Аспленій північний

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Аспленій північний
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Відділ: Папоротеподібні (Polypodiophyta)
Клас: Папоротевидні (Polypodiopsida)
Порядок: Багатоніжкові (Polypodiales)
Підпорядок: Aspleniineae
Родина: Селезінникові (Aspleniaceae)
Рід: Селезінник (Asplenium)
Вид:
A. septentrionale
Біноміальна назва
Asplenium septentrionale

Аспленій північний,[1][2] костянець північний,[2] селезінник північний,[1] занігтиця північна[1] (Asplenium septentrionale (L.) Hoffm.) — трав'яниста рослина родини аспленієві (Aspleniaceae). Довге й тонке листя надає йому характерного зовнішнього вигляду, більше схожому на траву, ніж на папороть. Росте в скелястих, вапнякових і сонячних місцях.

Опис[ред. | ред. код]

Це багаторічна рослина, яка нагадує сіро-зелену, заплутану масу вузьких листків з коричневими спорами і темних стебел, які, залежно від скель сягають довжини в кілька десятків сантиметрів. Кореневище покрите від чорного до темно-червонувато-бурого кольору лусочками. Стебла злегка рифлені, в основному зелені й голі, червонувато-коричневі нижче листової пластинки. Від темно-зеленого до сіро-зеленого кольору шкірясті листові пластинки до 20 см в довжину і всього кілька міліметрів в ширину і можуть виглядати злегка роздвоєними на кінці. Спори дозрівають з липня по жовтень.

Поширення[ред. | ред. код]

Голарктичний петрофільний вид, диз'юнктивний ареал якого охоплює Європу, Кавказ, Середню Азію, Західний Сибір, Монголію, Гімалаї, Далекий Схід, Північну Америку[3].

Вид в Україні[ред. | ред. код]

Поширення в Україні: Карпати, Крим, Степова (Придніпровська і Приазовська височини, Донецький кряж) і Лісостепова зони (Волинська і Придніпровська височини), Полісся (зрідка на Волинському і Житомирському Поліссі в місцях гранітних відслонень).

Галерея[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б в Asplenium septentrionale // Словник українських наукових і народних назв судинних рослин / Ю. Кобів. — Київ : Наукова думка, 2004. — 800 с. — (Словники України). — ISBN 966-00-0355-2.
  2. а б [[Безсмертна Олеся Олексіївна|О. О. Безсмертна]], [[Перегрим Микита Миколайович|М. М. Перегрим]], [[Вашека Олена Володимирівна|О. В. Вашека]]. Рід Asplenium L. (Aspleniaceae) у природній флорі України // [[Український ботанічний журнал|Ukr. Botan. Journ.]], 2012, vol. 69, No 4. С. 544—558. ISSN 0372-4123 (PDF). Архів оригіналу (PDF) за 28 січня 2022. Процитовано 26 травня 2022.
  3. В. І. Мельник, О. Р. Баранський, В. Т. Харчишин, В. І. Хом’як, В. С. Корнійчук, О. Т. Тітова. Флористичні знахідки на житомирському поліссі // Інтродукція рослин. — 2009. — № 2. — С. 3–8.

Джерела[ред. | ред. код]