Архієпископ Йоркський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Архієпископ Йоркський
Дата створення / заснування 1559
Засновник Paulinus of Yorkd
Посадовець John Sentamud
Країна Flag of the United Kingdom.svg Велика Британія
Дієцезія Anglican Diocese of Yorkd
На заміну Roman Catholic archbishop of Yorkd
Офіційний сайт
CMNS: Архієпископ Йоркський у Вікісховищі

Архієпископ Йоркський (англ. Archbishop of York) — голова церковної провінції Йорк, примас Англії і «молодший» з двох англійських архієпископів англіканської церкви.

Кафедральний собор йоркського архієпископа — Йоркський собор. В центрі міста його офіційна резиденція — палац у Бішопторпе. У його підпорядкуванні знаходяться 12 англіканських діоцезів церковної провінції Йорк, що лежать північніше Мідландса, а також діоцези Саутвел (Ноттінгемшир) і Содор і Мен (острів Мен). Архієпископ Йоркський є членом Палати лордів.

Єпископська кафедра існувала в Йорку ще в часи кельтської Британії. Зокрема, єпископи з Йорка були присутні на Арльському (314) та Першому Нікейському соборі. З приходом в Британію язичників-англосаксів християнська громада в Йорку перестала існувати. Лише в 664 році, з помазанням Святого Вїлфріда, Йорк почав повертати собі колишнє значення важливого релігійного центру. Першим предстоятелем відновленого тут єпископства стає святий Паулін. В 735 році Егберту Йоркському було подаровано папою Григорієм III церковне звання архієпископа.

У Середньовіччі відбувалася постійна, хоч часто і прихована боротьба за першість між архієпископами Кентерберійським і Йоркським. В XI столітті існувало і зберігалося до 1118 року, наприклад, правило, згідно з яким архієпископ Йоркський проходить зведення в цей сан в Кентерберійському соборі, і при цьому давав клятву вірності місцевому архієпископу. У середині XIV століття папа Інокентій IV постановив, що першим в Англії повинен вважатися архієпископ Кентерберійський з титулом «примас всієї Англії», архієпископ ж Йоркський ставав рангом нижче, з титулом «примас Англії».

Деякі архієпископи Йоркські були видатними державними діячами Англії. Так, серед них було чотири кардинала, 12 лорд-канцлерів Англії, 2 лорда-скарбника, а також 8 святих католицької церкви.

Посилання[ред. | ред. код]