Аспленій північний

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Аспленій північний
Asplenium septentrionale 2005.07.11 11.35.02-p7110215.jpg
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Відділ: Папоротеподібні (Polypodiophyta)
Клас: Папоротевидні (Polypodiopsida)
Порядок: Багатоніжкові (Polypodiales)
Підпорядок: Aspleniineae
Родина: Селезінникові (Aspleniaceae)
Рід: Селезінник (Asplenium)
Вид:
A. septentrionale
Біноміальна назва
Asplenium septentrionale

Аспленій північний,[1][2] костянець північний,[2] селезінник північний,[1] занігтиця північна[1] (Asplenium septentrionale (L.) Hoffm.) — трав'яниста рослина родини аспленієві (Aspleniaceae). Довге й тонке листя надає йому характерного зовнішнього вигляду, більше схожому на траву, ніж на папороть. Росте в скелястих, вапнякових і сонячних місцях.

Опис[ред. | ред. код]

Це багаторічна рослина, яка нагадує сіро-зелену, заплутану масу вузьких листків з коричневими спорами і темних стебел, які, залежно від скель сягають довжини в кілька десятків сантиметрів. Кореневище покрите від чорного до темно-червонувато-бурого кольору лусочками. Стебла злегка рифлені, в основному зелені й голі, червонувато-коричневі нижче листової пластинки. Від темно-зеленого до сіро-зеленого кольору шкірясті листові пластинки до 20 см в довжину і всього кілька міліметрів в ширину і можуть виглядати злегка роздвоєними на кінці. Спори дозрівають з липня по жовтень.

Поширення[ред. | ред. код]

Голарктичний петрофільний вид, диз'юнктивний ареал якого охоплює Європу, Кавказ, Середню Азію, Західний Сибір, Монголію, Гімалаї, Далекий Схід, Північну Америку[3].

Вид в Україні[ред. | ред. код]

Поширення в Україні: Карпати, Крим, Степова (Придніпровська і Приазовська височини, Донецький кряж) і Лісостепова зони (Волинська і Придніпровська височини), Полісся (зрідка на Волинському і Житомирському Поліссі в місцях гранітних відслонень).

Галерея[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]