Ас (монета)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ас за часів республіки (бл. 270 р до н. е.)

Ас — назва старовинної римської мідної монети, що карбувалася в Римі за часів Сервія Туллія, але ймовірно, що з’явилася лише на початку республіки.

Як і при виникненні всіх грошових систем, римська система була також пов’язана з вагою. Первинна форма середньоіталійського аса Aes Grave важила спочатку точно 1 римський фунт (лібра)- 327.45 грама. Але з плином часу і розвитком грошової системи він усе зменшується і в пізніший час імперії зберіг тільки 1/36 своєї початкової ваги. Всі монети стародавньої Італії являли собою ас або помножений, чи розділений на певне число. Не тільки при розділі монет, але і при визначенні міри, ваги, спадщини і відсотків одиницею брався ас і поділявся на 12 часток, унцій, причому кожна частина розділеної одиниці носила свою особливу назву, наприклад:

Вартість аса (бл. 350 р. до н. е. — 210 р. н. е)[ред. | ред. код]

Вартість аса (бл. 211 р. до н. е. — 130 р. н. е)[ред. | ред. код]

При введені срібного Денарія та вже деякій зниженні вартості аса у період від 211 р. до н. е. до 130 р до н. е.:

Вартість аса (бл. 130 р. до н. е. — 27 р. н. е)[ред. | ред. код]

З 130 до 27 рр. до н. е.:

Вартість аса після грошової реформи Августа бл. 27 р до. н. е[ред. | ред. код]


Мідні монети відрізнялися одна від одної відомим традиційним карбувнням. Справжні римські монети мали на лицьовій стороні голову якого-небудь бога, напр. Юпітера, на зворотній стороні наприклад міг бути корабельний ніс (т.зв. 'Морські' карбування) з цифровими вказівками вартості; кульками (крапками) позначалося число унцій на дрібних частинах аса; римські цифри карбувалися на Асі і кратних йому інших монетах.

Посилання[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Асаріон