Асанга

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Асанґа
असङ्ग • 無著
Muchaku (detail, 3).jpg
Скульптура Асанґи (Ункей, 1212)
Народився 310 (330)
Пурушапур
Помер 370 (390)
Айодг'я
Місце проживання Гандхара
Діяльність буддійський монах
Відомий завдяки завдяки розвитку секти йоґачара
Конфесія Йоґачара

Асанґа або Ар'ясанґа (санскр. असङ्ग, Āsaṅga / Āryāsaṅga IAST; кит. 無著, Учжу; яп. むぢゃく, Мудзяку, 310 (330) — 370 (390)) — гандхарський буддійський мислитель, один із центральних теоретиків школи йоґачара, старший брат Васубандху.

Біографія[ред. | ред. код]

Асанґа народився між 310 і 330 роками у країні Гандхарі, місті Пурушапурі[1], у сім'ї брагмана[2] Каучіки. Він був старшою дитиною у родині.

Початково Асанґа був прихильником Хінаяни, але потім перейшов у Магаяну. Він провів багато років у медитації під керівництвом Майтреї-Натха. У дискусіях зі своїм братом Васубандху, Асанга переконав його у більшій досконалості Махаяни[3].

Ймовірно, що Асанґа помер між 370 і 390 роками в передмісті Айодг'ї у віці сімдесяти п'яти років. Згідно з традицією йоґачарів він був запрошений на небеса Тушіта, щоб отримати вчення від будди Майтреї, якому були присвячені більшість книг мислителя.

Філософська спадщина[ред. | ред. код]

Асанґа написав багато творів, які лягли в основу вчення Йоґачари:

У китайській і тибетській традиції йоґачари, а також серед дослідників буддизму існують різні гіпотези стосовно авторства творів Асанґи.

Асанґа мав багато послідовників в Тибеті, Китаї і Японії. Серед них був історик і мислитель Сюаньцзан, засновник китайської буддійської школи Фасян. У всіх названих країнах Асанга вважається бодгісаттвою і з ним асоціюється культ будди, що прийде в майбутньому, — Майтреї.

Dharma wheel
Буддійські
філософи
Індії
Нагарджуна
Ар'ядева
Майтрея-Натха
Асанга
Васубандгу
Дігнага
Дхармакірті
Буддапаліта
Бгававівека
Чандракірті
Шантидева
Атіша

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Сучасний Пешавар, Пакистан.
  2. За іншими відомостями кшатрія.
  3. Це сталося в їхній рідній Пурушапурі або в столиці Мітгіли (Біхар) — Айодг'я, де вони активно співпрацювали при дворі.

Джерела та література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]