Астенопія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Астенопія
Інші назви asthenopia, aesthenopia
Спеціальність офтальмологія
Класифікація та зовнішні ресурси
МКХ-10 H53.1
MeSH D001248
CMNS: Eye strain у Вікісховищі

Астенопія — очний розлад або стомлення очей, що швидко наступає під час зорової роботи, особливо при розгляді дрібних предметів, що знаходяться на невеликій відстані від очей. Це стан очей, який проявляється через неспецифічні симптоми, такі як втома, біль в очах або навколо очей, помутніння зору, головний біль і випадковий подвійний зір. Симптоми часто виникають після читання, комп'ютерної роботи або інших близьких дій, що включають виснажливі візуальні завдання.

При зосередженні на візуально інтенсивному завданні, такому як постійне фокусування на книзі чи моніторі комп'ютера, циліарний м'яз напружується. Це може викликати дискомфорт очей. Надання очам можливості зосередитися на віддаленому об'єкті хоча б один раз на годину зазвичай полегшує проблему.

Комп'ютерний монітор CRT із низькою частотою оновлення (<70 Гц) або CRT- телевізор може викликати подібні проблеми, оскільки зображення має помітне мерехтіння. Старіючі ЕПТ також часто виходять з фокуса, і це може викликати напруження очей. РК-дисплеї не виходять з фокуса, але також чутливі до мерехтіння, якщо підсвічування для РК-дисплея використовує PWM для затемнення. Це призводить до того, що підсвічування включається і вимикається на більш короткі проміжки часу, коли дисплей стає більш темним, створюючи помітне мерехтіння, яке викликає втому очей.

Сторінка або фотографія з одним і тим же зображенням, двічі злегка зміщеним (від невдалого друку або камери, що рухається під час знімка), можуть викликати напругу очей, якщо мозок, невірно витлумачивши помилку зображення як диплопію марно намагатиметься налаштувати бічні рухи двох очних яблук, щоб об'єднати два зображення в одне. Слово походить від грецького слова «астена-opia: ἀσθεν-ωπία» = «слабкий очний стан».

Напруження очей може відбуватися з розмитим зображенням (включаючи зображення, навмисно частково розмиті для цензури), через затягування циліарного м'яза, яке марно намагається зосередитися на розмивання.

Причини[ред. | ред. код]

Іноді астенопія може бути викликана конкретними візуальними проблемами — наприклад, помилками рефракції або проблемами з бінокулярним зором, такими як прилегла недостатність або гетерофорія.

Лікування[ред. | ред. код]

Хоча пропонуються профілактичні заходи, такі як перерви в роботі, яка викликає деформацію очей, існують певні методи лікування, які можуть допомогти людині, що страждає на цю хворобу, полегшити біль або дискомфорт, який спричиняє хвороба. Можливо, найбільш ефективним з них є видалити всі джерела світла з кімнати і дозволити очам відпочити в темряві. Не потребуючи фокусу очі з часом відпочинуть і зникне дискомфорт. Також допомагають прохолодні компреси, хоча слід подбати, щоб не використовувати що-небудь досить холодне, щоб не пошкодити очі (наприклад лід). Ряд компаній випустили «комп'ютерні окуляри», які, завдяки використанню спеціально тонованих лінз, допомагають пом'якшити багато факторів, що спричиняють деформацію очей, хоча вони і не повністю запобігають цьому. Скоріше, вони просто ускладнюють напруження очей.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]