Атлас Корбітіс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Зображення атлантичних островів на Атласі Корбітіс

Атлас Корбітіс (відомий також як Атлас Корбіцці або Атлас Комбітіс) — атлас з чотирьох карт-портоланів кінця XIV століття, складений анонімним венеційським картографом, який в даний час зберігається в у Венеції, Італія. Відомий зображеними на ньому атлантичними островами — Азорським архіпелагом і архіпелагом Мадейра, які в цей час ще не були «офіційно» відкриті європейцями.

Атлас був виготовлений анонімним венеційським картографом, можливо автором атласу Пінеллі – Валькенаер. Колись вважалося, що атлас Корбітс датований 1368 роком (через неправильне прочитання напису y(sole) 368 на п'ятому аркуші). Але згідно останніх досліджень вважається, що він був зроблений між 1384 і 1410 роками з можливими пізнішими виправленнями[1].

На карті присутній підпис латиною «hec tabula ex testamento d [omi] nj nicholaj de co [r] bitis deuenit monast [eri] o cart [husiano] flore [ntino]»[2], який свідчить про те що атлас Корбітіс належав певній родині Корбіцці з Флоренції в XIV столітті, і зберігався у флоренційському картезіанському монастирі Чертоза дель Галлуццо[en]. Раніше напис неправильно сприймався як «Combitis» — назва, під якою іноді згадують атлас у старих джерелах.

В даний час Атлас Корбітіс зберігається у Національній бліотеці св. Марка у Венеції, Італія (Ms.It.VI213).

Атлас Корбітіс складається з чотирьох карт-портоланів, кожна розміром 31 × 19 см. Усі карти складені з двох аркушів:

На третьому портолані (Північна Атлантика) зображені міфічні острови «y.fortunate», «y beate», «y.368» а також «montagna de sco brandan» (острів святого Брендана).

Четвертий портолан (Південна Атлантика) зображує західноафриканське узбережжя аж до мису inbugder (мис Буждур) та кількох атлантичних островів, Для позначення атлантичних островів використовуючи ті ж самі назви, що вже зустрічаються на попередніх картах (зокрема в Атласі Медічі 1351 року і на Портолані братів Піццингані 1367 року тощо).

В Атласі Корбітіс на портолані № 4 позначені такі атлантичні острови:

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Campbell (2011: online [Архівовано 2 грудня 2013 у Wayback Machine.])
  2. Atlante Corbizzi presentation, at GeoWeb, Biblioteca Marciana, Venice online [Архівовано 1 березня 2021 у Wayback Machine.]

Джерела

[ред. | ред. код]