересня 1894[1]
Кількість фондів 1[2]
Хронологічні рамки документів кін. XIX — поч. XXI ст.
Керівник Герун Василь Богданович
Місце-розташування Україна Україна
Львівська область,
Львів
вул. Дорошенка, 41
Телефони 239-43-79
239-40-61
Сайт http://archive.lnu.edu.ua/
Логотип Вікісховища commons:Category:Archives Lviv University на Вікісховищі

Архі́в Льві́вського університе́ту — підрозділ Львівського університету, який забезпечує зберігання документів особового характеру, тимчасового зберігання та окремих матеріалів, що підлягають постійному зберіганню. Архів заснований рішенням академічного сенату № 873 від 4 вересня 1894 року[3]. Сучасні хронологічні межі зберігання документів охоплюють XX — початок XXI ст. Розташований в місті Львів, Львівської області. Розташований на вулиці Дорошенка 41, у Львові.

Історія формування та еволюції архіву[ред. | ред. код]

Перший архів. Єзуїтський університет[ред. | ред. код]

Архів університету заснований у 1661 році в Єзуїтському університеті, який сформований на базі Львівської колегії Єзуїтів. Після поділу Орденської Польської провінції на дві частини, у 1756 році виникає архів Малопольської провінції Ордену. В архів під зберігання потрапили документи Львівської колегії. Цінні джерела Ордену зберігалась у трьох примірниках, одне з яких надсилалось до Римського архіву Ордену. Ліквідація Ордену Єзуїтів у 1773 році, зумовила розпорошення, та частково знищення документів. Певні колекції Львівської колегії та університету перебувають в архівах та бібліотеках; Воєводський архів, Бібліотека ПАН у Кракові, НБ у Відні, ЦДІА України у Львові, ДАЛО, приватні колекції тощо. Сучасний архів Малопольської провінції Ордену Єзуїтів у Кракові зберігає колекції документів з ХІХ–ХХ століть.

Другий архів. Йосифінський університет[ред. | ред. код]

Друга архівна установа виникла з часом відновлення у 1784 році Йосифінського університету. Який згодом стає ліцеєм та університетом імені Франца I. Документи архіву потрапили під час пожежі університету та Весни Народів 1848 року. Зараз ці документи включені до ф. 26 (Університет ім. Яна Казимира у Львові) ДАЛО.


Третій архів. Університет Яна Казимира[ред. | ред. код]

Третя архівна установа сформована 4 вересня 1849 року. З 1944 року його документи були передені в ДАЛО (ф. 26) та ЦДІА у Львові.

Радянський період. Університет Франка[ред. | ред. код]

Архів виник у наслідок затвердження Радянської влади у Львові в 1939 році. В процесі затвердження радянської влади ліквідована попередня традиція ведення архівної справи, та прибрано статус архіву як наукової установи при університеті. Архів перетворено на підрозділ для господарчої діяльності.

Сучасність[ред. | ред. код]

Архів Львівського університету є підрозділом самого університету. Архів виконує довідки соціально-правого характеру, займається ініціативним комплектуванням таких відомих особистий як: Петра Крип'якевича, Степана Макарчука тощо. Архівні працівники проводять інтерв'ю відомих особистостей Львівського університету. Архів Львівського універитету перший серед архівних установ України підключився до системи державних послуги iGov у 2016 році[4].

Скажімо, загубивши диплом, раніше потрібно було витратити чимало часу на замовлення та отримання копії.

Функціонує сайт та сторінка у соціальній мережі Facebook.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. За версією І. Сварника перший архів виник у 1661році
  2. Більшість фондів архіву зберігається у різноманітних архівних установах
  3. Історія архіву. Архів Львівського університету. Процитовано 2016-07-10. 
  4. Послуги Архіву підключено до порталу iGov. Львівський національний університет імені Івана Франка. Процитовано 2016-07-10. 

Посилання[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]