Астроном

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Галілео Галілей першим став використовувати телескоп спостерігаючи небесних тіл

Астроном — вчений, що досліджує космічний простір (космос) і його елементи (планети, зірки, комети, галактики, туманності та інші об'єкти).

Основним інструментом астрономів впродовж століть був оптичний прилад — телескоп. Сучасні телескопи дуже складні оптико-механічні пристрої та дозволяють астроному спостерігати випромінення зірок (Не тільки у видимому діапазоні світла). Однак тепер до арсеналу астрономів додалися нові інструменти спостережень — радіотелескопи та космічні телескопи, встановлені на штучних супутниках, орбітальних станціях і космічних кораблях.

Професія астронома[ред.ред. код]

Чим займається астроном? Багато хто представляє роботу астронома, як постійне спостереження за зірками. Це не зовсім так: левова частка робочого часу йде на зіставлення і аналіз отриманих даних. Та і при всьому бажанні просиджувати дні і ночі перед телескопом не вийде: апаратура, що дозволяє робити точні спостереження, коштує дорого. Надпотужні телескопи можна перелічити на пальцях, і черга на них розписана на роки вперед. Мало того, в цю чергу ще потрібно потрапити: переконати, що саме твоє наукове завдання цікаве і перспективне.

Декілька днів спостережень і місяці і роки теоретичної роботи. За допомогою комп'ютерів астрономи складають зоряні карти, прораховують траєкторії переміщень небесних тіл. Конкретна робота залежить від спеціалізації астронома. Як і в будь-якій науці, в астрономії існує безліч напрямів: космологія, небесна механіка і зоряна динаміка, астрофізика, радіоастрономія, фізика галактик, зірок, астрономічне приладобудування.

Специфіка професії астронома: Астрономія — одна з наук, де результати видно не відразу. Така робота не підходить «спринтерам», яким важливо бачити щоденні плоди своєї професійної діяльності.

Особисті якості: Інтерес до науки і відкриттів.

Скільки отримує астроном? Кар'єрний шлях астронома такий же, як і в будь-якій іншій сфері науки: навчання у виші, аспірантура, кандидатська дисертація, захист, наукова робота, докторська і т. д. З отриманням нового наукового звання росте і кваліфікаційний розряд, від якого в першу чергу залежить зарплата. Прекрасна фізико-математична і комп'ютерна підготовка (для тих, хто прийшов не за папірцем, а за знаннями), найвищий рейтинг за системою SCOPUS, прийнятою міністерством освіти і науки, у астрономів (1, 3 місця; всього 15 астрономів в першій сотні найбільш рейтингових вчених). А те, що активна молодь має можливість закордонних поїздок і грантів, то це теж плюс.

Астрономи в Україні[ред.ред. код]

Технічні ВНЗ не готують астрономів (у педагогічному ВНЗ є спеціальність вчитель фізики, астрономії), а професійних астрономів готують в національних університетах — Одеському, Київському, Харківському і Львівському. Після 4 курсу астрономи отримують ступінь «бакалавра фізики», а після 5 — фахівця або магістра астрономії.

Див. також[ред.ред. код]


Астрономія Це незавершена стаття про вченого-астронома.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Професія Це незавершена стаття про професію.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Сатурн Це незавершена стаття з астрономії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.