Аріарат IX

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Аріарат IX
Народився 2 століття до н. е.
Помер 1 століття до н. е.
·отрути
Діяльність суверен
Батько Мітрідат VI Евпатор

Аріарат IX Євсевій Філопатор (дав.-гр. Ἀριαράθης Εὐσεβής Φιλοπάτωρ; д/н —87 до н. е.) — цар Каппадокії у 96—95, 93—92, 89—87 до н. е.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з династії Мітрідатідів. Син Мітрідата VI, царя Понту. Останній у 101 році до н. е. наказав вбити Аріарата VII, царя Каппадокії. За цим спробував посадити на трон свого сина, але проти цього виступила каппадокійська знать. Тому царем став брат Аріарата VII — Аріарат VIII. Після смерті (або вбивства) каппадокійського царя Аріарата VIII, понтійський цар 96 року до н. е. поставив свого сина новим володарем Каппадокії як Аріарата IX.

Через малолітство фактична влада у царстві належала регенту Гордію, що був вірним слугою Мітрідата VI. У 95 році до н. е. римляни повалили Аріарата IX, поставивши Аріобарзана I. Але у 93 році до н. е. Гордій за допомогою понтійських та вірменських військ повалив Аріобарзана I. Втім у 92 році до н. е. Аріарата IX було повалено вдруге.

У 89 році до н. е. з початком Першої Мітрідатової війни понтійські війська зайняли Каппадокії та третє поставили тамтешній царем Аріарата IX. Втім фактичну владу зберіг Гордій. У 87 році до н. е. Аріарат IX раптово помер.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Édouard Will, Histoire politique du monde hellénistique (323-30 av. J.-C.), Annales de l'Est, Nancy, 1967
  • Martin Schottky: Ariarathes [9]. In: Der Neue Pauly (DNP). Band 1, Metzler, Stuttgart 1996, ISBN 3-476-01471-1
  • Hazel, John; Who's Who in the Greek World, «Ariarathes IX», (1999)
  • Габелко О. K. К династической истории эллинистической Каппадокии: царский дом Ариаратидов // Античный мир и археология. — Саратов, 2009. — Вып. 13