Асептика

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Асе́птика (грец. α — не і σηπτικος — гнійний) — сукупність заходів, спрямованих на попередження інфікування ран чи організму в цілому. При хірургічних втручаннях асептика запобігає проникненню в рану збудників інфекції: бактерій, спор, вірусів та віріонів, грибків(що можуть потрапляти до рани з навколишнього середовища).

Асептика є частиною базової основи сучасної хірургічної практики і дуже тісно пов'язана з антисептикою.

Знешкодження інфекцій[ред. | ред. код]

За допомогою асептики знешкоджують повітряну, крапельну і контактну інфекцію.

З метою запобігання повітряній інфекції в операційних забезпечують бездоганну чистоту, адекватну вентиляцію, використовують бактерицидні лампи тощо.

Щоб запобігти крапельній інфекції, хірургічний персонал користується стерильними масками, розмови над раною обмежуються, хворі на нежить та ін. до участі в операції не допускаються.

З метою запобігання контактній інфекції здійснюють комплекс заходів, до яких належать знезаражування та стерилізація: інструментів, перев'язувального матеріалу та білизни, що використовуються під час операцій (головним чином за допомогою високої температури), спеціальна обробка рук операційної бригади (хірурга та його помічників), знезаражування шкіри в межах операційного поля (змащування антисептичними розчинами).

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]