Астротурфінг

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Низові громадські ініціативи англійською мовою мають назву англ. grassroots, «корені трави». «Астротурфінг» — маскування оплачених ініціатив під природні.

Астротурфінг[1] або астротерфінг (англ. astroturfing — синтетичне покриття, яке замінює траву на стадіонах)[2] — це створення штучної громадської думки за допомогою гласних чи негласних заходів, форм та методів впливу зацікавленими іноземними спеціальними службами, окремими організаціями, групами та особами, що використовують програмне забезпечення або наймають представників засобів масової інформації, блогерів, інтернет-коментаторів, спеціалістів з метою витіснення думки реальних людей і створення враження, наче велика кількість людей вимагає чогось конкретного або виступає проти чого-небудь. Наприклад, просування товарів, ідей або прийняття певних рішень органами державної влади та органами місцевого самоврядування у політичній, соціальній, економічній та інших сферах.[1]

Історія терміну

[ред. | ред. код]

Звертаючись до історії, слід зазначити, що цей термін сформувався нещодавно. Трава, «корені трави», англ. grassroots, є метафорою для низових громадянських ініціатив[en]. Натомість «астротурфінг» походить від слова AstroTurf[en], що є зареєстрованим товарним знаком компанії зі створення штучного трав'яного покриття для стадіонів. Вперше новий термін було вжито у 1985 році, американським сенатором Ллойдом Бентсеном: таким чином він описав величезну кількість листів, скарг та звернень громадян США, що були спрямовані на схилення органів державної влади до прийняття вигідних рішень в інтересах провідних страхових компаній. З цього часу термін «астротурфінг» почали широко застосовувати у правовій та політичній думці[3][4].

Англійська версія цього поняття має наступний підхід, а саме: «Astroturfing» є однією з форм пропаганди на підтримку політичних, організаційних або корпоративних програм, розроблена для створення (низового) «масового» руху. Зокрема, метою таких кампаній є маскування зусиль політичної або комерційної організації, як незалежної громадської реакції, на окремі політичні об'єднання, продукти, послуги або події тощо.

Астротурфери здійснюють свою діяльність, а саме маніпулювання громадською думкою, за допомогою як явних, так і прихованих (дезінформація) способів. Він, як правило, проводиться високоорганізованими професійними групами на кошти зацікавлених корпорацій, союзів, некомерційних або активістських організацій. Серед них є і політичні консультанти, які також спеціалізуються на дослідженнях опозиції[джерело?].

На противагу англійській версії терміну, російське визначення має дещо інший підхід. Астротурфінг — це застосування сучасного програмного забезпечення спеціалістів для штучного управління громадською думкою. Застосовується для організації та проведення інформаційних кампаній в Інтернеті, зокрема для витіснення думки реальних людей на вебфорумах. Наприклад, для просування товарів, ідей здійснюється організація різних суперечок, які створюють враження, що велика кількість людей вимагає чогось конкретного, або виступає проти чого-небудь. Також астротурфінг використовується корпоративними лобістами, вірусними маркетологами або політтехнологами, спецслужбами, зокрема авторитарних і тоталітарних країн для виявлення дисидентів або планів учасників соціальних мереж.

Методи астротурфінгу

[ред. | ред. код]
 1. Метод дезінформації
 2. Метод пропаганди
 3. Метод тролінгу
 4. Метод ляльководіння (sockpuppeting[en])

Приклади астротурфінгу

[ред. | ред. код]

Сучасні технології, які використовуються астротурфінгом у віртуальному просторі, надають змогу заощадити витрати і зусилля для досягнення певної мети, тому використання Інтернету, зокрема соціальних мереж, сприяє поширенню даної діяльності швидше і простіше. Так, наприклад у серпні 2009 року Грінпіс виявив витік електронної пошти від Американського інституту нафти (API), в якому члени нафтової компанії ExxonMobil, Shell, BP, ConocoPhilips, наполегливо рекомендували посилати своїх співробітників на мітинги «Енергія Громадянина» з метою мобілізації підтримки змін до екологічного законодавства.[5].

