Асанга

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Асанґа
असङ्ग • 無著
Asanga - Muchaku.jpg
Скульптура Асанґи (Ункей, 1212)
Народився 310 (330)
Пурушапур
Помер 370 (390)
Айодг'я
Громадянство/підданство Індія
Проживання Гандхара
Діяльність буддійський монах
Відомий завдяки розвитку секти йоґачара
Конфесія Йоґачара

Асанґа або Ар'ясанґа (санскр. असङ्ग, Āsaṅga / Āryāsaṅga IAST; кит. 無著, Учжу; яп. むぢゃく, Мудзяку, 310 (330) — 370 (390)) — гандхарський буддійський мислитель, один із центральних теоретиків школи йоґачара, старший брат Васубандху.

Біографія[ред.ред. код]

Асанґа народився між 310 і 330 роками у країні Гандхарі, місті Пурушапурі[1], у сім'ї брагмана[2] Каучіки. Він був старшою дитиною у родині.

Початково Асанґа був прихильником Хінаяни, але потім перейшов у Магаяну. Він провів багато років у медитації під керівництвом Майтреї-Натха. У дискусіях зі своїм братом Васубандху, Асанга переконав його у більшій досконалості Махаяни[3].

Ймовірно, що Асанґа помер між 370 і 390 роками в передмісті Айодг'ї у віці сімдесяти п'яти років. Згідно з традицією йоґачарів він був запрошений на небеса Тушіта, щоб отримати вчення від будди Майтреї, якому були присвячені більшість книг мислителя.

Філософська спадщина[ред.ред. код]

Асанґа написав багато творів, які лягли в основу вчення Йоґачари:

У китайській і тибетській традиції йоґачари, а також серед дослідників буддизму існують різні гіпотези стосовно авторства творів Асанґи.

Асанґа мав багато послідовників в Тибеті, Китаї і Японії. Серед них був історик і мислитель Сюаньцзан, засновник китайської буддійської школи Фасян. У всіх названих країнах Асанга вважається бодгісаттвою і з ним асоціюється культ будди, що прийде в майбутньому, — Майтреї.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Сучасний Пешавар, Пакистан.
  2. За іншими відомостями кшатрія.
  3. Це сталося в їхній рідній Пурушапурі або в столиці Мітгіли (Біхар) — Айодг'я, де вони активно співпрацювали при дворі.

Джерела та література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]