Архітектура Ірландії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Замок Росс

Архітектура Ірландії досить різноманітна: давні поховання, фортеці, церкви, монастирі, міські будівлі середньовіччя і споруди нового часу.

Давні часи[ред. | ред. код]

Ньюгрейндж

Основні збережені пам'ятники епохи палеоліту - могили і монументи, якими раніше позначалися місця поховань. Одні з найвідоміших на території Ірландії - дольмени, масивні триосновні споруди, було споруджено 4-5 тис. років тому.

Ще одна особлива форма поховання - могили-галереї, наприклад, Ньюгрейндж. Вони є великими земляними насипами, з проритими усередині вузькими підземними тунелями і викладені каменем. У стелі залів зазвичай є отвір, через який в дні літнього сонцестояння і весняного рівнодення в приміщення проникає світло. Таким чином, гробниці служили і своєрідним астрономічним календарем.

Найперші ірландські фортеці датуються бронзовим віком і є круглими фортами на земляно-кам'яному валу з частоколом і ровом навкруги. Одна з таких була реконструйована в графстві Корк біля Клонакілти. Деякі укріплення вже у той час зводилися цілком із каменю, наприклад, в Інішморі на островах Аран. Також, назви, які ірландці давали фортецям, - dun, rath, caisel/cashel і cahel - можна і сьогодні зустріти в іменах багатьох населених пунктів.

Ранньохристиянська епоха[ред. | ред. код]

Монастир в долині Глендалох

У V столітті в Ірландію прийшло християнство, і по всьому острову почалося будівництво церков. Спочатку, вони були досить простими - криті деревом або із цілого каміння. З появою монастирів і зростанням їх впливу збільшувалися і розміри споруд (наприклад, монастир у долині Глендалох або собори Клонмакнойс). Також, одним із архітектурних символів того часу стали круглі вежі з конічними дахами.

Під час набігів вікінгів у кінці IX - початку X століття вони споруджувалися всюди в усій країні, і були, одночасно як притулками, так і спостережними постами. У 1169 році разом з норманнами в Ірландію прийшов готичний стиль: високі склепінчасті вікна і V-подібні арки. Яскраві приклади - Собор Христа в Дубліні і собор Святого Каніса в графстві Кілкенні.

Георгіанський стиль[ред. | ред. код]

Ленстер-хаус, резиденція ірландського парламенту

За час правління чотирьох Георгів (1714-1837) Дублін значно змінив свій архітектурний вигляд. Центр міста став забудовуватися відповідними георгіанському стилю витонченими будинками з терасами з червоної цегли, з невеликими вікнами і різьбленими дверними отворами. Проте, в середині XX століття безліч будівель того часу досить сильно постраждали. Деякі зразки збереглися в районі площі Мерріон.

За роки англійського панування в Ірландії було побудовано безліч класичних садиб у палладіанському стилі, наприклад, Каслтаун (1722) біля Селбріджа і Рассборо Хаус (1741) біля Блессінгтону.

Сучасна ірландська архітектура[ред. | ред. код]

Будівля Муніципальної ради Дубліна (1979)

Сучасні архітектурні тенденції досить довго не проникали в Ірландію. Першу споруду в стилі модерн, центральний автовокзал Дубліна, було побудовано тут лише в 1950 році за проектом Майкла Скотта. Його роботи надихнули багатьох ірландських архітекторів і в 1967 році бібліотека Берклі в столичному Триніті-коледжі (автор — Пол Коралік) була проголошена найкращим зразком сучасної ірландської архітектури.

На початку 1980-х років архітектурній спадщині у вигляді історичних будівель, пам'ятників, замків і храмів стала приділятися досить велика увага з боку влади і суспільства. Так, у Дубліні був відновлений раніше покинутий старовинний район Темпл-Бар. Крім того, будівельний бум призвів до появи в столиці і її околицях великого числа сучасних еклектичних будівель (наприклад, Financial Services Centre і Custom House Square).

Посилання[ред. | ред. код]