Дослідження Університету Індіани проведенні в 2010 році за допомогою розробленої програми для виявлення astroturfing в інформаційних потоках, свідчать про поширення штучної суспільної думки через соціальні мережі. Деякі з цих випадків привернули увагу преси, напередодні виборів 2010 у США, внаслідок чого було виявлено багато акаунтів, які поширювали замовлену штучну думку та були призупиненні у соціальній мережі Twitter. Зокрема, вище наведені дослідження проводились щодо кількості прикладів сприяння консервативній політиці окремих кандидатів.[6]

Також слід зауважити, що у 2010 році організація «Balanced Copyright» використала блоги Facebook та астротурфінг для впливу на прийняття законопроєкту С-32 «Цифрової стратегії економіки» шляхом витіснення думки реальних людей.[7]

Так, за повідомленням Guardian замовлення зацікавленими суб'єктами здійснення певного впливу на постійній основі передбачає розробку програми «он-лайн менеджменту особистості», який дозволить одному співробітнику контролювати до десяти різних віртуальних особистостей по всьому світу.[8]

В Росії за допомогою спеціалістів під підставними акаунтами, поширюється компрометуюча та недостовірна інформація, а саме на блогах, сайтах, чатах, форумах, у соціальних мережах проти конкретних осіб із метою створення штучної суспільної думки.[9]

Виявлення астротурфінгу

[ред. | ред. код]
 • Методи технічні.

Система Truthy — це дослідницький проєкт, який допоможе зрозуміти, як поширюється астротурфінг на Twitter. Truthy це система аналізу та візуалізації поширення інформації про Twitter. Truthy система оцінює тисячі твітів за годину, щоб виявляти нові сплески активності навколо мемів різних смаків. Дані та статистика, надана Truthy, призначені для надання допомоги у вивченні соціальних епідемій. Truthy використовують для виявлення політичних мемів, астротурфінгу, дезінформації та інших соціальних забруднень соціальних мереж.[10]

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
 1. а б Хома О. В., Бадюла П. М. Астротурфінг як засіб маніпулювання суспільною думкою/Актуальні проблеми управління інформаційною безпекою держави: зб. матер. наук.-практ. конф., 30 березня 2012 р., м. Київ. — К. : Наук-вид. відділ НА СБ України, 2012. — 301 с.
 2. І. Я. Вдовичин, Л. Я. Угрин, Г. В. Шипунов (185 авторів) (2015). Новітня політична лексика (неологізми, оказіоналізми та інші новотвори) (PDF) (укр) . Львів: «Новий Світ – 2000». с. 23 (492).
 3. Dutoit, Yann Picand, Dominique. astroturfing : definition of astroturfing and synonyms of astroturfing (English). dictionary.sensagent.com. Архів оригіналу за 13 лютого 2013. Процитовано 14 серпня 2018.
 4. Lloyd Bentsen, Вікіцитати
 5. Murray, James. Greenpeace uncovers "astroturf" campaign to challenge US climate bill. http://www.businessgreen.com (англ.). Процитовано 14 серпня 2018.{{cite news}}: Обслуговування CS1: Сторінки з параметром url-status, але без параметра archive-url (посилання)
 6. Mapping the Spread of Astroturf in Microblog Streams:[недоступне посилання з серпня 2019] Proceedings of the 20th international conference companion on World wide web, WWW 2011: (March 28–April 1, 2011, Hyderabad, India) [Електронний ресурс] / Jacob Ratkiewicz, Michael Conover, Mark Meiss, Bruno Gonçalves, Snehal Patil, Alessandro Flammini, Filippo Menczer Truthy // New York — USA. : ACM — С. 249.
 7. Griffiths, Nathan (17 червня 2010). Copyright Lobby Leverages Social Media To Mimic Grassroots Movement. Архів оригіналу за 14 серпня 2018.
 8. Monbiot, George (23 лютого 2011). The need to protect the internet from 'astroturfing' grows ever more urgent | George Monbiot. the Guardian (англ.). Архів оригіналу за 14 серпня 2018. Процитовано 14 серпня 2018.
 9. GerD Murmansk (14 травня 2011), Война против Путина или атака троллей, архів оригіналу за 21 березня 2013, процитовано 14 серпня 2018
 10. OSoMe: About. OSoMe. Архів оригіналу за 15 червня 2013. Процитовано 14 серпня 2018.