Асікаґа Сіґеудзі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Асікаґа Сіґеудзі
足利成氏
Ashikaga Shigeuji Koga Kubo.png
Ім'я при народженні Ейдзуомару
Народився між 1434 та 1438
Помер 25 жовтня 1497
Підданство Японія
Діяльність самурай
Титул канто-кубо
Термін 1449—1455 роки
Попередник Асікаґа Мотіудзі
Наступник Асікаґа Масатомо
Рід Асікаґа
Батько Асікаґа Мотіудзі
Брати, сестри  • Ashikaga Haruōmaru[d] і Ashikaga Yoshihisa[d]
Діти 4 сини

Асікаґа Сіґеудзі (між 1434 та 1438 — 25 жовтня 1497) — 5-й Канто-кубо (намісник регіону Канто в період Муроматі) у 14491455 роках, 1-й Коґа-кубо у 14551497 роках.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив зі знатного самурайського роду Асікаґа. Молодший син канто-кубо Асікаґа Мотіудзі. Точна дата народження невідома: між 1434 і 1438 роками. Отрмиав дитяче ім'я Ейдзуомару. У 1439 році його батько повстав проти сьогуна Асікаґа Йосінорі, але зазнав поразки й вимушен був здійснити сеппуку разом зістаршим сином. Сіґеудзі з рештою братів втік до володінь клану Юкі. Втім у 1441 році усізамки останніх було захоплено військами Уесуґі Норідзане. При спробі втекти двоє братів Ейдзуомару було схоплено й страчено, але він зумів врятуватися.

У 1449 році за сприяння своїх родичів призначається сьогуном Асікаґа Йосімаса на посаду канто-кубо. Тоді ж відбулося генпуку(церемонія поноліття) й Ейдзуомару змінив ім'я на Сіґеудзі.оскількисьогун не довірявостанньомуто призначив свого вірного васала Уесуґі Норітада на посаду канрей (головного радника). З огляду на молодий вік Асікаґа Сіґеудзі значна влада опинилася у Норітади. Поступово стосунки міжними погіршувалися, оскільки Сігеудзі прагнувдо повноважень, якими володів його батько. До того ж він пам'ятав про активну участь роду Уесугі в знищені своєї родини.

У 1454 році Асікаґа Сіґеудзі запросив Уесуґі Норітада до свого маєтку, де наказав вбити. Це викликало повстання родичів йсоюзників клану Уесугі. Того ж року Сігеудзі зазнав поразки від Імаґава Норітада й вимушен був тікати з Камакури до Коґа, резиденції вірного клану Юкі. На його місце прибув Асікаґа Масатомо, проте вірні васали Сігеудзі не дозволили тому зайняти Камакуру. У 1455 році у битві біля Бубайґавара союзники Сіґеудзі задавли поразки військам Асікаґа Масатомо.

З цього часу почалося протистояння Сігуедзі й Масамото за владу в Канто, а фактична влада все більше переходила до місцевих кланів. Разом з тим Асікаґа Сіґеудзі утворив самостійне володіння, що лише номінально визнавало владу сьогуна. Його підтримали клани Ода, Юкі, Уцуномія, Сатомі, Сатаке, Кояма і Тіба.

У 1471 році Асікаґа Сіґеудзі зазнав поразки й вимушен був тікати до замку Тіба. Бойові дії з перемінним успіхом тривали до 1482 року, коли зумів привернути на свій бік канто-канрея Уесуґі Акісада. Слідом за цим Сігеудзі зумів повернути частину своїх володінь й знову осісти в Козі. Тут панував до самої смерті.

Помер у 1497 році. Посаду кога-кубо успадкував старший син Асікаґа Масаудзі. Втім вплив останнього незабаром зменьшився, а реальну владу отримав рід Юкі. За нащадків Масаудзі вокремився рід оумі-кубо на чолі із Асікаґа Йосіакі.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Edmond Papinot, Historical and geographical dictionary of Japan, New York, F. Ungar Pub. Co, 1972
  • George Sansom, A History of Japan (3-volume boxed set), vol. 2, Charles E. Tuttle Co., 2000 (ISBN 4-8053-0375-1)