Асанга

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Асанґа
असङ्ग • 無著
Muchaku (detail, 3).jpg
Скульптура Асанґи (Ункей, 1212)
Народився 310 (330)
Пурушапур
Помер 370 (390)
Айодг'я
Місце проживання Гандхара
Діяльність буддійський монах
Відомий завдяки завдяки розвитку секти йоґачара
Вчителі Майтрея-Натха[1]
Конфесія Йоґачара
Брати, сестри Васубандгу

Асанґа або Ар'ясанґа (санскр. असङ्ग, Āsaṅga / Āryāsaṅga IAST; кит. 無著, Учжу; яп. むぢゃく, Мудзяку, 310 (330) — 370 (390)) — гандхарський буддійський мислитель, один із центральних теоретиків школи йоґачара, старший брат Васубандху.

Біографія[ред. | ред. код]

Асанґа народився між 310 і 330 роками у країні Гандхарі, місті Пурушапурі[2], у сім'ї брагмана[3] Каучіки. Він був старшою дитиною у родині.

Початково Асанґа був прихильником Хінаяни, але потім перейшов у Магаяну. Він провів багато років у медитації під керівництвом Майтреї-Натха. У дискусіях зі своїм братом Васубандху, Асанга переконав його у більшій досконалості Махаяни[4].

Ймовірно, що Асанґа помер між 370 і 390 роками в передмісті Айодг'ї у віці сімдесяти п'яти років. Згідно з традицією йоґачарів він був запрошений на небеса Тушіта, щоб отримати вчення від будди Майтреї, якому були присвячені більшість книг мислителя.

Філософська спадщина[ред. | ред. код]

Асанґа написав багато творів, які лягли в основу вчення Йоґачари:

У китайській і тибетській традиції йоґачари, а також серед дослідників буддизму існують різні гіпотези стосовно авторства творів Асанґи.

Асанґа мав багато послідовників в Тибеті, Китаї і Японії. Серед них був історик і мислитель Сюаньцзан, засновник китайської буддійської школи Фасян. У всіх названих країнах Асанга вважається бодгісаттвою і з ним асоціюється культ будди, що прийде в майбутньому, — Майтреї.

Dharma wheel
Буддійські
філософи
Індії
Нагарджуна
Ар'ядева
Майтрея-Натха
Асанга
Васубандгу
Дігнага
Дхармакірті
Буддапаліта
Бгававівека
Чандракірті
Шантидева
Атіша

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Tibetan Buddhist Resource Center — 1999.
  2. Сучасний Пешавар, Пакистан.
  3. За іншими відомостями кшатрія.
  4. Це сталося в їхній рідній Пурушапурі або в столиці Мітгіли (Біхар) — Айодг'я, де вони активно співпрацювали при дворі.

Джерела та література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]