Архікнязь

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Корона архікнязів.

Архікнязь (ерцгерцог) (нім. Erzherzog, лат. archidux)  — титул західноєвропейської знаті. Архікнязь за рангом посідає місце нижче від короля, але вище за герцога. В Європі цей титул носили переважно члени династії Габсбургів.

Цікаво, що в хорватській мові (одній з слов'янських мов) для титулу ерцгерцог існує відповідник «надвоєвода» (хорв. nadvojvoda), який з успіхом може бути використаний для перекладу цього титулу українською мовою. Дійсно, герцог (dux) — воєначальник, воєвода.

Титул ерцгерцога (архікнязя) Австрії став загально відомим, коли він був згаданий в Великому Привілеї (Privilegium Maius) 1358 рік, скандально відомій підробці, фальсифікації листів і указів імператорів Священної Римської Імперії. Ініціатор підробки — герцог Рудольф IV Австрійський додаючи приставку «архі-» хотів таким чином поставити володарів Австрії на рівні з іншими виборцями імператорів Священної Римської Імперії (курфюрстами). Однак майже ціле століття цей титул не визнавався іншими імператорами. Тільки в 1453 році імператор Фредерик ІІІ офіційно визнав титул «ерцгерцоґ», коли Габсбурги остаточно утвердилися як імператори Священної Римської Імперії.

З XVI сторіччя титул ерцгерцог або його жіноча форма, ерцгерцогиня використовуватися всіма членами династії Габсбурґів, подібного до титулу «принц» в деяких інших королівських династіях. Наприклад, королева Франції Марія Антуанетта при народженні мала титул ерцгерцогиня Марія Антонія Австрійська. Ця практика продовжувалася в Австрійській Імперії (18041867) і Австро-угорській Імперії (18671918).

Посилання[ред.ред. код]