Асамці

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Асамці
অসমীয়া জাতি
Devika Pulak Borthaur Sattriya Dance of Assam.png
Кількість 13,24 млн чол.
Ареал Індія Індія
Близькі народи бенгальці, біхарці
Мова асамська мова
Релігія індуїзм

Аса́мці (асамія, ахоми, власна назва ахомія, асс. অসমীয়া জাতি) — народ на північному сході, населяє район середньої течії річки Брахмапутра в штаті Асам (Індія). За переписом населення 2001 року, в Індії проживало 13 168 484 асамців, або, як це прийнято називати в Індії, носіїв асамської мови; в штаті Асам їх було 13 010 478 осіб[1]. За межами Асаму найбільші групи асамців живуть в індійських штатах Аруначал-Прадеш та Мегалая, а також в Бутані та Бангладеш.

Мова асамців близька до бенгальської, належить до числа мов індоарійської групи.

Асамці — європеоїди.

Історія[ред.ред. код]

Першою державою на території Асаму було царство Камарупа (350—1140). Магабгарата і Рамаяна згадують цю область під назвою Прагджьотіша.

У XIII столітті царство розпалось. На його місці постав ряд менших держав: Камата на заході, Качарі (Дімаса) в центрі, Сутія (Садія) на сході. У 1228 році на території між Качарі та Сутія виникає держава Ахом (1228—1826), заснована шанами (інакше — ахомами), народом тайського походження, що прийшов з території сучасної М'янми. Ахом розширив свої володіння на всю територію Асаму, а самі ахоми прийняли мову, релігію (індуїзм) і більш високу культуру місцевого населення. Вони асимілювалися і, разом з тим, дали своє ім'я асамському народові.

Культура[ред.ред. код]

Основне заняття асамців — землеробство. Вирощують чай, рис, джут, тютюн, бавовник, цукрову тростину, гірчицю тощо. Асамський чай відомий своєю якістю на весь світ. Частина асамців працює в промисловості.

Живуть асамці переважно в бамбукових хатах, обмазаних глиною, із земляною долівкою і дахом, вкритим листям (іноді залізом).

Національний одяг асамців: чоловіків — дхоті, білі сорочки, жилети, тюрбани; жінок — сарі, вільні сорочки, корсажі.

Головна їжа — рис із прянощами, овочами, рибою. Їдять також м'ясо кіз і домашньої птиці.

Більшість асамців дотримується індуїстської релігії. Поділ на касти є менш жорстким, ніж у більшості індуїстських народів, практично немає недоторканих каст.

На селі дорослі сини зі своїми сім'ями часто живуть разом із батьками і мають спільне господарство.

Примітки[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]


Етнологія Це незавершена стаття з етнології.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.