Архів (інформатика)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Архів — файл, що містить у собі один або декілька файлів та метадані. Файли можуть бути як стиснені (без втрат), так і мати початковий розмір та структуру. Метадані можуть містити інформацію про початковий розмір файлів, інформацію про формат файлів, структуру директорій, коментарі до файлів, інформацію для відновлення архіву і т. д.

Архіви файлів створюються за допомогою спеціалізованих програм — архіваторів, які можуть бути як окремими програмами, так і частиною інших програм.

Види архіваторів:

  • Файл, що складається з одного або декількох файлів і метаданих;
  • Файл, що містить рівно один стиснутий файл.

Деякі архіватори та формати архівів об'єднують ці дві функції в довільному порядку — наприклад, 7-Zip, ARJ, ZIP, WinRAR. У таких випадках, якщо стиснення проводиться після об'єднання, архів називається «безперервним». Це дозволяє зменшити розмір отриманого архіву, але ускладнює відновлення при пошкодженні даних.[1]

Маючи архів, можна отримати оригінальний файл за допомогою відповідної програми-розпакувальника (іноді об'єднаної з програмою для створення архівів).

Сам архів може складатися з декількох файлів для полегшення зберігання і перенесення великої кількості даних при обмеження на розмір однієї частини — наприклад, носія даних, або повідомлення e-mail. Такий архів називається «багатотомним».

До архіву може бути приєднаний виконуваний код, який при виконанні сам розпаковує архів. Цей код може бути повнофункціональною програмою для розпакування цього: формату архівів. Такий архів називається «саморозпакувальним» (англ. self-extracting, іноді скорочено «SFX»).

Дані в архіві можуть бути зашифровані в будь-який спосіб. При використанні універсальних архіваторів зазвичай використовується просто шифрування за паролем. При послідовному використанні tar, gzip і GnuPG вихідний файл іноді має розширення .tar.gz.gpg.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Порівняння архіваторів WinRAR (Вінрар) і 7ZIP (7зіп). Архів оригіналу за 16 листопада 2020.