Атлантичний кодекс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Mario Taddei Unique edition of the Codex Atlanticus - Codice Atlantico-www.mariotaddei.net (27b).jpg

Атлантичний кодекс (лат. Codex Atlanticus) — зібрання малюнків і рукописів Леонардо да Вінчі. Всього Атлантичний кодекс нараховує 1119 сторінок, вони були зібрані в 12 томів. Найраніший малюнок датується 1478 роком, найпізніший — 1518-м (художник помер роком пізніше). Кодекс було складено наприкінці 16 століття скульптором Помпео Леоні (1533—1608), сином скульптора Леоне Леоні.

У Кодексі зібрані малюнки і креслення, що показують інтерес Леонардо до різних областей знання: аеродинаміки, музики, зброї, математики, ботаніки і так далі. В наш час[Коли?] унікальне зібрання рукописів художника зберігається в міланській Амброзіанській бібліотеці. Про те, що її співробітники мають намір розібрати Атлантичний кодекс на окремі сторінки, щоб провести реставраційні роботи, стало відомо в 2008 році. Останній раз реставрація рукописів проводилась ченцями Базіліанського ордена з абатства в Гроттаферраті в 1968-72 роках.

У 1986 році співробітниця музею Метрополітен в Нью-Йорку заявила, що виявила на сторінках Атлантичного кодексу цвіль. Згодом, однак, з'ясувалося, що різнокольорові плями були слідами ртутних солей, нанесених як раз для захисту від плісняви.

Кодекс вперше представлений широкій публіці в 2009 році. Записи, зроблені рукою Леонардо, будуть показувати глядачам порціями по 50 сторінок. Кожна з таких виставок буде працювати три місяці. Перша з них відкриється в Мілані у вересні 2009 року, а остання, 24-а, відбудеться в 2015 році.